TSH Yüksekliği Nedir? TSH Hormonu Neden Yükselir?

TSH Yüksekliği Nedir? TSH Hormonu Neden Yükselir?

Birçok önemli sağlık probleminin habercisi olabilecek TSH hormonunun yükselme sebepleri konusu mutlaka üzerinde durulması gereken bir konu. Zira aynen TSH düşüklüğü gibi TSH yüksekliği de belki düşüklüğünden çok daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

TSH Nedir?

Aynı zamanda, tirotropin veya tirotrofin olarak da bilinen TSH Hormonu, hipofiz bezi tarafından üretilir ve kan dolaşımına salgılanır. TSH’ın asıl amacı, tiroid bezini T3 ve T4 hormonlarını üretmeye teşvik etmektir. TSH yüksekliği nasıl düşürülür diye sorunların öncelikle TSH seviyesinin doktorlarca tespit edilmesi gerekir. Tiroid bezi boynunuzun dibinde, Adem elmasının altında bulunur. T3 ve T4 hormonlarını üretmek için kandaki iyotu emer. Tiroid önemlidir, çünkü T3 ve T4 hormonları beyin, kalp ve karaciğer de dahil olmak üzere vücudun hemen her bölümünün işlevinde önemli rol oynar.

Tiroid aktivitesi, hipofiz bezinin TSH yapmasını söyleyen tirotropin salgılayan hormonu (TRH) üreten hipotalamus tarafından kontrol edilir, böylelikle seviyeler düşük olduğunda tiroidin daha fazla T3 ve T4 üretmesine neden olur. Eğer T3 ve T4 seviyeleri yüksek ise, hipotalamus TRH üretimini azaltır ve böylece daha az TSH yapılır. Bu işlem T3 ve T4’ü uygun seviyelerde tutmaya yardımcı olur. TSH yüksekliği kaç olmalı sorusunun cevabı da kişiden kişiye değişebilir.

TSH Nasıl Çalışır?

Tiroid uyarıcı hormon, T3 ve T4 seviyelerini çeşitli şekillerde arttırır. TSH, tiroid bezindeki TSH reseptörlerine bağlanarak T3 ve T4 üretimini uyarır; buradaki tiroid bezinin, kan akışından iyotu absorbe eden daha fazla protein yapmasına yardımcı olur. Tiroid daha sonra daha fazla T3 ve T4 yapmak için bu iyotu kullanır. İyot farklı formlarda bulunabilir ve sadece aktif formda ise T3 veya T4 yapmak için kullanılabilir. Bu nedenle, TSH, iyotu aktif formuna dönüştüren proteini artırarak T3 ve T4 üretimini artırır.

Yüksek TSH’ın Sağlık Riskleri

Yüksek TSH önemli sağlık risklerini gösterebilir bu sebeple TSH yüksekliği tedavi edilmezse ne olur diye beklemeden hemen doktor yardımı alınmalı ve TSH Yüksekliği Kaç Olmalı sorusu uzaman doktora sorulmalıdır.

Yüksek TSH Zayıf Kalp Sağlığına Bağlantılıdır

Bir çalışma, TSH düzeyi yüksek olan kişilerin de daha yüksek kan basıncına sahip olma eğiliminde olduklarını ortaya koymuştur. Çalışma çok yüksek TSH seviyelerine sahip insanların koroner kalp hastalığına yakalanma konusunda önemli ölçüde daha yüksek bir şansa sahip olduğunu göstermiştir.

Kalp hastalığı riski altındaki çok sayıda hasta ile yapılan bir başka çalışma, yüksek TSH seviyelerinin, daha düşük uyku kalitesi ile ilişkili olduğunu göstermiştir. TSH ayrıca çocuklarda, özellikle aşırı kilolu çocuklarda yüksek tansiyonla ilişkilendirilmiştir.

Yüksek TSH, Yüksek Yağ ve Kolesterol Seviyelerine Bağlıdır

Yapılan bazı çalışmalar, daha yüksek TSH seviyelerinin daha yüksek seviyelerde yağ (trigliseritler) ve kötü kolesterol ile ilişkili olduğunu bildirmiştir. Benzer başka bir çalışma da benzer sonuçlar göstermiştir ve ayrıca daha yüksek TSH seviyelerinin düşük iyi kolesterol ile korele olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Yüksek TSH Obeziteye Bağlı

İki ayrı çalışma, kadınlar arasında, fazla kilolu ve obez hastaların, normal kilolu hastalardan daha yüksek TSH seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. Bu, toplam vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksi, daha büyük bel boyutu ve daha yüksek vücut yağ yüzdesi olan insanları içerir. TSH yüksekliğinde beslenme son derece önemlidir.

TSH ve obezite arasındaki bağlantı da sadece kadınlar için geçerli değildir. İki büyük ölçekli çalışma, hem erkek hem de kadınlarda daha yüksek TSH düzeylerinin daha yüksek obezite ile ilişkili olduğunu göstermiştir. TSH, çocukların ağırlığına da katılmaktadır. Obez ve fazla kilolu çocukların TSH düzeyleri daha yüksektir ve bu yüksek seviyeler kolesterol, yağ ve kan basıncındaki artışlarla ilişkilidir.

Yüksek TSH Gebelik Sorunları ile İlişkilidir

TSH düzeyleri, gebe kalan kontrol grubuna kıyasla gebe kalamayan kadınlarda anlamlı olarak daha yüksektir. Levotiroksin, tiroid sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır ve hamilelik sırasında daha sık verilir. Bir çalışma çok sayıda kadında düşük yapma riski ile ilişkili olan TSH seviyelerinin arttığını buldu.

Yüksek TSH, Tiroid Kanseri için bir Risk Faktörüdür

Bazı çalışmalar, yüksek TSH seviyesine sahip olmanın tiroid kanseri geliştirmek için risk faktörü olduğunu bulmuştur. Başka bir çalışma, spesifik bir tip tiroid kanseri olan hastalar için, yüksek TSH seviyelerinin daha hızlı kanser ilerlemesi ile korele olduğunu göstermiştir.

Yüksek TSH Stres Seviyelerini Artırır

Sağlıklı genç yetişkinlerin katıldığı bir çalışmada, TSH’ın vücudun stresin etkilerine daha duyarlı hale gelebileceğini düşündüren yüksek TSH düzeyleri stres hormonu kortizol düzeyleriyle ilişkilendirilmiştir.

Yüksek TSH ve Hipotiroidizmin Nedenleri ve Belirtileri

Hipotiroidizm tiroid hormonları vücudun birçok yerinde yer aldığından bu çok çeşitli belirtilere neden olabilir.

Hipotiroidizmin Nedenleri

Global olarak, hipotiroidizmin en sık nedeni iyot eksikliğidir. Hipotiroidizmin nispeten başka bir yaygın nedeni, vücudun kendi bağışıklık sisteminin saldırdığı ve kademeli olarak tiroid bezini tahrip ettiği Hashimoto tiroiditidir. Radyoiyot ve tiroidektomi gibi tiroid hücrelerini öldüren veya cerrahi olarak uygulanan tedaviler de hipotiroidizme yol açabilir. Diğer yandan TSH yüksekliği tedavisi ne kadar sürer sorusunu ancak uzman doktor hastalığın şartlarına göre cevaplayabilir. Birçok çalışma, lityum tedavisinin hipotiroidi ve guatrlarda gelişme oranlarının artmasına yol açtığını göstermiştir.

Hipotiroidizm Belirtileri

Hipotiroidizm çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtilere neden olur. TSH yüksekliği belirtileri ve en sık görülen semptomlar:

  • Yorgunluk
  • Kabızlık
  • Kilo alma
  • Karpal tünel sendromu
  • Depresyon
  • Anksiyete
  • Hafıza sorunları
  • Dikkat sorunları

Hipotiroidizm, ağız solunumu, kalın dudaklar, küçük çene, ince diş minesi, dil şişmesi veya iltihabı, genişlemiş tükürük bezleri, çarpık tat duyusu gibi ağzı etkileyen bir dizi belirtiye neden olabilir.

Uzatıldığında hipotiroidi aynı zamanda bodur büyümeye, kısa boylu ve gecikmiş kemik oluşumuna yol açabilir.

Hipotiroidizm ayrıca oksidatif stresteki bir artışla da bağlantılıdır (reaktif oksijen türlerindeki artış ve antioksidanların bozulması nedeniyle).

Tiroid Sorunları Riskini Artıran Koşullar

Aşağıdaki bazı hastalık ve sağlık problemlerin bilhassa tiroid riskini arttırdığı ve TSH yükselmesine sebep olduğu bilinmektedir. Bunlar aynı zamanda TSH Yüksekliği Neden Olur sorusunu da kısmen cevaplar.

Diyabet ve Tiroid Disfonksiyonu

Diyabet, T3 ve T4 düzeylerinizi büyük ölçüde etkileyebilecek olan, özellikle hipotiroidizm fonksiyon bozukluğu ile yakından ilişkilidir. Düşük tiroid aktivitesinin biyolojik belirtileri diyabet riski artışı ile ilişkilidir. Birçok çalışma, diyabeti tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metforminin TSH seviyelerini düşürdüğünü, diyabet hastalarını hipotiroidizm riskini daha da arttırdığını gösteriyor.

Hamilelik Sonuçları

Gebelikte ortaya çıkan hormonal değişiklikler nedeniyle, tiroid disfonksiyonu hamile kadınlarda daha yaygındır. Gebelerin %3’ü ya hipotiroidizm ya da hipertiroidizm yaşar.

Bununla birlikte, hamileliğe bağlı tiroid sorunları tedavi edilmezse çocuklarda gelişimsel sorunlara neden olabilir. Diğer birçok çalışma da hipertiroidizmi olan kadınların çocukları üzerinde çeşitli olumsuz etkiler tespit etmiştir. Bunlar hamilelik sırasında düşük bebek ağırlığı, erken doğum ve doğum ve düşük doğum ağırlığıdır.

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Polikistik over sendromu olan kadınların tiroid fonksiyon bozukluğu ve Hashimoto hastalığı, yüksek TSH düzeyleri ve guatr gibi hipotiroidi belirtileri yaşamaları daha olasıdır. Hipotiroidizm, over kistlerinin gelişmesine neden olabilir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM