Vajinal Akıntıların Doğal Tedavisi

Vajinal Akıntıların Doğal Tedavisi

Vajinal akıntılara kesin çözüm sağlayan bazı bitkiler bulunur. Sağlık problemlerine karşı olarak bitkisel ve doğal yöntemlerin tercihi gün geçtikçe artmaktadır. Vajinal akıntılar, kadınların günlük hayatta en çok şikayet ettiği kadınsal rahatsızlıklardandır. Bu akıntıların sebebin birden çok kaynağı bulunabilir. Üstelik vajinal akıntılar de tek tip değildir. Genelde renk, koku ve kıvam anormallikleriyle belirtiler ortaya çıkar. Ancak vajinal akıntı, vajinanın kendini temizlemesi için doğal ve gerekli bir olaydır.

Bu akıntıların yoğunluğu, rengi gibi özelliklerinde değişiklikler olması ortaya birtakım sıkıntılar çıkarabilir. Vajinal akıntılar, renklerine ve diğer özelliklerine göre tiplere ayrılır. Hangi vajinal akıntı tipine sahipseniz, ona yönelik tedavi uygulamanız gerekir. Aksi takdirde, bitkisel de olsa tıbbi de olsa herhangi bir sonuç alamazsınız.

Vajina Akıntısı Nedir?

Vajinal akıntı tedavisi, birçok kadın tarafından merak edilmektedir. Vajina akıntısı, vajina ve serviks bezleri tarafından salgılanan sıvıya denir. Bu sıvı, vajinanın temizliği ve korunması amacıyla üretilir. Berberinde birçok ölü hücre ve bakteri atılır. Bu şekilde enfeksiyonlar önlenmiş olur. Bu akıntı normal şartlarda şeffaf, bazen beyaz renkte kendini gösterir. Hafif bir kokusu vardır. Vajinal akıntılar normaldir ancak bu akıntıların anormal özellikler göstermesi normal değildir. Anormal vajinal akıntıların oluşmasının ardındaki sebepler, birden fazladır.

Vajinal Akıntıların Nedenleri Nelerdir?

Vajinal akıntıların birçok sebebi olabilir. Bu sebepler, akıntıların rengini, kokusunu ve kıvamını değiştirir özellikte olabilir. Örnek olarak, normal şartlarda vajinal akıntılar şeffaf ve beyaz renkte iken, sarı ve yeşil akıntılar anormallik olduğunu gösterir. Koku da en büyük belirtilerden biridir. Özellikle bakterilerin fazla ürediği anormalliklerde, çürük balık kokusu gibi kokular yayılır ve bu tip durumlar hayat kalitesini düşürür. Kadında akıntı sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Bakteriyel Vajinozis
 2. Maya enfeksiyonu (vajinal)
 3. Vajinal kanser
 4. Rektovajinal fistül
 5. Trichomoniasis
 6. Vajinayı su ile yıkamak
 7. Tampon kullanmak
 8. Klamidya
 9. Genital siğiller
 10. Rahim ağzı kanseri
 11. Bel soğukluğu
 12. Cinsel hastalıklar
 13. Pamukçuk
 14. HPV enfeksiyonu
 15. Pelvik inflamatuar hastalık (PID)
 16. Gebelik
 17. Vajinal atrofi
 18. Vajinit
 19. Vezikovaginal fistül

Bu sebepleri arttırmak mümkündür ancak genel halleriyle bu şekilde sıralanır.

Vajinal Akıntı Çeşitleri:

Vajinal akıntılar çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Bazılarında beyaz vajinal akıntı gözlemlenirken, bazılarında çok kötü kokular şikayet sebebidir. Her ne olursa olsun, bunlar anormallik göstergesidir. Normal şartlarda vajinal akıntılar, beyaz, şeffaf ve hafif kokuludur. Vajinal akıntılar çeşit çeşittir. Her bir tipin kendine has özellikleri bulunur. Vajinal akıntı çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kandida Vajiniti: Beyaz, sıvı ve sulu peynir görünümlü bir akıntıya sahipseniz kandida vajiniti olabilir. Genital bölgede akıntı olduğu zamanlarda kızarma ya da şişlik gibi semptomlar da gözlemlernir.
 2. Atrofik Vajinit: Neredeyse hiç akıntı olmaz ya da görülmez. Vajina kuru bir yapıdadır, haliyle cinsel birleşme acılı olur. Kokulu bir tip değildir. Genelde menopoz dönemlerinde ve hormon değişikliklerinde gözlemlenir.
 3. Bakteriyel Vajinit: En kokulu olan akıntı türü budur. Kötü, bozuk bir balık kokusu yayılır ve bu koku rahatsız edicidir. Akıntı beyaz, gri ya da sarımsıdır. Kaşınma da en çok şikayet edilen belirtisidir.
 4. Trikomonas Vajinit: Balık kokulu başka bir akıntı türü de budur. Cinsel birleşmede ve idrar yapmada acı hissedilir. Vajina genellikle tahriş olmuş gözlemlenir.
 5. Herpes: Genital bölgeden gelen akıntıda su kabarcıkları gözlemlenir. Ağrı ve ateşin de yaşandığı bu akıntı türünde, bezelerde şişlik görülür. Kendi kendine iyileşir.

Vajinal Akıntıların Tedavisi:

Vajinal akıntı bitkisel tedavilerle çözümlenebilir. İlaçlar da bu rahatsızlıkları çözer ancak doğal bir çözüm için bitkisel metotlar denenmelidir. Bu tedaviler:

 1. Elma sirkesi: Aşırı vajinal akıntıları çözümleri için kullanılır. Elma sirkesi suyla karıştırılır ve günde bir ya da iki kez bölgesel uygulanır.
 2. Muz: Vajinal akıntılarındaki yoğunluk için muz da birebirdir. Günde en az 1 kez muz tüketerek çözüm bulabilirsiniz.
 3. Çemen Tohumu: Ph seviyenizi arttırarak bağışıklığınızı güçlendiren bu tohum, gece yatmadan önce bir bardak suda ıslanır. Sonra bu suya bal katılarak içilir.
 4. İncir: Vajina içi temizlik açısından bir numaralı bitkisel çözüm olan inciri, 4-5 adet seçerek bir bardak suda bekletiniz. İncirler kuru olmalıdır. Sabah biraz daha su ekleyerek aç karna içiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.