Varis Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Evde varis tedavisi, özellikle tüm gün ayakta duran kişilerin merak ettiği konulardandır. Varis oluşumunun birçok sebebi vardır ama en bilinen sebep, uzun süreler ayakta durulmasıdır. Öğretmen hastalığı olarak da bilinen varis için, evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri bulunur. Ancak varisinizin yapısına ve durumuna göre tıbbi destekler de almanız gerekebilir. Varis tedavisinde doğal ve tıbbi metotlar uygulanabilir. Tıbbi metotlar gün geçtikçe artmaktadır ancak genel olarak yakma tedavisi uygulamaktadır.

Lazerle yakma da en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Varisten kurtulanlar bu iki yöntemden birini tercih etmişlerdir. Varislerin oluşum nedeni de çeşitlilik göstermektedir. Deri üzerinde kendini hemen belli eden varisler, hoş görünmeyen görüntülerle hastaları rahatsız etmektedir. Uzun yıllar boyunca çareler aranan varis tedavisinde, varis çorabı kullanılması da ne bilinen yöntemlerdendir.

Varis Nedir Ve Nasıl Oluşur?

Varis, bacakların toplardamar sisteminin iyi çalışmaması sonucunda ortaya çıkar. Bu toplardamarla içten de yüzeyden de geçerler. Yüzeyden geçen toplardamarlar görünür hale gelir ve mavi mor renkte kendilerini belli ederler. Bacaktaki bu damarlardaki kan dolaşımının iyi yapılamaması sonucunda ortaya çıkan varis hastalığını, çeşitli yöntemlerle tedavi etmek mümkündür. Ancak tekrarlamaması için dikkat edilmesi gerekir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Varisin tüm belirtileri, görünür şekilde ortaya çıkar. Varis oluşumunun en büyük habercisi bacaktaki anormalliklerdir. Özellikle bacakta bölgesel olarak bazı renk değişimleri görülmeye başladığından varisin haberini alıyor olabilirsiniz. Bu bölgeler mikroplarla temas ederse, yara da oluşturabilir. Dikkatli olunması gerekir. Varise kesin çözüm veren yöntemler tercih edilmelidir. Uzun uçak yolculukları, çay, kahve ve alkol tüketiminin çok olması gibi sebepler varis oluşumunu arttırabilir. Uzun yolculuklara çıkan, doğum kontrol hapı veya östrojen hormonu kullanan insanlarda pıhtı oluşumu daha fazla olduğundan, daha dikkatli olmalıdırlar.

Varis Neden Oluşur?

Varis oluşumunun birden çok sebebi vardır. Bu sebepler genetik ve çevresel olarak karşınıza çıkar. Bunun yanı sıra birtakım hormon düzensizlikleri de varis oluşumuna sebebiyet verebilir. Varis dolaşım yolu sıkıntısına bağlı olarak oluştuğu için, dolaşımla ilgili her konu varisle ilişkilendirilebilir. Varis oluşumunda 2 sebep vardır:

  1. Çevresel Faktörler: Hareketsiz yaşam tarzı varislerin oluşumu için birebir bir sebep. Özellikle sürekli ayakta durarak veya oturarak yapılan işlerde bacaktaki kaslar hiç çalışmadığından, varis oluşumu çok daha kolay gerçekleşebiliyor. Masa başı çalışılan kişiler ve sürekli ayakta çalışan kişiler bu hastalığın hedefidir. Sürekli spor yapan kişilerde varis daha görülür ve daha geç yaşlarda ortaya çıkar.
  2. Genetik Faktörler: Varis oluşumun bir başka sebebi de genetik faktörlerdir. Damarlarla ve dolaşım yollarıyla ilintili bir hastalık olan varis, bu faktörlere uygun genetiğe sahip insanlarda daha çabuk ve daha sık görülür.

Varis Tedavisi:

Evde varis tedavisi uygulamak da mümkündür. Ancak evde varis tedavisi, varisi çok ciddi olmayan hastalar için uygundur. Yoğun varisli kişiler, doktora görünerek daha sağlıklı bir yol tercih etmiş olurlar. Varis tedavisini evde uygulamak isteyen kişiler için bazı yollar bulunur. Bu tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Zencefil: İltihap sökücü etkisi olan zencefil, varislerin kötü görünümünü azaltıcı etkiye sahiptir. Zencefil özünü E vitamini ile karıştırarak elde edeceğiniz karışımı varislerinize uygulayabilirsiniz.
  2. Sarımsak: Sarımsak iyi bir antibiyotiktir ve içindeki bileşenler sayesinde sayısız fayda sağlar. Sarımsak bölgesel olarak kullanılmaz. 5 diş sarımsağı iyice ezip çiğneyerek tüketmeniz gerekir. Tadını bastırmak için limon sıkabilirsiniz.
  3. Soğan: Varisli damarların oluşumu engelleyen ve cildi güzelleştiren bir başka besin ise soğandır. Her gün soğan yiyerek (çiğ olarak), birçok hastalıktan kurtulabileceğiniz gibi varislere de çözüm bulabilirsiniz.
  4. Biberiye: Kan dolaşımını arttırıcı etkiye sahip olan biberiye de, varis tedavisinde kullanılan bir başka şifalı bitkidir. Varis için bitkisel yağ karışımı olarak kullanabilirsiniz.
  5. Sarı Kantaron Otu: Kantaron her derde deva bir bitkidir. Çayı kansere bile iyi gelir. Kantaronu doğada toplayarak kurutup zeytinyağı içinde bekletmekle kantaron yağı elde edersiniz. Bu yağı varis olan bölgelere uygulayarak varislerinize tedavi uygulayabilirsiniz. Kantaron yağlarına aktardan da ulaşmanız mümkündür.
  6. Ekinezya: Her gün bir bardak ekinezya çayı içmek de, varis ağrılarını geçirmeye yaramaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.