Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel hakkında bilgi ve sebepleri, tedavisi, belirtileri, ağrısı, ameliyatı, zararları hakkında detayları; nasıl anlaşılır, olur, geçer, tespit edilir, görünür, iyileşir gibi sorularının kapsamlı detaylarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Varikoselin ne olduğu ve bu hastalığın tedavi yöntemleri insanlar tarafından sıkça merak edilmektedir. Kısırlık sorunu ile ilgili olarak doktora başvuran kişilerin neredeyse yarısında varikosel hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalıkta testislerde kan boşaltan damarların varisleşmesi söz konusudur.

Bu hastalık testis ağrısı gibi bazı istenmeyen sorunlara sebebiyet vererek hastaların yaşam kalitelerini düşürmektedir. Damarların varisleşmesi tıpkı bacakların varisleşmesi gibidir. Bu hastalık ile birlikte testis ısısında bozulmalar meydana gelir ve testis içerisinde yer alan toksik kan testislerden atılamaz. Bu durum da doğal olarak testesteron üretimine olumsuz olarak etki eder. Kısır erkeklerde bu hastalığın sık rastlanmasının sebebi de budur.

Varikosel Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sağ varikosel belirtilerinin anlaşılması için kişinin kendi kendini muayene etmesi yeterli olacaktır. Bu kişilerin testislerinde genellikle şişlik vardır. Bununla beraber şiddetli bir şekilde testis ağrısı hissedebilirler. Bölgede kabarmalar da meydana gelir. Damarlardaki genişlemeler bir süre sonra gözle görülür bir hale geleceğinden, testis üzerinde bacaklardaki varislere benzeyen varisler gözlemlenebilir. Bu hastalığa sahip olan kişiler testislerinde aşırı sıcaklık hissinin olduğunu ve testislerinin terlediğini de belirtmişlerdir. Yapılan çalışmalara göre bazı hastalar arasında testislerin küçülmesi de söz konusudur. Bu durum genellikle vakanın ciddi olduğunun ve ameliyat gerektiğinin bir göstergesi olmaktadır.

Varikosel Ağrılarına Dikkat

Varikosel hastalığının tanısında ağrı çok önemli bir rol oynar. Bu ağrı varlığını hissettiren bir ağrıdır. Genellikle kasık bölgesinden başlar ve kendisini testislere doğru hissettirdir. Sırt bölgesine kadar yayıldığı bile gözlemlenmiştir. Kimi zaman bu ağrıların bacak bölgesine yayıldığı da gözlemlenmiştir. Varikosel ağrısı yaşayan kişiler eczanelerden satın alabilecekleri ağrı kesici kaplar ile bu ağrılarından kurtulabilirler.

Bazı hastalar sahip oldukları farklı hastalıkların yaşattığı ağrılar nedeni ile bu ağrıları varikosel ağrıları ile karıştırıyor olabilirler. Böyle bir durumda varikosel nasıl anlaşılır diye merak eden kişilerin mutlaka uzman doktorlara başvurmaları gerekir. Doktor hasta öyküsünü isteyecek ve hasta öyküsü ile birlikte bu ağrıların gerçekten hangi hastalıktan dolayı meydana geldiği anlaşılacaktır.

Varikosel Ağrısı Hangi Hastalıkların Ağrıları İle Karıştırılmaktadır?

Varikosel ameliyatı sonrası ağrılarınız devam mı ediyor? Belki de ağrılarınızın sebebi yalnızca varikosel değildir. Genellikle insanlar farklı hastalıkların yol açtığı ağrıları varikosel ile karıştırmaktadır. En çok karıştırılan hastalıklar arasında;

 • Fıtık hastalığı,
 • Testis enfeksiyonları,
 • Böbrek taşı,
 • Safra kesesi taşları yer almaktadır.

İdrar düzeni, ağrının şiddeti, ağrının tam olarak hissedildiği yer gibi konular araştırıldıktan sonra kolayca ağrının ana kaynağı tespit edilir. Hastalıklara ne iyi gelir? diye merak eden kişilerin öncelikle hangi hastalıktan kaynaklı olarak acı çektiklerini bulmaları ve daha sonra bu hastalıkları tedavi etmek için iyi gelen yöntemlere başvurmaları gerekmektedir.

