TSH Hormonu Yüksekliği Nedir? Tiroid Belirtileri ve Nedenleri

TSH Hormonu Yüksekliği Nedir? Tiroid Belirtileri ve Nedenleri

TSH değerinin vücutta normalden yüksek miktarda bulunması tiroid bezlerinin çalışmasıyla ilgili bir durumdur. TSH hormonu tiroid bezleri tarafından doğrudan üretilmese de tiroid bezlerinin olması gerekenden az çalışması hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonu miktarının artmasına neden olacaktır. Beyinde bulunan hipofiz bezleri kandan gönderdiği iletilerle tiroid bezine hormon üretme talimatı göndermektedir. Fakat bu iletiye tiroid hormonları tarafından yeterli hormon üretilerek cevap verilmemesi halinde kanda bulunan TSH hormonu yükselecek ve vücutta rahatsızlıklara sebep olacaktır.

TSH kavramının İngilizce tanımı Tiroid Stimülan Hormon olarak bilinmekle birlikte bu tanım dilimize tiroid bezlerini uyaran hormon olarak çevrilmektedir. TSH hormonu bizzat tiroid hormonu tarafından salgılanmasa da tiroid bezleriyle yakından ilgilidir. Tiroid bezinin az çalışması kanda tiroid hormonlarını uyaran ve hipofiz bezlerince salgılanan TSH hormonlarının artmasına sebep olmakta ve hipotiroidi adı verilen rahatsızlığa sebep olmaktadır.

TSH Hormonu Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kan değerlerinde görülen TSH hormonu yüksekliği çoğunlukla tiroid bezleri tarafından salgılanan hormonların yeterince salgılanmaması nedeniyle tiroid bezini uyaran TSH değerlerinin kanda olması gerekenden fazla çıkması anlamına gelmektedir. Bu durumda tiroid bezlerinden kaynaklı bir rahatsızlık yaşandığı muhtemeldir. Tiroid bezlerinin tekrardan yeterince çalışması için ilaç takviyesi de dahil olmak üzere mutlaka uzman doktora muayene olmak gerekir.

Bazen de TSH hormonu yükseklikleri beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonunun olması gerekenden fazla salgılanması şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bu durumun ortaya çıkarılması için ayrıca beyin fonksiyonlarına yönelik ekstra testler yapılması gerekmektedir.

TSH Hormonu Yüksekliği Neden Olur?

TSH hormonunun normalden yüksek seviyede olması mutlaka üzerinde durulması gereken bir durumdur. TSH seviyesinin sürekli yüksek seviyede bulunması vücudumuz için ciddi riskler oluşturmaktadır. Bazı hastalıklar sebebiyle yükselen TSH hormonunun yükselmesinde;

 • Hashimoto tiroiditi; vücutta bağışıklık sistemini koruyan hücrelerin tiroid bezindeki hormonlara saldırması sonucu tiroid hormonlarının zarar görmesi ve bu sebeple TSH hormonlarının yükselmesidir.
 • Hipofiz bezlerinin alınması
 • Hipofiz anedomu da denilen beyinde meydana gelen hipofiz hücrelerinde oluşan iyi huylu tümör
 • Tiroid hormon direncinin düşmesi
 • Tiroid hormonunu azaltan gıdalar olan karalahana, çiğ karnabahar ve kırmızı turp gibi sebzeler
 • İyot yetersizliği
 • Aşırı oranda kalsiyum ve demir takviyesi yapılması

Gibi koşullar etkili olmaktadır. Ayrıca direkt kanser sebebiyle TSH hormonu yükselmese de kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi ve radyasyon terapi gibi tedavi yöntemleri de TSH hormonunun yükselmesine neden olmaktadır. Bu durumda takviye tiroid hormonunun hasta tarafından alınması faydalı olacaktır.

