TSH Yüksekliği Kaç Olmalı? TSH Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

TSH yüksekliği kaç olmalı? TSH yüksekliği kilo yapar mı, nasıl düşürülür ve beslenme düzeni nasıl olmalıdır? Belirtileri nelerdir, Tsh yüksekliği tedavisi ne kadar sürer ve tedavi edilmezse ne olur? Tsh yüksekliği yetişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde nasıl düşürülür yazımızdan okuyabilirsiniz.

TSH Yüksekliği Kaç Olmalı? TSH Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

TSH değerinin yüksek olması, kan değerinde bulunan organizmalardan TSH hormonunun yüksek olması anlamına gelmektedir. TSH değeri tiroid bezlerinden salgılanan hormonlarla yakından ilgilidir. TSH’nin İngilizce açılımı; Thyrotrophin stimulating hormone anlamına gelmekte birlikte dilimize tiroid bezini uyaran hormon şeklinde çevrilmektedir. TSH aslında beyinde bulunan ve hipofiz bezi tarafından tiroid bezine gönderilen tiroid bezini uyarıcı hormonları ifade etmektedir.

TSH değerleri tiroid bezinin çalışma hızına göre normal seviyede olabileceği gibi eğer tiroid bezi hızlı çalışarak bu uyarıcı hormonlardan fazla tiroid hormonu üretirse hipertroidi eğer troid hormonları TSH değerlerinden daha az hormon üretirse hipotiroidi yani TSH düzeyinin kanda yüksek oranda bulunması anlamına gelmektedir.

TSH Yüksekliği Tam Olarak Ne Anlama Gelir?

Beyinde bulunan hipofiz bezleri ile boynumuzda adem elması diye tabir edilen yerin altında bulunan tiroid bezleri arasında yakın ilişki bulunmaktadır. Hipofiz bezleri tiroid bezlerini uyaran hormon salgılayarak kandan gönderdiği TSH hormonlarıyla tiroid hormonunu uyarmaktadır. Bu uyarı karşısında hormon üretmekle görevli tiroid bezleri uyaran hormonlar kadar tiroid hormonu üretirse TSH değerleri ile tiroid hormonu tarafından üretilen T3 ve T4 hormonları benzer seviyelerde kanda bulunacaktır. Fakat tiroid bezinin uyaran hormonlara yeterli gelmeyecek şekilde üretilmesi ya da hiç üretim yapılmaması TSH yüksekliği olarak adlandırılmakta ve vücutta istenmeyen rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

TSH Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Tiroid hormonlarını uyaran hormonların kanda yüksek miktarda bulunması bazı belirtilerle vücudunuzda hissedilmektedir. Sizinde bu rahatsızlıklardan bir ya da birkaçını uzun süreler boyunca hissetmeniz TSH yüksekliği anlamına gelebilir. Bu belirtileri yaşıyorsanız kan değerlerinizi ölçtürmenizde fayda vardır. TSH yüksekliği belirtileri;

 • Halsizlik ve sürekli yorgunluk hali
 • Kaslarda erime ve güçsüzlük
 • Odaklanma ve konsantrasyon güçsüzlüğü
 • Ellerde titreme ve üşüme
 • Kabızlık
 • Cilt kuruluğu ve deride meydana gelen renk değişimi
 • Duygu bozukluğu da denen aşırı sinirli, öfkeli olma hali
 • Gözlerde şişlik ve uyku düzensizlikleri
 • Saç dökülmesi
 • Erkeklerde sperm kalitesinde azalma ve cinsel olarak isteksizlik
 • Kadınlarda regl düzensizliği ve regl kesilmesi
 • Metabolizma ve kan dolaşımının yavaşlaması

Gibi birçok belirti ile kendini göstermektedir.

TSH Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

TSH yüksekliği birçok hastalığın nedenleri arasında bulunmaktadır. Özellikle hipofiz adenomu denen hipofiz hücrelerinin TSH hormonunu fazla salgılaması TSH yüksekliğine sebep olmaktadır.

Bunun dışında hashimoto tiroid yani bağışıklık sisteminde bulunan organizmaların tiroid bezince salgılanan hormonlara karşı antikor oluşturması ve yararlı hormonları öldürmesi sonucu TSH seviyesinin yükselmesidir.

