TSH Düşüklüğü Neden Olur? Tiroid Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

TSH Düşüklüğü Neden Olur? Tiroid Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

TSH değerlerinin düşük olması, tiroid bezinde üretilen hormonların yeterli oranda üretilip üretilmediğini ölçen bir testtir. TSH düşüklüğü tiroid bezinin çalışmasının kontrol edildiği önemli bir testtir. TSH aslında beyinde bulunan Hipofiz bezi tarafından salgılanmaktadır. Bu hormon kan dolaşımı yoluyla tiroid bezlerine iletilir. Tiroid bezinde aşırı hormon salgılaması sonucunda kanda bulunan TSH hormonları azalır ve bu vücutta rahatsızlıklara neden olur.

TSH’nin İngilizce açılımı Tiroid Stimülan Hormon yani tiroid bezinde bulunan hormonları uyarıcı etkiye sahip Hipofiz bezi tarafından salgılanan tiroid hormonundan bağımsız hormon anlamına gelmektedir. Hipofiz bezi ve tiroid bezinden salgılanan hormonlar birbirinden bağımsız görünse de aslında kanda bulunma miktarları birbirlerinin durumuna göre belirlenmektedir. Eğer tiroid hormonu fazla salgılanırsa TSH hormonunun oranı kanda azalacak ve TSH düşüklüğüne neden olacaktır. Aksine tiroid hormonu tiroid bezlerinden daha az salgılanırsa bu sefer TSH yüksekliği kanda artacak ve yine bazı belirtiler vücutta gözlemlenecektir.

TSH Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

TSH değerlerinin kanda olması gerektiğinden düşük çıkması iki anlama gelmektedir:

 1. TSH hormonları, boynumuzda adem elmasının altında bulunan tiroid bezlerinin çok fazla çalışıp hipofiz bezlerine daha fazla TSH üretimi yapma diye uyarı gönderdiği için kandaki TSH değerleri olması gerektiğinden az çıkmaktadır.
 2. Tiroit bezlerinden bağımsız olarak beyinde bulunan TSH hormonlarının salgılanmasında görevli hipofiz bezleri iyi çalışmıyor, yeterince TSH üretimi yapamıyor demektir.

TSH Düşüklüğü Neden Olur?

TSH düşüklüğüne neden olduğu kanıtlanan bazı durumlar şunlardır:

 • Zehirli Guatr başlangıcı
 • İyotlu tuzun aşırı kullanımı
 • Gebelik dönemi
 • Haşimato hastalığı; vücudun kendi bağışıklık sisteminin tiroit hücrelerine saldırmasıdır.
 • Graves hastalığı; tiroid bezinin fazla çalışması sebebiyle görülen rahatsızlıktır.

TSH Düşüklüğü ve Tiroid Düşüklüğü Aynı Şey Midir?

TSH değerleri direkt olarak tiroid bezlerimiz tarafından salgılanmasa da tiroid bezlerinden üretilen T3 ve T4 hormonlarının yapılmasına uyarıcı etkide bulunmaktadır. TSH düşüklüğü genellikle tiroid bezinin ürettiği hormonların fazla salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple TSH düşüklüğü bir anlamda tiroid bezlerinin olması gerekenden fazla anlamına gelmektedir. Bu hastalığın tıptaki karşılığı da hipotiroidizm yani tiroid düşüklüğü anlamına gelmektedir.

Tiroid bezlerinin hiç salgılanmadığı veya normalden az salgılandığı durumlarda ise tiroid yüksekliği yani hipotiroidi meydana gelmektedir.

TSH Testi Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Kanda bulunan TSH Hormonu değerlerinin kaç olması gerektiği konusunda Amerika’daki bilim enstitüleri farklı görüşlerde bulunmuşlardır. TSH normal aralığı her 1 litre kanda 0,5 ile 5 mililitre arasında bulunması yeterlidir. Fakat ülkemizde bu değeri ölçen laboratuvarların geneli 1 litre için 0,4 ile 3 mililitre arasında bulunan TSH değerlerini normal olarak görmektedir. TSH yüksekliği kaç olmalı şeklinde bir soru işaretleri yaşıyorsanız TSH değerlerini ölçtürmenizde fayda vardır. Eğer kanınızda TSH oranı 0,4’den az bir oranda çıkarsa bu durum sizin tiroid düşüklüğü yani hipotiroidizm adıyla tiroid bezlerinizin fazla çalıştığının en önemli göstergesidir.

TSH Düşüklüğünün Vücuttaki Belirtileri Nelerdir?

TSH değerlerinin düşük çıkması vücutta birçok belirti şeklinde kendini göstermekte ve TSH değerleri düşük kimselerde birçok şikayet bir arada görülmektedir. Özellikle TSH düşüklüğü kilo aldırır mı diye bu değerleri düşük olanlar merak etse de daha çok kilo kaybına neden olmaktadır. Bunun dışında;

 • Ellerin titremesi
 • Saç dökülmeleri
 • Dikkat bozukluğu ve uykusuzluk
 • Susama ve ağız kuruluğu
 • İshal
 • Sinirlilik, heyecanlanma, öfkelenme gibi duygu bozuklukları
 • Sık idrara çıkma
 • Vücudun normalden daha çabuk yorulması
 • Kas oranlarında azalma ve güçsüzlük
 • Kadınlarda adet düzensizliği
 • Erkeklerde sperm sayısında azalma ve cinsel isteksizlik

Gibi TSH düşüklüğü belirti olarak kendini göstermekte ve tedavi edilmezse ciddi tiroid bezi rahatsızlıklarına varan hastalıklara yol açmaktadır.

Tiroid Düşüklüğü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tiroid düşüklüğü yaşayan kimseler yukarıda görülen belirtileri çok sık yaşamaya başladılarsa bu durumun teşhis edilmesi için kan tahlili yaptırmaları gereklidir. Kan tahlili dahiliye doktoruna muayene olarak yapılabilmekte ve eğer tiroid düşüklüğü ile ilgili tespitler kan değerlerinde de görüldüğü taktirde hastalığın ileri teşhisi ve tedavisi için sizi Endokrin uzmanına yönlendirmektedirler. Endokrinoloji bölümleri tiroid teşhis ve tedavilerine bakmaktadır. Bu sebeple TSH düşüklüğü ya da tiroid düşüklüğü yaşayanlar Endokrin uzmanlarına görünmelidir.

Tiroid Düşüklüğü Tedavi Edilmezse Ne Gibi Sonuçlara Yol Açar?

TSH düşüklüğü tedavi edilmediği takdirde vücudun hormon dengesi bozulacak ve istenmeyen rahatsızlıklara sebep olacaktır. Vücudun özellikle fazla yorulması ve güçsüzleşmesine bağlı olarak TSH düşüklüğü tedavi edilmezse;

 • Tiroid bezi rahatsızlıklarının artmasına ve kan değerlerinin düşmesine doğrudan etki eden TSH düşüklüğü, kan dolaşımının ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve vücudun sağlıklı hareket işlevinin yitirilmesine sebep olacaktır.
 • TSH düşüklüğü doğrudan vücuda kan pompalama görevi bulunan kalbi etkilemekte ve kalp büyümesi ve kalp yetmezliği ile birlikte yüksek tansiyon ve damar rahatsızlıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Kadınlarda görülen TSH düşüklüğü özellikle adet düzensizliklerine hatta adet kesilmelerine neden olmaktadır. Hamile kalamayan bayanların TSH değerlerini ölçtürmelerinde yarar görülmekle birlikte eğer bayanlarda ileri düzeyde TSH düşüklüğü tedavi edilmezse yumurtalık oluşumuna doğrudan etki etmekte ve kısırlığa varan olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

TSH Değerlerini Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Öncelikle TSH değerlerinin yapılacak testlerle düşük olduğunun belirlenmesinden sonra ilaç tedavisi ile TSH değerleri yükseltilmeye çalışılmalıdır. Kullanacağınız bu ilaçlar anti tiroid ilanları ve tiroid hızını yavaşlatılacak ilaçlardır. TSH düşüklüğü ilaç dozu doktor tavsiyesine göre belirlenmeli ve ilaç tedavisiyle sorun aşılmasa tiroid ameliyatı olmaktan çekinilmemelidir.