Tiroid Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezlerinin az çalışması olarak da bilinen TSH yüksekliği belirtileri vücudumuzda şu şekilde ortaya çıkmaktadır:

 • Aşırı halsizlik ve güçsüzlük,
 • Kas oranında azalma,
 • Gözlerde şişkinlik,
 • Ellerde titreme ve üşüme,
 • Saç dökülmesi, cilt ve deride kuruluk,
 • Kabızlık,
 • Duygu bozukluğu aşırı stres, öfkelenme ve sinirlilik hali,
 • Uyku bozukluğu,
 • Kilo artışı,
 • Az terleme,
 • Kadınlarda regl düzensizliği,
 • Erkeklerde sperm kalitesinin düşmesi ve cinsel isteksizlik

Gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kan dolaşımında meydana gelen rahatsızlıklar sebebiyle kalp yetmezliği ve yüksek tansiyonu da tetiklediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

Yüksek Tiroid Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

TSH değerlerinin hangi rahatsızlıkların sonucunda yükseldiğinin bilinmesi, hastalıkla mücadele edilmesini kolaylaştırmakta ve tiroid tedavisi yapılırken doğru yöntemlerin uygulanmasını sağlamaktadır. Özellikle tiroid rahatsızlıkları yani hipotiroidi genetik kapsamda aile bireyleri tarafından aktarılan bir rahatsızlıktır. Yani aile bireylerinden birinde görülecek TSH değerlerinin yüksekliği sizin de riskli bir kategoride yer almanıza neden olacaktır.

İkinci en önemli hipotiroidi nedeni ise bağışıklık sistemimizde zararlı organizmalara karşı mücadele eden hücrelerin tiroid hormonlarına karşı antikor üretmesi ve bu sebeple tiroid bezinde meydana gelen tahribatlar neticesinde tiroid bezinin normalden az çalışmasıdır.

Guatr rahatsızlıklarında meydana gelen tiroid bezlerinin zarar görmesi de yüksek tiroide neden olmakla birlikte şeker hastalığı, kansızlık gibi rahatsızlık yaşayan kimselerde görülmektedir. Doğuştan tiroid bezinin olmaması veya hormon yapımında doğuştan gelen bozukluklarda yüksek tiroid hastalığının nedenlerindendir.

TSH Hormonunun Normal Değerleri Kaçtır?

TSH hormonunun kanda bulunacağı miktar özellikle bu alanda geniş çaplı faaliyet yürüten Amerikan laboratuvarları tarafından farklı değerlerde normal karşılanmakla birlikte ülkemizde genellikle 1 litrede bulunması gereken TSH değeri 0,4 ile 4 mililitre arasındadır. Ortalama bir yetişkinde 1 litrede ortalama 2,5 mililitre oranında TSH değerinin bulunması normal karşılanırken hamile kadınlarda bu oranın 1 litre kanda 5,5 mililitre seviyelerde bulunması normal karşılanırken 65 yaş üzerindeki yaşlılarda bu oran 0,5- 8,9 ml seviyelerine kadar çıkmaktadır.

TSH yüksekliği kaç olmalı diye merak ediyorsanız doktor tavsiyesiyle kan değerlerinizi ölçtürebilir ve TSH hormonunuzun değerini öğrenebilirsiniz. Ancak ölçüm yapılan saat, açlık durumu gibi faktörlerde TSH değerinizi etkileyeceğini unutmayınız.

TSH Hormonunu Düşürmek İçin Ne Yapmalısınız?

TSH hormonu aşırı salgılandığında meydana gelen yüksek tiroid rahatsızlıklarının tedavi edilmesi için;

 • Spor ve düzenli egzersizler yaparak kan dolaşımının hızlandırılması
 • Düzenli beslenme alışkanlığı edinerek özellikle iyot zengini besinlerin tüketilmesi
 • Özellikle tiroid bezlerinin yavaş çalışmasına etki eden karnabahar, badem, şalgam, mısır, hardal, çam fıstığı, soya, kanola yağı gibi yiyecek ve içeceklerin çok az tüketilmesi
 • Tiroid bezinin ya da hipofiz bezinin salgıladığı hormonların dengelenmesi için ilaç tedavisi

Gibi tedbirler alabilir eğer guatr veya diğer tiroid bezi rahatsızlığınız ileri düzeyde ise ameliyat olmayı doktorunuzla değerlendirebilirsiniz.

Tiroid Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Kan değerlerinizde TSH değeri yüksek çıkarsa doktorlar tarafından size uygulanacak en iyi tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Düzenli ilaç kullanımlarıyla tiroid hızının arttırıldığı ve bu sayede TSH değerlerinin normal düzeye indiği gözlemlenmiştir. Özellikle beslenme alışkanlıklarında iyot kullanımı arttırılarak yüksek tiroid rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

TSH yüksekliği ağır tiroid rahatsızlıklarında ve zehirli guatr diye tabir edilen tiroid bezi hastalıklarında oldukça sık görülmektedir. Bu rahatsızlıklar ileri dereceye ulaşmışsa ilaç tedavisi fayda vermeyebilir. İyi huylu tümör ve tiroid iltihaplarında ameliyatta bu tedavinin en bilindik yöntemlerindendir. Bu durumda gerçekleşen başarılı ameliyatlarla en azından tiroid rahatsızlığından kurtulabilir ve düzenli ilaç kullanarak TSH hormon değerlerinin ameliyat sonrasında normal seviyede kalmasını sağlayabilirsiniz.

TSH Yüksekliğini Düşürmek İçin Hangi Besinleri Tüketmelisiniz?

TSH yüksekliğinde beslenme özellikle diyetle iyot alımının aşırı düşmesi sebebiyle meydana gelmektedir. Bu sebeple iyotlu tuz kullanımını tamamen sona erdirmek yerine iyot zengini, tuzlu su balıkları, karides, deniz yosunu gibi besinleri tüketmenizin yanı sıra;

 • Kabuğuyla birlikte kaynatma patates
 • Az yağlı peynir
 • Süt ve süt ürünleri
 • Tam buğday unundan ekmek
 • Kuru fasulye, makarna mercimek gibi gıdalar

Tüketilerek düzenli ve dengeli beslenilmelidir. Özellikle tiroid bezinin yavaş çalışması sizin metabolizma hızınızın yavaşlamasına ve bunun sonucunda aşırı kilo almanıza sebep olabilir. Bu sebeple karbonhidrat ve yağ bakımından daha az zengin ürünlerin yenmesi kilo almanızı engellemek için düzenli meyve ve sebze ile beslenmesi de protein ihtiyacınızın karşılanmasına yardımcı olacaktır.

Tiroid Yüksekliği Tedavi Edilmezse Ne Gibi Etkileri Olur?

Tiroid rahatsızlığı erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülen bir hastalık olmasının yanında yalnızca yetişkinlerde değil erken dönem çocuk hastalıklarında da tiroid yüksekliği görülebilmektedir. Eğer bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde;

 • Kalp kasılmalarının artması
 • Kalp yetmezliği
 • Damar sertleşmesi
 • Hipertansiyon

Gibi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Özellikle kadınların menopoz dönemlerinde karşılaştıkları TSH hormonu yüksekliği aşırı kilo alınmasına ve vücudun yağlanmasına sebep olmaktadır.

TSH Hormonu Yüksek İse Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Hipotiroidi rahatsızlıklarının teşhisi ve tedavisi endokrinoloji alanında uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Eğer kendinizde böyle bir durum olduğunu düşünüyorsanız dahiliye bölümlerinde iç hastalıkları alanında uzman doktorlara muayene olabilir ve TSH hormonu değerlerinin ölçülmesini isteyebilirsiniz. Her hastalıkta olduğu gibi tiroid yüksekliğinde de erken teşhis ile daha olumsuz sonuçlara erişmeden rahatsızlığınızı önleyebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM