Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Üzüm çekirdeğinin tüketimi deyim yerindeyse bir tür alternatif tıp yöntemidir. Çünkü yaz mevsiminin en çok sevilen meyvelerinden birisi olan üzümün çekirdeğinin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Üzümün çekirdeklisi de çekirdeksizi de bulunmaktadır ve birçok kişi üzümü daha kolay yiyebilmek için çekirdeksiz tercih etmektedir. Fakat üzümü çekirdekli olarak tüketmek birçok hastalıktan vücudu korumaya yardımcı olmaktadır.

Üzüm Çekirdeği Nedir?

Üzüm salkım halinde yetişen bir sıcak bölge meyvesidir. Yüzyıllardır tıbbı tedavilerde kullanıldığı gibi insan kültürünün bir parçası olan bir meyvedir. Özellikle Akdeniz bölgelerinde üretimi ve tüketimi fazladır ve Avrupa’dan dünyaya yayılmıştır. Üzüm çekirdeği de tıp biliminin ilk geliştiği dönemlerden beri tedavilerde kullanılmaktadır. Halk şifacıları üzüm çekirdeğinden şifalı merhemler yapmışlardır.

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

 • Göz sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu tespit edilmiştir. Özellikle katarakt hastalığı riskini azaltıcı etki gösterir.
 • Vücudun damar sağlığının korunmasına yardımcıdır. Kadınların varis problemlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Damarların daha sağlıklı olmasını sağlayan üzüm çekirdeği, kan dolaşımını da hızlandırmaktadır. Böylece kalp krizi riskini ya da felç riskini düşürmektedir. Ayrıca damar sertleşmesinin önlenmesinde de etkilidir.
 • DNA bozukluklarının meydana gelmesini engeller. Bu konuya bağlı olarak kanser riskini de azaltır.
 • Astım ev alerji gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği görülmüştür. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve birçok hastalığı oluşmadan önler.
 • Ağrı ve şişmelerde rahatlama sağlamaktadır. Üzüm çekirdeği yağının faydaları arasında bazı kemik hastalıklarına karşı fayda ön plandadır.
 • Böbreklerde meydana gelebilecek taş ya da kum gibi oluşumların vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Taş ya da kumun böbreklerde tekrar oluşmasını da engellemektedir.
 • Romatizma ağrılarının azalmasında etkili olduğu da gözlemlenmiştir.
 • Özellikle üzüm çekirdeği yağının faydaları arasında cildin daha temiz ve güzel görünmesini sağlamak bulunur. Ciltte meydana gelebilecek sarkmalara ve kırışıklıklara karşı etkilidir. Ayrıca ciltte meydana gelebilecek lekeler de üzüm çekirdeği yağı ile büyük oranda geçirilebilir. Cilt hücrelerini yeniler.
 • Yüksek tansiyonu olan kişiler için oldukça etkilidir. Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kilo vermek isteyen kişilerin üzüm çekirdeğini tüketmelerinde sakınca olmadığı gibi metabolizmayı hızlandırmasından ötürü de kilo vermeyi hızlandırıcı etki gösterir.
 • Mide bulantısına iyi gelir. Hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelen mide bulantılarını azaltmak için üzüm çekirdeği, özellikle de siyah üzüm çekirdeği tavsiye edilmektedir. Mide sorunu olan kişilerin sorunlarını düzenli kullanımı halinde azaltacaktır.
 • Strese iyi geldiği de gözlemlenmiştir. Üzüm çekirdeğinin düzenli olarak tüketilmesi halinde günlük hayatın keşmekeşi sonucunda meydana gelen sinirler yatışabilir.
 • Kalbi korumaya yardımcı olur.
 • Vücuttaki ödemin ve toksinlerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yara izlerinin iyileşmesini sağlar. Akneleri yok eder.

Üzüm Çekirdeği Nasıl Tüketilir?

Toz haline getirerek tüketmek mümkündür. Bunun için örneğin 300 gram üzüm çekirdeğini toz haline getirdikten sonra iki çorba kaşığı bal ile karıştırarak tüketmek mümkündür. Böylece hem yararlı hem de lezzetli bir yiyecek oluşturulabilir.

Üzüm çekirdeği yoğurtla yenir mi diye merak edilmektedir. Elbette toz haline getirilen üzüm çekirdeği bal yerine yoğurtla da tüketilebilir.Toz haline getirmek yerine üzümü çekirdeği ile birlikte normal tüketmek de mümkündür. Yine üzüm kurusunu da çekirdeği ile birlikte tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

Üzüm Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Üzüm çekirdeğinin herhangi bir yan etkisi gözlemlenmemiştir. Fakat düzenli olarak üzüm çekirdeği kullanan kişilerin aynı zamanda da kullandıkları bir ilaç söz konusu ise bu konuda uzman doktora danışması tavsiye edilir. Çünkü üzüm çekirdeği ve bazı ilaçlar etkileşime geçerek vücutta istenmeyen sonuçlar oluşturabilmektedir. Mevcut bir hastalığı olan kişilerin de doktora danışarak tüketmelerinde fayda vardır.

Üzüm çekirdeği masum bir yiyecek olsa da bazı kişiler için alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Ayrıca güvenilir yerlerden satın alınmalıdır. Üzüm çekirdeğini çiğnemeden yutmak belli bir zararı olan bir eylem olmasa da fazla miktarda üzüm çekirdeği çiğnemeden yutulmamalıdır. Çünkü sindirim ağızda başlar ve her besinin iyice çiğnenmesi önem arz eder.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.