TSH Yüksekliği Neden Olur? Tiroid Yüksekliği Nasıl Tedavi edilir?

TSH Yüksekliği Neden Olur? Tiroid Yüksekliği Nasıl Tedavi edilir?

Özellikle belli yaş üzeri kişilerde çok sık görülen tiroid yüksekliğinin sebepleri ve tedavi yolları konusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Tiroid yüksekliği erken teşhis edilmediği taktirde ileriki aşamalarda daha büyük sorunlara sebep olabiliyor ve kişilerin yaşam kalitesini düşürebiliyor. Bu açıdan hastalığın Teşhisi ve Tedavisi mutlaka iyi bir uzman doktor kontrolünde takip edilmeli.

TSH Yüksekliği Nasıl Teşhis Edilir?

Hipotiroidizm yaşlı kişilerde oldukça yaygındır. Genel olarak yüksek tiroidin veya başka deyişle tsh yüksekliği belirtileri şu şekildedir:

 • Kendinizi yorgun hissetmek
 • Kuru cilt
 • Kabızlık ve kilo almak

Daha önce tiroid problemleri veya guatr geçirmişseniz ve bu belirtilerden en az birisi varsa bir tiroid testi yaptırmanızda fayda vardır. Yaşlı hastalarda hipotiroidizmin klinik şüphesi biraz gecikebilir çünkü yorgunluk ve kabızlık ve tiroid yetmezliğinin diğer erken belirtileri gibi semptomlar yaşlanmanın kendisine bağlı olabilir. Yaşlılarda yüksek tiroid yetersizliği prevalansı ve erken klinik tanı koymanın zorluğu, hipotiroidizm taramasının bu grupta yararlı olabileceğini, özellikle de basit bir test olan serum TSH seviyesinin önemini göstermektedir.

Kan testleri

Hipotiroidizm teşhisi semptomlarınıza ve TSH seviyesini ve bazen de tiroid hormonu seviyesini ölçen kan testi sonuçlarına dayanır. Düşük bir tiroid hormonu seviyesi ve yüksek bir TSH seviyesi, bir tiroid belirtisidir. Bunun nedeni, hipofizinizin, tiroid bezinizi daha fazla tiroid hormonu üretmeye teşvik etmek amacıyla daha fazla TSH üretmesidir. Hastalıkların Belirtileri en doğru şekilde kan testinde çıkar.

Doktorlar tiroid bozukluklarını geçmişte olduğundan çok daha erken teşhis edebilirler ve de bu teşhis artık sıklıkla semptomlar yaşamadan önce yapılabilmektedir. TSH testi en iyi tarama testi olduğundan doktorunuz önce TSH’ı kontrol edecek ve gerekirse bir tiroid hormon testi uygulayacaktır. TSH testleri de hipotiroidizmin tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Hem başlangıçta hem de zaman içinde doktorunuzun doğru ilaç dozajını belirlemesine yardımcı olur.

Ek olarak, TSH testleri subklinik hipotiroidizm denilen bir durumun teşhisine yardımcı olmak için kullanılır, bu genellikle dış belirtilere veya semptomlara neden olmaz. Bu durumda, normal kan seviyelerinde triiodotironin ve tiroksin vardır, ancak normal TSH seviyelerinden daha yüksektir.

Tiroid problemleri için kan testlerini etkileyebilecek bazı faktörler vardır. Birincisi, heparin denilen kan inceltici ilaçtır. Bir diğeri ise biyotin, tek başına bir destek olarak veya bir multivitamin parçası olarak alınan bir vitamindir. Kan tahlilleri yaptırmadan önce doktorunuza aldığınız ilaçlar veya takviyeler hakkında bilgi verin. Hastalıkların Sebepleri alınacak ilacı mutlaka değiştirecektir buna da dikkat etmek gerekir.

TSH Değerleri Ne Anlama Gelir?

Kan testleri sonucunda üç önemli değer TSH, T4 ve T3 dereceleri ortaya çıkar. Bunların referans değere göre ne derece yüksek olduğu hastalığın teşhisi açısından önemlidir? Bu aynı zamanda tsh yüksekliği kaç olmalı sorusuna da cevap verir.

 • TSH yüksek, T4 ve T3 düşük ise birinci hipotiroid
 • THS 10 μU dan yüksek, T4 ve T3 normal ise gelecekte açık hipotiroid gelişimi için yüksek risk taşıyan subklinik hipotiroid
 • TSH 6 – 10 μU arasında T4 ve T3 normal ise gelecekte açık hipotiroidizm gelişimi için düşük riskli subklinik hipotiroid
 • TSH yüksek, T4 yüksek ve T3 düşük ise T4-T3-dönüştürücü enzimin konjenital yokluğu; T4-T3 dönüşümünde amiodaron (Cordarone) etkisi
 • TSH, T4 ve T3 yüksek ise periferik tiroid hormon direnci
 • TSH, T4 ve T3 düşük ise aşırı ikame tedavisi sonrası hipofiz tiroid eksikliği veya son zamanlarda tiroksinin geri çekilmesi

Tedavi Süreci

TSH değeri yüksek çıkarsa Hipotiroidizmin standart tedavisi günlük olarak sentetik tiroid hormonu Levotiroksin kullanımını içerir. Özellikle konudan yakınan birçok kişi tsh yüksekliği nasıl düşürülür diye merak ediyorlar. Bu oral ilaç, hipotiroidizmin belirti ve semptomlarını tersine çevirerek yeterli hormon seviyelerini geri kazandırır.

Tedaviye başladıktan hemen sonra kendini daha iyi hissetmeye başlarsınız. İlaç, hastalığın neden olduğu kolesterol seviyesini kademeli olarak düşürür ve herhangi bir kilo alımını tersine çevirebilir. Levotiroksin ile tedavi muhtemelen ömür boyu sürecektir, ancak ihtiyacınız olan doz değişebileceği için doktorunuzun her yıl TSH seviyenizi kontrol etmesi muhtemeldir.

Uygun dozajın belirlenmesi zaman alabilir

Başlangıçta doğru levotiroksin dozajını belirlemek için doktorunuz genellikle TSH seviyenizi altı ila sekiz hafta sonra kontrol eder. Bundan sonra, kan seviyeleri genellikle altı ay sonra kontrol edilir. Aşırı miktarda hormon, aşağıdaki gibi yan etkilere neden olabilir:

 • İştah artışı
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Kalp çarpıntısı
 • Sakatlık

Koroner arter hastalığı veya ciddi hipotiroidizm varsa, doktorunuz daha az miktarda ilaçla tedaviye başlayabilir ve dozu kademeli olarak arttırabilir. Progresif hormon takviyesi kalbinizin metabolizmadaki artışa uyum sağlamasına izin verir.

Levotiroksin, uygun dozda kullanıldığında neredeyse hiçbir yan etkiye neden olmaz ve nispeten kolay bir tedavidir. İlaç markası değiştirirseniz, doğru dozu aldığınızdan emin olmak için doktorunuza bildirin. Ayrıca, dozları atlamayın veya ilacı almayı bırakmayın, çünkü kendinizi daha iyi hissediyorsunuzdur. Bunu yaparsanız, hipotiroidi belirtileri yavaş yavaş geri döner.

Levotiroksinin Uygun Şekilde Emilimi

Bazı ilaçlar, takviyeler ve hatta bazı yiyecekler levotiroksini emme kabiliyetinizi etkileyebilir. Çok miktarda soya ürünü veya yüksek lifli bir diyet yiyorsanız veya aşağıdaki gibi diğer ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Kalsiyum Takviyeleri

Levotiroksin her gün aynı saatte aç karnına alınır. İdeal olarak, sabahları hormonu alırsınız ve yemekten veya başka ilaçlar almadan önce bir saat beklersiniz. Yatmadan önce alırsanız, son yemeğiniz veya atıştırmanızdan dört saat sonra bekleyin. Eğer bir doz kaçırma durumununuz olursa, ertesi gün iki hap alın.

Subklinik Hipotiroidi

Subklinik hipotiroidizm varsa, tedavinizi doktorunuzla görüşün. TSH’de nispeten hafif bir artış için, muhtemelen tiroid hormon tedavisinden fayda göremezsiniz ve tedavi bile zararlı olabilir. Öte yandan, daha yüksek bir TSH seviyesi için, tiroid hormonları kolesterol seviyenizi, kalbinizin pompalama yeteneğini ve enerji seviyenizi artırabilir.

Alternatif Tıp Yöntemleri

Çoğu doktor sentetik tiroksin önermesine rağmen, sentetik tiroid ilaçları yalnızca tiroksin içerir bu sebeple bazı gıda takviyelerinin faydası olabilir. Ayrıca tsh yüksekliğinde beslenme şeklinin de bu duruma adapte edilmesi önemlidir. Ekstraktlar sadece reçete ile alınabilir ve doğal gıda mağazalarında satılan bazı doğal ürünler ile karıştırılmamalıdır.

Doktor Randevusuna Nasıl Hazırlanmalısınız?

Muhtemelen aile hekiminizi veya bir pratisyen hekim ile görüşerek başlayacaksınız. Bazı durumlarda, vücudun hormon salgılayan bezlerinde uzmanlaşmış bir doktora yönlendirilebilirsiniz. Hipotiroidizm olan bebeklerin tedavi için bir pediatri endokrinologuna derhal yönlendirilmeleri gerekir. Çocuklar veya gençler, levotiroksinin başlatılması veya hormonun uygun şekilde dozajlanması konusunda herhangi bir belirsizlik varsa, bir pediatrik endokrinolog tarafından görülmelidir.

Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular

Bir soru listesi hazırlamak, doktorunuzla geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca tsh yüksekliği gebelik beraberinde ise bu konun üstüne ayrıca eğilmelisiniz. Hipotiroidizm için sorulması gereken bazı temel sorular şunlardır:

 • Belirtilerimin en olası nedeni nedir?
 • Hangi testlere ihtiyacım var?
 • Durumum geçici mi yoksa uzun ömürlü mü?
 • Hangi tedaviler vardır ve hangilerini tavsiye edersiniz?
 • Diğer sağlık problemleri ile birlikte nasıl en iyi şekilde yönetebilirim?
 • Uymam gereken kısıtlamalar var mı?
 • Başka bir uzman görmeli miyim?
 • Reçete ettiğiniz ilaca genel bir alternatif var mı?

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM