TSH Düşüklüğü Kaç Olmalı? TSH Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

TSH Düşüklüğü Kaç Olmalı? TSH Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle belli yaş guruplarında daha çok görülen TSH hormonunun düşüklüğünün sebepleri ve tedavi yöntemleri konusu son derece önemli bir konu. Genellikle yaşlılıkla da ortaya çıkabilen TSH düşüklüğü bunun dışında bazı beslenme alışkanlıklarından daha ciddi sağlık problemlerine kadar birçok sebeple görülebiliyor. Buna bağlı olarak da tedavi şekilleri değişiyor.

Düşük TSH’ın Ortaya Çıkardığı Sağlık Riskleri

TSH seviyesinin düşük olması birçok sağlık problemine neden olduğu gibi bunun birçok önemli sebebi de vardır. TSH düşüklüğü nedir sorusuna verilecek tek bir cevap yoktur. TSH düşüklüğünün başlıca nedenleri şunlardır:

Kötü Zihin Sağlığı ile Bağlantılı Düşük TSH

Düşük TSH Hormonu seviyeleri yaşlılarda ruh sağlığının düşmesine katkıda bulunabilir. 60 yaş üstü erişkinlerle yapılan bir çalışmada, düşük TSH seviyeleri, bilişsel işlevsellik ile kötüleşti. 500 yaşlı erişkin erişkin üzerinde yapılan bir başka çalışmada, düşük TSH düzeylerinin demansın yanı sıra kötüleşen bilişsel işlevlerle de ilişkili olduğu gösterilmiştir. 60 yaş ve üstü 1.500 kişiyi içeren bir çalışmada, TSH düzeyi düşük olanların demans veya Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı 3 kat daha fazlaydı.

Kötü Kemik Sağlığına Bağlı Düşük TSH

TSH seviyelerinin daha yüksek olması yaşlılarda kemik sağlığını da koruyabilir. Düşük TSH düzeyleri, 500 yaşlı kadın ile yapılan bir çalışmada daha düşük kemik mineral yoğunluğuna bağlanmıştır. 500 yaşlı kadın ile yapılan bir çalışmada, TSH düzeyi düşük olanların kalça kemiklerini veya omuriliğini kırma riski daha yüksekti. 10.000’den fazla hastayı içeren bir çalışmada, TSH düzeyi düşük olan yaşlı kadınların kalça kırığı ihtimalinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Ancak burada TSH değeri kaç olmalı sorusuna ancak doktorlar doğru cevap verebilir.

TSH ve Yaşlılık

Birçok çalışma TSH seviyelerinin yaşlandıkça doğal olarak arttığını göstermektedir. Bununla birlikte, yüksek TSH seviyeleri genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda olumsuz sonuçlarla ilişkilendirilse de, bu durum yaşlılar için geçerli olmayabilir. Aslında, birçok çalışma bunun tam tersini ortaya koyuyor, yaşlılarda sorun yaratan TSH seviyeleri aslında düşükken, yüksek seviyeler koruyucu olabilir.

TSH ve Uzun Ömür

Bazı bulgular, yüksek TSH seviyelerinin daha uzun yaşamak için faydalı olabileceğini göstermektedir. Bu açıdan TSH nedir şeklinde bir soru da uzun ömür le ilişkilendirilebilir.

Çok yaşlı bir grup insanın, ortanca yaş kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek TSH seviyelerine sahip olduğu görülmüştür.

Düşük TSH ve Hipertiroitizmin Nedenleri ve Belirtileri

Hipertiroiti, tiroitin aşırı aktif olduğu ve fazla miktarda tiroit hormonu T3 ve T4 ürettiği bir durumdur. Tiroit hormonları vücudun birçok yerinde yer aldığından, bu çok çeşitli belirtilere neden olabilir.

Hipertiroitizmin Nedenleri

Hipertiroitizmin en yaygın nedeni, antikorlarınızın TSH gibi davrandığı, tiroit hormonlarının aşırı üretilmesine yol açan otoimmün bir hastalık olan Graves hastalığıdır. TSH Düşüklüğü Neden Olur diye sorulacak olunursa diğer yaygın nedenleri toksik nodüler guatrlardır. Nadir olmasına rağmen, hipofiz bezinin tümörleri bazen aşırı TSH salgılanmasına neden olabilir. Bu, hipertiroitizm veya hipertiroiti belirtilere yol açabilir.

Hipertiroiti belirtileri

Birçok hipertiroiti hastası ile yapılan çalışmada en sık görülen semptomların olduğu bulundu. Bu açıdan TSH yüksekliği tedavisi de bu semptomlar ile ilgilidir.

 • Sinirlilik
 • Artan terleme
 • Aşırı susuzluk
 • Hiperaktif refleksler
 • Isı intoleransı
 • Guatr

Daha az yaygın olan diğer semptomlar arasında:

 • Yorgunluk
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Uyku güçlüğü
 • Kilo kaybı
 • Daha fazla göz hassasiyeti, ağlamaya veya yırtılmaya yol açan veya ışığa karşı ağrılı hassasiyet
 • Artmış kalp hızı (taşikardi)
 • Dokuların şişmesi
 • Çarpıntı
 • Göz kapaklarının hareketinde gecikme
 • Aşırı dışkı üretimi
 • Hipertiroitizm yaşlılarda apati gibi psikolojik semptomlara neden olabilir.
 • Hipertiroitizm kemik kütlesini azalttığı bilinmektedir bu da osteoporoza yol açabilir.
 • Hipertiroiti oksidatif stresteki bir artışla bağlantılıdır

TSH Yüksekliği Kaç Olmalı sorusunun cevabı kişiden kişiye ve kişinin içinde bulunduğu sağlık koşullarına göre değişmektedir.

Yüksek veya Düşük TSH İçin Nedensel Faktörler

Stres

Stresin T3 ve T4 seviyelerini etkileyebileceği birçok farklı yol var. Örneğin, birçok çalışma olumsuz ve stresli yaşam olayları yaşamanın, ortak bir hipertiroitizmin nedeni olan Graves hastalığı geliştirme olasılığını artırdığını öne sürdü. Bu arada kilo vermek için TSH kaç olmalı diye soranların stres seviyelerine de dikkat etmesi önemlidir.

Bununla birlikte, birkaç diğer insan çalışmasının, stresin Graves hastalığı ve buna bağlı hastalıklar ile ilgili olmadığı sonucuna vardığı için, kanıtlar karışıktır. Bununla birlikte, bazı hayvan çalışmaları stresin tiroit fonksiyon bozukluğuna katkıda bulunan bir faktör olduğu fikrini desteklemektedir. Elektrik çarpması sonucu sıçan kuyruklarına gerilme, T3, T4 ve TSH’da düşüşe neden olmuştur.

Diyet

Yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı diyete devam etmek birçok insan tarafından popülerdir ve epilepsili insanlar için bile yaygın bir tedavidir. Bununla birlikte, ketojenik diyet tiroit fonksiyonunu etkileyebilir. Başka bir çalışma, yüksek yağ içeren düşük karbonhidratlı diyetin aynı zamanda T3 seviyelerini azaltabileceğini ve hem yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı hem de yüksek protein içeren düşük karbonhidratlı diyetlerin TSH seviyelerini düşürebildiğini göstermiştir.

Aşırı yeme, tiroit fonksiyon bozukluğunun başka bir yaygın nedenidir. Bir araştırma, kronik overeating’in hem kısa hem de uzun vadede T3 seviyelerinde bir artışa yol açtığını göstermiştir.

Radyasyona maruz kalma

Tiroit bölgesinde radyasyona maruz kalma, özellikle çocuklar için tiroit kanseri geliştirmek için büyük bir risk faktörüdür. Kanserin kendisi için yaygın bir tedavi radyasyon tedavisidir. Ne yazık ki, radyasyon terapisi çocukları içeren birçok çalışmada görüldüğü gibi hastaları tiroit kanseri için daha büyük bir riske sokmaktadır. Radyasyon ayrıca hipertiroiti ve hipotiroitizm gelişme riskini arttırır.

Soya

Soya bazlı yiyecekler, birkaç hormonun (östrojen gibi) aktivitesini taklit edebilen veya etkileyebilen bileşikler içerir. Bu nedenle, soya gıdaları da uygun tiroit fonksiyonuna müdahale edebilir. Üç ay boyunca artan soya alımı, daha önce sağlıklı olan 50 yetişkinden oluşan bir çalışmada guatr, uykululuk ve kabızlığa neden olmuştur. Bununla birlikte, fazladan soya alımını bıraktıktan sonra belirtiler kaybolmuştur.

İyot

Tiroit hormonları, insanların yedikleri gıdalardan almaları gereken kimyasal iyottan üretilir. Diyetinizde yeterince iyot alamaması (şiddetli iyot eksikliği) hipotiroitizme yol açabilir ve hatta guatrlara (boyndan çıkıntı yapan büyük bir tiroit bezinin şişmesi) neden olabilir. Bununla birlikte, hafif iyot eksikliği gerçekte hipertiroitizme yol açabilir. Birçok çalışma ayrıca aşırı iyot alımının hipertiroitizme yol açabileceğini göstermektedir. Hayvan ve hücre çalışmaları, fazla iyotun tiroit bezine toksik olabileceğini ve tiroit hücre ölümüne yol açabileceğini göstermektedir. Bu açıdan TSH değeri yüksek çıkarsa mutlaka iyota bakılmalıdır.

Vitaminler

Birçok çalışma D vitamini eksikliğinin tiroitit / otoimmün tiroit bozukluklarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bir başka çalışma, D vitamini eksikliğinin hipotiroitizm ile de ilişkili olduğunu göstermiştir. B12 Vitamini eksikliği, çok sayıda hasta ile yapılan bir çalışmada görüldüğü gibi, hipotiroitizm ile de bağlantılıdır.

Guatr

Guatrlar tiroit bezinin genişlemesidir ve bazen boyun bölgesinde bir şişkinlik olarak görülebilir. Guatrlar genellikle tiroit fonksiyon bozukluğu veya iyot eksikliğinin bir belirtisidir.

Tiroitektomi, tiroit bezinin bir kısmını veya tamamını kaldıran bir işlemdir. Graves hastalığı, tiroit kanseri ve çeşitli guatr vakalarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.