Konjenital hipotiroidi yani doğumsal olarak tiroid hormonunun az salgılanması ya da hiç salgılanmaması durumuyla doğuştan meydana gelen TSH yüksekliği rahatsızlıklarındandır. Bu rahatsızlık tedavi edilmez ve T3 ve T4 hormonları TSH hormonları ile aynı seviyeye getirilmezse çocuklarda zeka geriliği meydana gelebilmektedir. Bu durumların dışında TSH yüksekliğinin nedenleri arasında;

 • İyot eksikliği
 • İçeriğinde lityum barındıran ilaçlar
 • Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi
 • TSH seviyesinin yükseltilmesi için kullanılan radyoaktif iyot ve anti tiroid ilaç kullanımı
 • Aşırı miktarda kalsiyum ve demir takviyesi

Gibi diğer hastalıkların yan etkileri ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan durumlar TSH yüksekliğine neden olmaktadır.

TSH Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

TSH yüksekliği nasıl düşürülür sorusu özellikle tiroid bezleri yeterli düzeyde çalışmayan kimselerin ortak problemidir. Bu sebeple tiroid bezlerinin çalışmasına fayda edecek iyotlu tuz miktarı yeterli oranda vücuda alınmalıdır. Ayrıca vücutta tiroid bezlerinin çalışmasını olumlu yönde etkileyecek iyot bakımından yararlı deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi ürünlerin tüketilmesinde yarar vardır. Özellikle tiroid bezlerinin çalışmasını olumsuz etkileyen karalahana, karnabahar, turp gibi sebzeler tiroid bezinin yavaş çalışmasını tetikleyeceğinden TSH yüksekliği olanlar bu besinlerden uzak durmalıdır.

Düzenli spor yapmak ve basit vücut egzersizleri kan dolaşımının hızlanmasına ve tiroid hormonlarının aktif üretilmesine fayda sağlayacaktır. Bu sebeple özellikle en az yarım saat hareket etmek ve spor faaliyetleri TSH yüksekliğinin azaltılmasında fayda sağlamaktadır.

TSH yüksekliği eğer fazla ise doktor muayenesi önemli bir aşamadır. Bu aşamaya geçildiği takdirde düzenli ilaç kullanarak tiroid bezlerinin yeterli çalışmasını sağlayacak aktiviteler gerçekleşebilir. Ancak sürekli ilaç kullanmayı gerektiren tiroid bezlerinin hiç salgılanmaması durumlarında ilaç tedavisi kalıcı bir durumdur.

Bazı tiroid rahatsızlıkları tiroid bezindeki hasarın ya da hipofiz bezindeki hücrelerin onarımıyla gerçekleşeceğinden TSH yüksekliğini düşürmek için hastanın ameliyat olmasına uzman doktorlar karar verebilmektedir.

Tiroid Hormonlarının Yüksekliği ile TSH Yüksekliği Aynı Şey Midir?

TSH yüksekliği beyindeki hipofiz bezlerince kan yoluyla tiroid bezlerine yollanan ve tiroid bezlerince üretilmesi gereken hormonları uyaran hormon demek iken tiroid hormonu ise T3 ve T4 hormonları olarak adlandırılan hormonları ifade etmektedir. TSH yüksekliği ile tiroid hormonu yüksekliği arasında ters bir ilişki söz konusudur. TSH yüksekliği tiroid hormonunun az salgılandığı ya da hiç salgılanmadığı durumlarda meydana gelmektedir. Bu sebeple TSH yüksekliği tiroid bezleri tarafından üretilen hormonların düşük olmasını ifade etmektedir.

TSH Değerleri Hangi Değerler Arasında Normal Seviyededir?

TSH yüksekliği kaç olmalı sorusu tıp dünyası tarafından farklı olarak değerlendirilse ülkemizde genel olarak laboratuvarlarda esas alınan TSH normal değerleri 1 litre kanda en az bulunması gereken TSH miktarı 0,4 mililitre en fazla ise 4,0 mililitre seviyesindedir. Fakat bu aralıktan daha yüksek seviyede bir TSH değerine sahipseniz hipotiroidi bu değerlerden daha aşağı seviyede ise hipertroidi rahatsızlığına sahip olduğunuz anlamına geleceğinden mutlaka doktor muayenesi ile hastalığın teşhisi ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Özellikle hamile bayanlarda ve yaşlılarda TSH değerleri normal değerlerden daha fazladır. Hamile bayanlarda TSH değeri 1 litre kanda 5,5-6,0 mililitre seviyelerine kadar çıkmaktadır. 65 yaş üzerinde yaşlılarda ise 1 litre kanda 7,5 mililitre oranında TSH değerinin bulunması normal olarak karşılanmaktadır.

TSH Yüksekliğini Düşürmek İçin Uygulanacak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kan değerinde TSH değeri yüksek çıkarsa uygulanacak tedavi yöntemleri;

 • İlaç tedavisi; tiroid hormonlarının arttırılmasında yardımcı olan ilaçlar TSH yüksekliğinin düşürülmesinde en sık kullanılan yöntemdir.
 • Tiorid bezi ve hipofiz bezi ameliyatları; iyi huylu tümörler hipofiz bezi ve tiroid bezinden ameliyatla alınarak TSH değerlerinin ve T3, T4 hormonlarının dengelenmesinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.
 • Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi; Özellikle TSH yüksekliği yetersiz iyot alınmasından kaynaklandığı için diyet dönemlerinde iyotlu tuz kullanımlarının aniden azaltılması TSH yüksekliğine neden olmaktadır. Ayrıca tiroid yorgunluğuna neden olan besinlerin vücuda alınmasının engellenmesi de TSH yüksekliğini düşürürken uygulanacak yöntemlerdendir.

TSH Değerini Düşürmek İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

TSH yüksekliğinde beslenme alışkanlıkları TSH değerini arttıran ve azaltan besinlere göre belirlenmelidir. tiroid yorgunluğuna sebep olan lahana, brokoli, karnabahar, şalgam, yer fıstığı, hardal soya fasulyesi gibi besinler ya pişirilerek tüketilmeli ya da TSH yüksekliği normale dönene kadar bu besinlerin tüketimine ara verilmelidir. Ayrıca TSH değerini düşürmek ve tiroid bezlerine fayda sağlayan besinlerde şunlardır;

 • Balık
 • Süt ve süt ürünleri
 • Dana eti ve ciğeri
 • Yumurta
 • Hindi eti
 • Mantar
 • Susam
 • Ceviz
 • Ay çekirdeği
 • Tam tahıllar

Hamilelikte ve Bebeklerde TSH Yüksekliği Zararlı Mıdır?

Kan değerlerinin ölçümünde kadınlarda TSH yüksekliği gebelik için tehlike oluşturmakta ve TSH seviyesinin normal düzeye inmesiyle hamile kalmak önerilmektedir. Gebelikte vücutta tiroid bezi yavaş çalıştığından dolayı TSH değerleri yükselmektedir. Bu sebeple mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılacak ilaçlar ve dozu iyi ayarlanmalıdır. Aksi halde erken doğum, düşük yapma ve kalp kasılması gibi hamile bayanlarda belirtiler görülebilmektedir.

Bebeklerde ise konjinital hipotiroidi denen ve genellikle genetik etkilerden kaynaklanan yeni doğan bebeklerde tiroid bezinin yavaş çalışması ya da hiç çalışmaması durumlarında TSH seviyesi yükselmekte ve çocukların zeka gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple bebek ve çocukların TSH hormonlarının yüksek çıkması tehlikelidir ve erken teşhis ve tedavi ile TSH değerlerinin normal seviyeye düşürülmesi için gerekli tedaviler yaptırılmalıdır.

TSH Yüksekliğinde Hangi Doktora Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Kan değerlerinin ölçülmesinde görülen TSH yüksekliği nedir ve hangi doktora tedavi edilmesi gerekir sorusu oldukça merak edilmektedir. TSH yüksekliği, tiroid hormonlarını uyaran hormonların kanda belli bir seviyenin üzerinde olması anlamına gelmektedir. Bu durum basit bir kan testi ile dahiliye kliniklerinde anlaşılabilmekle birlikte bu alanda uzman doktorlar endokrinoloji bölümlerinde çalışan doktorlardır. TSH yüksekliği ve düşüklüğünde endokrinoloji bölümlerinde muayene olunarak hastalığın teşhisine ve uygulanacak tedavi yöntemlerine doktor tavsiyesiyle karar verilmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.