Varikoselli Olan Testislerin Dış Görünümü Nasıldır?

Varikosel hastalığı genellikle dış görünüme fazla etki etmez. Çok nadir hastalarda testis görüntüsünde küçülmeler olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum da varikosel ameliyatı sonrası düzelen bir durumdur. Bununla birlikte bacaklarda varis olduğu zaman nasıl bir görünüm varsa testislerde de tıpkı aynı görüntü oluşabilir. Elle dokunulduğu zaman genişlemiş olan damarlar ele gelebilir.

Varikosel Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar bu hastalığının nedenini tam olarak ortaya koyamamıştır. Genellikle toplumun az bir kısmında görülür. Bununla birlikte kısır olan erkeklerin neredeyse yarısında bu hastalık vardır.

Bu hastalığın sol tarafta görülme sıklığı, sağ tarafta görülme sıklığına göre çok daha fazladır. Varikosel hastalarının neredeyse yüzde doksanı sol taraflarında varikosel olduğunu belirtmişlerdir. Bunun sebebinin biyolojik yapı olduğu söylenmektedir. Bununla birlikte çevresel faktörler de önemli rol oynar.

Varikosel Hastalığı Neden Daha Çok Sol Tarafta Meydana Gelir?

Varikosel hastalığının sol tarafta meydana gelme olasılığı diğer tarafa göre çok daha fazladır. Bu durumun belli başlı nedenleri vardır:

 • Sol tarafta yer alan testisler diğer taraftakilere göre daha aşağıda konumlanır,
 • Toplardamarlar sol tarafta daha uzundur,
 • Sol tarafta yer alan toplar damarların anatomik yapısı gibi nedenlerden dolayı insanlar genellikle sol tarafta varikosel şikayetlerinde bulunmaktadırlar.

Varikosel Hastalığına Yakalanma Riski Bulunan Kişiler Kimlerdir?

Hastalığın sebebi tam olarak bilinmiyor olsa da, belli kişilerde bu hastalığa daha sık rastlanmaktadır. Varikosel ameliyatı olanların yorumları inceleniği zaman bu hastaların daha çok kilolu olan kimseler olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte profesyonel olarak spor yapan kişilerde ağır spor yapmalarından dolayı varikosel riski bulunur. Sık sık ayakları üzerinde duran meslek grupları da risk altındadır. Bu nedenle öğretmenler, polisler, nöbetçilerde ağrı şilayetleri daha çok gözlemlenmektedir. Aynı zamanda eğer bacaklarınızda varis varsa varikosel hastalığına yakalanma ihtimaliniz de yüksektir. Çünkü yapılan araştırmalar varis hastalığı bulunan kişilerin varikoselden de şikayetçi olduklarını ortaya koymuşlardır.

Beslenme İle Varikosel Düzelebilir Mi?

Yapılan araştırmalara göre beslenme ile varikosel hastalığı arasında bir araştırma bulunamamıştır. Fakat dengeli beslenmenin bir bütün olarak vücuda faydalı olduğu bilinmektedir. Eğer kronik kabızlığınız var ise lifli besinler tüketerek dolaylı olarak varikosel hastalığının azaltılmasında fayda sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kilolarınızı vermeniz ve varikosel hastalığına yakalanma şansınızı azaltmanız da dengeli bir beslenme ile mümkün olacaktır. Beslenmeden ziyade bu hastalığa sahip olan kişilere varikosel ameliyatı fiyatı 2019 incelenip ameliyat için gün almaları önerilmektedir.

Varikosel Hastalığım Olabilir Mi?

Varikosel anlaşılması zor bir hastalık olmadığından belirtilerin varlığına bakılarak kişiler hasta olup olmadıklarını kolayca anlayabilirler. Testis üzerinde şişlik var ise ve bu şişliklere ağrılar eşlik ediyor ise varikoseliniz olabilir. Bununla birlikte kişilerde kısırlık problemi de vardır. Uzun süre ayakta kalan kişilerde ağrılarda artma meydana gelir. Cinsel ilişki sonrası da ağrılar dayanılmaz bir hal alabilir. Bütün bu durumlar varikosel hastalığına yakanlanmış olabileceğinizin bir göstergesidir.

Varikosel ve Kısırlık İlişkisi

Varikosel hastalığı kısırlığa neden olan hastalıkların başında gelmektedir. Fakat tedavi edilme şansı olduğundan endişelenmeye gerek yoktur. Ameliyat ile bu hastalıktan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bununla birlikte her varikosel vakasında kısırlık görülmesi bir zorunluluk değildir. Kimi varikosel vakalarında sperm üretiminde düşüş bile gözlemlenmeyebilir.

Varikosel Hastalığı Sertleşmeyi Engeller Mi?

Varikosel hastalığı nedeni ile erkeklere sperm üretimi sayısında düşüş olabilmektedir. Bununla birlikte testis boyutlarında küçülme de gözlemlenir. Erkeklik hormonlarının üretiminin devamında bütün bu etkenler bir risk faktörüdür. Bu nedenle özellikle hastalığın ilerlemiş olduğu dönemlerde erkekler sertleşme problemi yaşayabilirler. Cinsel isteksizlik ortaya çıkan başlıca problemlerdir.

Doktorlar Varikosel Hastalarını Nasıl Muayene Ederler?

Bu hastalığın muayenesi ayakta yapılır ve oda ısısına dikkat etmek gerekir. Doktor genital bölgeyi ve testisleri muayene eder. Dış görünüş muayenenin önemli bir parçasıdır. El ile kontrol de edilebilir. Doktorlar kimi zaman ultrasonografi adı verilen bir teknikten faydalanmak isteyebilirler. Hastaların öyküsü de hastalığın klinik teşhisi için son derece önemlidir. Muayene sonrasında üç farklı derecede varikosel vakası ortaya çıkar. İlk derecede ıkınıldığı zaman varikosel tespiti yapılır. İkinci derecede ıkınılma ile belirlenen varikosele gözle görülür şekilde damarların belirgin olması eşlik eder. En son derece olan 3 derecede ise hastaların ıkınmasına gerek kalmadan damarların belirgin bir şekilde ortada olduğu derecedir.

Varikosel Hastası Olan Kişiler Ne Yapmalıdır?

Muayeneden sonra varikosel hastalığınız olduğunu öğrenmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda testis kıvamının kontrolü yapılmalıdır. Daha sonra sperm analizi yapılır. Daha sonra doktor ile birlikte ameliyat konusu masaya yatırılmalıdır. Hasta kişilerin beslenme düzenlerini yeniden düzenlemeleri gerekebilmektedir. Bununla birlikte sigara içmeyi bırakmaları hatta sigara içilen yerde dahi bulunmamaları gerekmektedir. Aynı zamanda spermlerin kalitesini bozacak her türlü toksik maddeden uzak kalmaları bu hastalar için elzemdir.

 1. Derece Varikosel Hastaları Ameliyat Olmalı Mıdır?

Her varikosel vakası kendisine özgüdür. Bu nedenle dereceye göre ameliyat önermek doğru olmaz. Bazı hastalar birinci derece varikosel olmalarına karşın ameliyata girmeden iyileşebiliyorlarken kimi zaman hastaların ameliyata acil bir şekilde ihtiyaçları da olabilir. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterir. Mutlaka bir doktorun hastayı analiz etmesi ve daha sonra ameliyat kararı verilmesi gerekmektedir.

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Kısırlık yaşayan varikosel hastalarında mutlaka ameliyat şartı vardır. Bunun dışında kimi hastaların hastalıkları çok ilerlememiş olduğundan dolayı antioksidan ajanlar işe yarayabilir. Bu kişilerin genellikle sperm kalitesinde bozulmalar oluşmamıştır. Sperm kayıpları da göreceli olarak daha azdır. Bu destek tedavi sayesinde kısa sürede hastalıktan kurtulmak mümkün olmaktadır. Buna karşın sperm sayısı ciddi anlamda düşen kişilerde ameliyat gereklidir.

Varikosel Hastasıyım Ameliyat Olmalı Mıyım?

Kimi durumlarda ameliyat bir zorunluluk iken kimi durumlarda ameliyat olmak bir zorunluluk değildir. Burada doktorun tanısı belirleyici etkiye sahiptir. Hastada kısırlık problemi varsa, ameliyat elzemdir. Eğer testislerde gözle görülür küçülmeler meydana geldiyse bu kişiler de genellikle tedaviye ihtiyaç duyarlar. Elle kontrol yapıldığında testislerin olması gerektiğinden daha yumuşak olması da ameliyat yapılması için yeterli bir sebeptir. Sperm parametreleri kontrolü yapıldığı zaman bu parametrelerde bozulmalar meydana gelmişse de kişiler vakit kayıp etmeden ameliyat olmalıdırlar. Eğer kişiler yalnızca ağrıdan şikayet ediyorsa bu durumda ameliyat olması önerilmez. Ortada daha ciddi bir sebebin varlığı gereklidir.

Varikosel Ameliyatı Ne Kadar Zaman Alır?

Varikosel ameliyatı uzun süren bir ameliyat değildir. En fazla 3 saat içerisinde ameliyat tamamlanmış olur. Genellikle ameliyatların 2 saat içerisinde tamamlandığı görülmektedir. Eğer vakalar ciddi ise daha uzun süren ameliyatlar da görülmüştür. Bu ameliyatlar mikrocerrahi yöntem ile yapıldığından genellikle çok düşük riskli ameliyatlar olarak sınıflandırılmaktadır.

Varikosel Ameliyatı Acı Verir Mi?

Ameliyat sonrası kişiler testis bölgelerinde bir miktar acı duyabilir. Bu normaldir. Ameliyat sırasında sinirsel dokuların zarar görmesinden kaynaklanan bir ağrı yaşanır. Bu ağrı ameliyattan sonra kısa süre içerisinde geçeceğinden dolayı endişe edilecek bir durum yoktur. Kişilerin dinlenmesi ve fazla ayakta durmaması ağrıyı azaltmak için alınabilecek basit fakat etkili yöntemlerdir.

Varikosel Ameliyatından Sonra Ne Kadar Sürede İyileşebilirim?

Ameliyattan sonra normal hayata dönmek  iki gün kadar kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. Fakat işe gitmek için en az bir hafta zaman tanınmalıdır. Kişiler eğer spor yapacaklarsa en az 4 hafta beklemelilerdir. Aksi halde sağlıklarına zarar verebilirler.

Ameliyat Sonrasında Sperm Üretimleri Ne Zaman Normale Döner?

Varikosel ameliyatından sonra spermlerin normal üretim seviye ve kalitesine çıkması için üzerinden geçmesi gereken zaman zarfı kişiden kişiye farklılık gösterir. Doktorlar tarafından 90 gün kadar zaman geçmesi gerektiği söylenmiştir. Bu nedenle de kontroller yapılırken kişilerin 3 ayda bir kontrole gelmeleri söylenmektedir. Çünkü yeni spermler ancak bu dönem içerisinde üretilecektir. Hastaların iyileşmesi için genellikle ideal zaman olarak 6 ay kadar dinlenmeleri önerilmektedir. 9 ay sonra ise sperm üretimi kalitesinde belirgin artış söz konusu olur.

Başarılı Olunamayan Ameliyatlar Da Var Mıdır?

Bazı hastalarda sperm kalitesinde artış görülmediği durumlar da söz konusu olmaktadır. Fakat genellikle olumlu sonuç alınan hastaların sayısı yüzde yetmişe yakındır. Bu nedenle kaliteli spermlerin üretilme olasılığı daha yüksektir. Yüzde bir oranında ise bazı hastalarda ameliyat sonrasında daha kötü duruma gittikleri gözlemlenmiştir. Fakat bu oldukça düşük bir oran olduğundan dolayı genellikle bir sorun teşkil etmez. Bu hastaların genellikle varikoselleri çift taraflı olmaktadır. Eğer 6 ay sonrasında kişilerin sperm kalitelerinde bir artış yok ise bu durumda ameliyatın başarısız olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Varikosel Ameliyatı Olan Kişilerin Kaçınması Gereken Durumlar Nelerdir?

