Varikosel Ameliyatı Sonrası Nasıldır? Varikosel Neden Olur?

Varikoselin sebepleri nelerdir; ameliyatı sonrası ağrı olur mu, zor mu? Bu hastalık için mikrocerrahi mi yoksa normal mi ameliyat olmak gerekir? Varikosel ameliyatının detayları hakkındaki açıklamaları yazımızdan okuyabilirsiniz.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Nasıldır? Varikosel Neden Olur?

Varikosel sebepleri birtakım anatomik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan ve ağırlıklı olarak testisin sol tarafında görülen rahatsızlıktır. Varikosel testis damarları genişlemesi rahatsızlığının ana sebebi belirlenemezken genel olarak sol testiste görülmesi neden ve sebepleri;

 • Sol testisin anatomik yapısının sağ testise oranla daha aşağıda olması,
 • Sol testis toplardamar yapısının sağ testise göre daha uzun olması,
 • Sol testisteki toplardamarın diğer organlarla olan anatomik ilişkisi,
 • Sol testis damarları boşalma şekli anatomik yapısı özelliğine baplı olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Varikosel Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Varikosel Nedir? sorusu kısaca testis damarlarında meydana gelen genişleme ve testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesi olarak tanımlanabilir. Varikosel kısırlık sorunu ile doktora başvuran kişilerde %30-40 oranında görülür. Nedeni belirlenemeyen bu rahatsızlık kısırlık problemi yaşayan erkeklerde %30-40 oranında izlenirken ikinci kez baba olmak isteyen erkeklerde %60 oranlarına kadar çıkmaktadır.

Varikosel sol ve sağ testislerde aynı oranda görülmez sağ testislerde görülme oranı %1-2 civarında olup %90 gibi ağırlıklı bir oranda sol testiste görülür. Varikosel zararları ve sebebiyet verdiği önemli sağlık sorunları;

 • Testis ısısında bozulmalar,
 • Kirli kanda bulunan toksit maddelerinin testiste birikmesi,
 • Testis kan akımında bozulmalar sonucu testis fonksiyonlarında meydana gelen olumsuz etkiler sonucu sperm ve testosteron üretiminin bozulmasıdır.

Varikosel Nasıl Belirtiler Verir?

Varikosel rahatsızlığının belirtileri hastalığın Teşhisi ve Tedavisi süreci içerisinde oldukça önemli olmaktadır. Varikosel rahatsızlığında yaşanan damardaki genişlemeler zaman içerisinde daha belirgin olarak dışarıdan görülecek hale gelerek bacaklarda görülen varislere benzer şekil alır. Varikosel belirtileri arasında;

 • Testislerde şişlik ve kabarıklık meydana gelmesi,
 • Terleme ve sıcaklık hissi,
 • Testis Ağrısı şeklinde kendisini göstermektedir.

Nadiren görülen belirtisi ise testiste küçülme meydana gelmesidir.

Varikosel Ağrısı Ne Şekilde Olur?

Varikosel ağrısı testis bölgesinde beliren künt niteliğinde oldukça rahatsızlık verici bir ağrı çeşidi olarak görülür.  Varikosel rahatsızlığına sahip olan kişilerin yaşadıkları ağrılar testis bölgesinde hissedilmesi yanı sıra kasıklardan başlayarak zaman içerisinde bacaklara doğru yayılmaktadır. Kişilerin testis ağrısı sebebiyle doktorlara başvuruda bulunması sonucunda Varikosel teşhisi ile görülebilecek başka hastalıkların varlığı ise;

 • Böbrek taşları
 • Fıtık
 • Testis enfeksiyonları
 • Testis damar yapısında kanlanma olması gibi rahatsızlıklar olabilir ve bu tür rahatsızlıkların Varikosel ağrısı şikâyetleri ile karıştırılması mümkündür.

Varikosel En Fazla Hangi Kişilerde Görülür?

Ortaya çıkma nedeni tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlık olarak karşılaşılan varikosel rahatsızlığı aşağıda sıralanan özellikleri taşıyan kişilerde daha sık görülmekte ve bu kişiler rahatsızlığın ortaya çıktığı risk grubunda bulunmaktadırlar.

 • Kilosu fazla olan kişilerde,
 • Karın basıncını artıran yüksek ağırlıklı spor yapan kişilerde,
 • Karın iç basıncını artıran kronik kabızlık sorunu yaşayan kişilerde,
 • Kronik astım geçiren kişilerde,
 • Kronik öksürük nöbeti yaşayan kişilerde,
 • Öğretmen ve polis gibi ayakta fazla kalmayı gerektiren meslek sahipleri risk grubundadır.

Varikosel Rahatsızlığını Anlamak İçin Ne Yapılır?

Varikosel nasıl anlaşılır ve kişilerin kendilerini muayene etmeleri mümkün olur mu öğrenmek için dikkatli kişilerin kendi kendilerini muayene edebildiklerini söylenebilir. Kişiler kendilerini kontrol ederek testisleri üzerindeki değişiklikleri fark edebilirler. Testis üzerindeki düzensizlikler, şişlik ve ağrılar varikosel belirtisi olabilir. Varikosel rahatsızlığını anlamanın en doğru yöntemi ise doktor kontrolünden geçmektir.

Varikosel Kısırlık Nedenleri Arasında Bulunur Mu?

Varikosel kısırlık nedenleri arasında ilk sırada yer alan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra her varikoselin kısırlık nedeni olmadığını bilmek gerekir. Hastaya konulan tanıya göre Varikosel ameliyatı kararı alınabilir fakat ameliyat sonrası her hastada durum aynı olmaz ve sperm değerlerinde düzelme görülmeyen sonuçlarla karşılaşılması ihtimali vardır.

Varikosel Muayene Yöntemleri Nasıldır?

Varikosel muayeneleri 21-22 derece sıcaklığında odalarda hasta ayakta dik durur vaziyette iken testisler ve genital bölge gözlemlenerek yapılır. Doktor tarafından göz ve elle yapılan muayenelerde damarlardaki genişleme oranları belirlenerek Varikosel varlığına klinik tanı konulmaktadır. Klinik tanının ardından yapılan ultrasonografik çekimler sayesinde Varikosel derecesi tespit edilerek ameliyat kararı verilebilir.

Varikosel Dereceleri Kaç Evre Olarak Değerlendirilir?

Klinik ortamlarda yapılan muayeneler sonucunda Varikosel teşhisi konulan kişilerin değerlendirmeleri 3 evre olarak yapılır. Buna göre;

 • derece ayakta elle muayenede belirlenemeyen ıkındırılma anında elle tespit edilen Varikosel durumu,
 • derece ayakta gözle muayenede belirlenerek ıkındırılıp elle belirlenen Varikosel durumu,
 • derece ayakta muayenede damarların görünür halde olduğu ve ıkınma manevrasıyla iyice belirginleştiği Varikosel durumudur.

Varikosel Teşhisi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Varikosel teşhisi ardından izlenecek tedavi yöntemi ilk olarak semen analizi ile tedavinin belirlenmesi olacaktır. Hastanın sperm parametrelerine bakıldığı semen analizinde ameliyat durumuna karar verilir. Sperm parametrelerinde sorun olmayan kişilerin hayat standartlarını değiştirerek izlemeleri gereken yollar şu şekilde olmalıdır:

 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek,
 • Alkol ve sigara kullanımını bırakmak,
 • Toksik maddelere maruz kalmamaktır.

Ayrıca spermin bulunduğu ortamı düzenleyici antioksidan ilaçlar ve beslenme yöntemleri doktorlar tarafından önerilmektedir.

Varikosel Rahatsızlıklarına İyi Gelebilecek Besinler Nelerdir?

Varikosel oluşumunun ve tedavisinin beslenme ile herhangi bir ilgisi bulunmamakla birlikte kabızlık problemi yaşayan kişilerin bu grupta değerlendirilmeleri gerekir. Kronik kabızlık yaşayan Varikosel hastaları kabızlığı önleyici gıdalar tüketmeleri önemli olmaktadır. Kabızlığı çözücü etkisi bulunan lifli gıda tüketimi ve zeytinyağlı beslenme yapan kişiler dolaylı yoldan hastalıklarına fayda sağlamış olurlar.

Varikosel Ameliyatı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Varikosel ameliyat kararları hastaya göre değişen bir durum olmaktadır. Varikosel derecesine bakarak ameliyat kararı verilmez ve bazı hasta gruplarında destek tedavilerin uygulanması yoluna gidilir. Varikosel ameliyat kararı verilen hastalar sperm parametreleri bozuk olan ve kısırlık yaşayan hastalardır. Ameliyat kararını destekleyici diğer durumlar ise;

 • Testis boyu küçülmeleri ve kıvrımlarda yumuşama olması,
 • Damar genişlemelerinin 3 mm üzerinde bulunması
 • Kan geri kaçışı tespit edilmesi,
 • Sperm parametrelerindeki bozulmalardır.

Bu tür rahatsızlıklarda hastaların uyguladığı beslenme düzeni, egzersiz ve yaşam tarzında yapılan değişikliklerin faydası görülmemekte ve ameliyat yoluna gidilmektedir.

Varikosel teşhisi konması yanı sıra daha önce yarımcı üreme yöntemi uygulanmasına rağmen sperm faktörüne bağlı olarak başarısız neticelenmiş olan hastalarda yeni bir uygulama önceside varikosel tedavisi önerilebilmektedir.

Testis ağrıları ameliyat kararı verilmesinde tek başına etkili olmamaktadır.

Varikosel ameliyatları mikro cerrahi yöntemleri ile yapılan ameliyatlardır. Kişiler üzerinde komplikasyonları son derece az olmakla birlikte Varikosel ameliyatı riskleri arasında en önemli sayılacak riskler testis atardamarının bağlanmasına bağlı olarak ameliyatın ardından testis küçülmesi ve kanlanmaların bozulmasıdır.

Ameliyatların mikro cerrahi yöntemi ile yapılıyor olması atardamar ve toplardamar ayrımının net olarak yapılmasına imkân tanıması nedeni ile bu riskin oranı oldukça düşük olmaktadır. Ameliyat sonrasında oluşabilecek olan enfeksiyonların önlenmesi ve kana oluşumu risklerinin ortadan kaldırılması için sterilizasyona ve kanama kontrollerini dikkat edilerek önlem alınması yaşanabilecek riskleri minimuma indirmek için önemli olmaktadır.

Varikosel rahatsızlığının tekrarlama ihtimali ameliyat sonrasında sıfır ihtimale yakın olmakta ve hasta ameliyat sonrasını takip eden 2-3 günlük sürede normal aktivitelerine kavuşmaktadır. Ameliyat sonrasında 1 haftalık süre bitiminde normal çalışma hayatlarına başlayabilen hastaların spor yapmak için kendilerine tanımaları gereken süre ise 4-6 hafta olmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.