Varis Ağrısı Nasıl Geçer, Varis Ağrısına Ne İyi Gelir?

Varis Ağrısı Nasıl Geçer, Varis Ağrısına Ne İyi Gelir?

Varis ağrısının geçirilmesi, ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması ile oluşmaktadır. Estetik olarak da görüntü bozukluklarına neden olabilecek bir ağrı çeşididir. Bacaklardaki şişlikler, bacak krampları ve ağrıları varis başlangıcı olarak sayılabilir. Varis ağrısı genellikle kadınlar tarafından daha çok şikayet edilen ağrıların başında gelir. Hoş olmayan bir görüntüye sahip olması sebebi ile kadınlarda görülmesi büyük bir problem teşkil etmektedir.

Varis ağrısı ilk olarak geceleri ağrıların şiddetlenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Varis genetik olarak devam eden bir rahatsızlık olabilir. Aynı zamanda yaşam koşulları sebebi ile de ortaya çıkabilir. Çevresel faktörler ve kişinin çalışma koşulları varis için bir sebep olabilmektedir. Bazı kullanılan hormon içerikli ilaçlar varis oluşumuna neden olabilir.

Varis Neden Oluşur?

Varisin oluşma sebebi, bacaklarda bulunan bazı önemli damarların iyi çalışmamasıdır. Özellikle toplardamar sistemindeki aksaklıklar sebebi ile bacaklarda ortaya çıkar. Bacaklarda bulunan bu damar sistemi deride ve deri yüzeyinde oluştuğundan dolayı varis rahatsızlığı dışarıdan da belli olan bir sorundur. Toplardamarların bacakta mavi ve mor olarak görülmesi şeklinde oluşmaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis belirtilerinin başında şiddetli bacak ağrıları gelmektedir. Kişinin yaşam kalitesini estetik olarak da etkileyen bir rahatsızlıktır. Bacaklarda oluşan damar görüntüleri daha sonrasında şiddetli şekilde ağrılara sebebiyet verecektir. Genellikle ilk belirtiler bacaklarda oluşan aşırı kaşıntılar şeklinde seyreder. Daha sonrasında damar görüntüleri netleşir ve şiddetli ağrılar başlar. Bazı varis sorunlarında ciltte çatlamalar ve kanamalar da görünmektedir. Bazı varislerde kahverengi lekeler şeklinde yaralanmalar ortaya çıkar. Varis sorunu yaşayan kişilerin mutlaka doktora görünmeleri ve gereken tedavi yollarına başvurmaları gerekmektedir. Kanın pıhtılaşması sonucunda oluşan varisler tehlikeli damar rahatsızlıklarına neden olabilir.

Varis rahatsızlığı tedavi edilmediği zaman ilerlemeye devam eden bir sorun haline gelecektir. Ve çoğu ilerleyen varis durumlarında enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Çatlayan damarlardan dolayı oluşan yaralar iltihaplı rahatsızlıkları oluşturabilir. Ve geçmeyen varis ağrılarının artmasında neden olabilir. Aynı zamanda tedavi edilmeyen varisler tüm kan dolaşımını etkiler. İleride kalp, tansiyon gibi sorunların oluşmasına neden olacaktır. Geç kalınmış varis tedavileri ileride daha zor tedavi edilmektedir.

Varis Oluşumunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Varis oluşumunu etkileyen faktörlerin başında genetik faktörler gelmektedir. Genetik olarak yatkınlığı bulunan kişilerde varis daha sık görülecektir. Her hastalıkta olduğu gibi genetik faktörler genellikle kişinin annesinden, babasından veya kardeşinden kendisine aktarılmış olabilir. Genetik yatkınlığı olan kişilerin varis rahatsızlığı bulunması ihtimali daha çoktur. Aynı şekilde varis oluşumuna çevresel faktörler de etkilidir. Çevresel olarak yaşam koşulları varis oluşumunu tetikleyecektir. Genellikle hareketsiz yaşamlar ve sporsuz bir hayat varis oluşumunu etkiler. Daha sıklıkla oturularak veya ayakta durarak çalışılan işler varis oluşumuna büyük etki sağlamaktadır. Sürekli aynı pozisyonda kalınması bir süre sonra bacaklardaki damar sisteminde hasara yol açmaktadır. Bir meslek hastalığı olarak da bilinen varisler genellikle öğretmenlerde ve büro çalışanlarında görülmektedir. Düzenli olarak hormon ilacı alan kişilerde de varis görülmesi ihtimal dahilindedir. Hormon ilaçlarının çoğu içerdikleri maddeler sebebi ile damalardın yumuşamasına neden olmaktadır. Bu durumda yumuşayan damarlarda varis oluşumu kaçınılmazdır.

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varisin tedavi yollarının başına cerrahi müdahaleler gelmektedir. Cerrahi müdahalelere genellikle ilerleyen tip varislerde gerekli görülmektedir. Günümüzde varis tedavisinde ileri tıp teknolojileri ile daha kolay hale gelmiştir. Varis rahatsızlığı erken zamanda teşhis edilmiş ve daha ileri boyuttaki damarlarda bir hasara sebep olmamışsa daha kolay önüne geçilebilir. Günümüzde varis tedavisi için hazırlanmış özel bir iğne ile damara girilerek damarın yakılması sonucunda tedaviler başarılı olmaktadır. Özel iğneler sayesinde sorunlu olan damara enjekte edilen bir sıvı sayesinde damar yakılır ve damar devre dışı bırakılır.

Bu işlemler ağrısız ve çok kısa zamanda yapılmaktadır. Aynı gün içinde varisi tedavi edilmiş bir kişi günlük hayatına 10 dakika sonra dönebilir. Tedavi sırasında ağrı veya acı hissedilmez. Bir diğer tedavi yöntemlerinden biri ise özel varis çorapları kullanmaktır. Varis çorapları normal çoraplardan çok daha fazla basınca sahiptir. Çorapların yüksek basınca sahip olmaları gevşemiş olan varisli damarların üzerinde bir baskı sağlar. Bu baskı sayesinde damarlardan kan daha hızlı ilerler ve dışarıdan damarın yapması gerektiği işi yapmış olur. Ancak varis çorapları sadece geçici bir çözüm sağlamaktadır. Çorap çıkarıldığında varis ağrıları devam edecektir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.