Ameliyat sonrasında hastaların spor yapmaları kesinlikle önerilmez. Bununla birlikte vücutlarını zorlayacak ağır aktiveterlen de kaçınılması gerekmektedir. Ameliyat sonrası cinsel ilişkiye girmek için en az 20 gün beklemek gerekir. Spor için ise bu süre daha uzundur. Ameliyat sonrasında doktor önerilerine harfiyen uymak gerekir. Uyulmaması halinde kişiler sağlıklarına zarar verebilirler. İyileşme süresi de beklenenden daha uzun sürebilir.

Ameliyattan Sonra Testislerde Sarkma Normal Midir?

Ameliyat olan hastalar testislerinde şişlik ve sarkma problemleri ile karşılaşabilirler. Bu durum ameliyat ile birlikte bağ dokunun serbest konuma gelmesi ile ilgili bir durumdur. Ve normaldir. Şişlik de hidrosel gelişme olarak adlandırılır. Hastalar arasında çok sık görülür. Genellikle hastalarda yüzde bir gibi düşük bir oranda görüldüğü tespit edilmiştir. Şişlik oluşan hastalarda kısa sürede iyileşme gözlendiğinden bu durum da genellikle bir problem olarak görülmez.

Varikosel Kendiliğinden İyileşir Mi?

Hayır iyileşmez. Bu nedenle de hastalığın türüne ve seviyesine göre mutlaka tedavi uygulanması gerekir. Tedavi uygulanmaz ise, hastalık daha da ilerler. Genellikle bu kişilerin testislerinde küçülme meydana gelir. Çok ciddi vakalarda hormonal bazı değişimler söz konusu olabilir. Fakat her varikosel hastası ameliyat yöntemi ile tedavi edilmek zorunda değildir. Farklı yöntemler ile de tedavi mümkündür ve ameliyat en ciddi vakalar için tercih edilir.

Gençlerde Görülen Varikosel Vakaları Artıyor

Bu hastalık özellikle son dönemlerde malesef yaşı küçük insanlar arasında da görülmeye başlandı. Yapılan araştırmalar özellikle 15 yaş ve civarı olan erkeklerde bu hastalığın görülme sıklığının arttığını gösteriyor. Bu hastalık çocuklarda ise neredeyse hiç görülmüyor. Gençlerde görülen varikosel hastalığı vakalarında tespiti yapmak ise yaşı ileri olan hastalara göre oldukça zor oluyor. Bu nedenle hem teşhisin konulması hem de tedavi yapılması çok zordur. Ameliyat kararı ise hem etik problemlere hem de baz sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle doktorların en zorlandığı vakalar gençlerde görülen varikosel vakalarıdır. En azından hastaların ergenlik yaşına ulaşmış olması bu hastalığın hem teşhisini hem de tedavisini kolaylaştıracaktır.

Varikosel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilecek olan bu hastalık hakkında şunların bilinmesinde fayda var:

 • Ameliyattan sonra kesin sonuç altı ay sonra belli olur.
 • Ameliyat için mikrocerrahi yöntemi tercih edilir.
 • Spermlerinde bozulma yaşayan erkeklerden ameliyat sırasında daha çok verim almak mümkündür.
 • Bu hastalığın kendi kendine geçmesi mümkün değildir.
 • Gerektiği şekilde tedavi yöntemi uygulanmaz ise hastalık ilerler.
 • Her varikosel hastası ameliyat yöntemi ile tedavi olmak zorunda değildir. Tedavi yöntemine uzman bir doktor muayene yaptıktan sonra karar verebilir. Bunun dışında kişiler kendi başlarına tedavi yöntemine kalkışmamalılardır.
 • Ameliyattan sonra tamamen normal hayata dönmek 1 ay içerisinde kolayca gerçekleşir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.