İlaç tedavisi dışında;

 • Spor ve egzersiz yapma; hareketsiz kalma vücutta birçok hastalığın olası yan etkilerini arasındadır. Eğer düzenli spor ve egzersiz yapıldığı takdirde kan dolaşımı hızlanmakta ve hormonlar düzenli olarak işlevlerini yerine getirmektedir. Hastalığa yakalanmamak için düzenli spor yapabilir ve TSH düşüklüğü halinde basit kas egzersizleri yaparak hormon dengesinin tekrar düzenlenmesine fayda sağlayabilirsiniz.
 • Beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi; özellikle demir oranı yüksek kırmızı et ve balık tüketimleriyle TSH dengesi sağlanacağı gibi fazla kilolardan kurtulmak TSH düzensizliğinin önlenmesine fayda sağlayacaktır. Özelikle iyotlu tuz kullanımlarıyla TSH düşüklüğü önlenmekte ve doktorlar tarafından iyotlu tuz tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

TSH Düşüklüğüne İyi Gelen Besinler Nelerdir?

TSH düşüklüğü ne yemeli sorusu bu hastalığa yakalananlar ve belirtilerini az çok vücutlarında hissedenler tarafından oldukça merak uyandırmaktadır. TSH değerlerini yükseltmek için protein ağırlıklı beslenmek ve süt ve süt ürünlerini tüketmek faydalı olacaktır. Balık eti ve kırmızı etin yanı sıra selenyum minerali tiroidlerin çalışmasında önemli bir role sahiptir. Bu yüzden bu mineral bakımından yoğun sarımsak, mantar, mozeralla peynir, hardal, ceviz, kuşkonmaz, ciğer ve tam tahıllı gıdalar TSH değerlerinin yükseltilmesinde etkin rol oynamaktadır.

Ayrıca TSH düşüklüğüne yakalanmamak için vücutta bulunan kan şekeri değerlerimizin yüksek ya da düşük olmaması hormon dengemizin de korunmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple kilo almaya ve kan şekerimizin yükselmesine sebep olacak ekmek, pirinç gibi rafine karbonhidrat tüketimlerine ara vermek sağlığımızın dengelenmesi açısından yararlı olacaktır.   TSH Düşüklüğü Hamilelikte Neden Sık Görülür?

Özellikle hamile bayanlarda TSH düşüklüğü sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. TSH değerleri düşük bayanların gebelikte çocuğa iyi bir beslenme imkanı sağlayamayacak olmasından dolayı hamile kalmaları önerilmez. TSH değerleri normale çekildikten sonra hamile kalmak hem çocuk hem de anne için daha faydalı olacaktır. Hamilelikte tiroid bezleri normalden %30 daha fazla büyümekte ve toplumda zehirli guatr diye de bilinen graves hastalığına neden olmaktadır. Bu sebeple TSH değerlerinin takip edilmesi önemlidir. Hamilelikte tiroid düşüklüğü belirtileri;

 • Terleme
 • Ellerde titreme
 • Yüksek tansiyon
 • Göz kapaklarının geç açılıp geç kapanması
 • Sık dışkılama
 • Kilo kaybı
 • Duygu bozukluğu da denen aşırı duygusal, sinirli ve öfkeli haller

İle kendini göstermekle birlikte TSH düşüklüğü hamilelikte tedavi edilmezse annede hormanal rahatsızlıklara ve kalp rahatsızlıklarına neden olabileceği gibi çocuğun düşürülmesine ve erken doğuma da sebep olabilmektedir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.