Vücutta Karıncalanma Neden Olur?

Vücutta karıncalanma neyin belirtisi, nasıl geçer, hangi doktor bakar ve tedavi yolları nelerdir? Karıncalanma psikolojik nedenlerle olabileceği gibi, diyabetten de kaynaklanabilmektedir. Vücutta karıncalanma hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Vücutta Karıncalanma Neden Olur?

Vücutta karıncalanma olması psikolojik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, diyabet gibi çeşitli hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Vücutta karıncalanma ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Vücutta karıncalanma ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Belirtileri deneyimleyen kişinin en kısa sürede nöroloji uzmanını ziyaret etmesi gerekir. Hekim hastayı muayene ederek gerekli testleri isteyecek ve görüntüleme tekniklerinden faydalanacaktır. Bunlarla birlikte hastanın öyküsünü anlatması da çok önemlidir. Ailede benzer problemleri olan kişilerin olması, çeşitli hastalıkların geçirilmiş olması gibi problemlerin vücutta karıncalanmaya neden olması olasıdır.

Gözde karıncalanma nedenlerini inceleyebilirsiniz.

Vücutta Karıncalanma Geçici bir Problem Olmayabilir

Vücutta karıncalanma probleminin uzun süreli olması halinde genellikle ortada çeşitli hastalıkların varlığı söz konusudur. Travma yaşanması durumunda sinirlerde çeşitli tahribatlar yaşanabilir. Bu durum vücudun çeşitli yerlerinde karıncalanma hissine neden olur. Nörolojik bozukluk olması halinde ortaya kronik parestezi adı verilen durum çıkar.

Parestezi hakkında Montreal şehrinde bir araştırma yapılmıştır. Hastane ile üniversite arasında olan bu çalışma sonrasında yanık travmasına maruz kalan kişiler incelenmiştir. Hastaların yanığa maruz kalmaları üzerinden 1 sene geçmiş olmasına karşın, uyuşma problemleri görülmeye devam etmiştir. Yanık vakalarının daha ağır olduğu durumlarda sinir tahribinin daha yüksek olmasına bağlı olarak uyuşma ve karıncalanma problemleri daha yüksek şiddete olabilir.

Darbe Alınmasına Bağlı Gelişen Vücutta Karıncalanma Problemi

Darbeden kaynaklanan vücutta karıncalanma olması sık görülen bir durumdur. Özellikle trafik kazası geçiren insanlar arasında bu durumun görülme sıklığı yoğundur. Trafik kazası kadar ciddi bir olay olmasa dahi ev ortamında elin ve kolun çeşitli yerlere çarpılmasına bağlı olarak karıncalanma yaşanması olabilir. Darbenin şiddeti çok önemlidir. Darbe alınmasına elverişli olan yerler için mutlaka çeşitli korunma tedbirleri alınması gerekir. Hastada darbe şiddetine bağlı olarak morarma, kanama ve buna benzer diğer belirtiler görülebilir. Hekimin darbe alınan alanı dikkatlice incelemesi ve gerekli tedavi planı yapması gerekir.

Vücutta Karıncalanma Problemi için Tedavi Planı Hazırlanması

Vücutta karıncalanma probleminde tedavi planı hazırlanması zorunludur. Her hastanın ihtiyaç duyacağı tedavi planı farklıdır. Tedavi planı hazırlanmadan önce her hasta için hastalığa neyin sebep olduğuna bakmak gerekir. Kimi karıncalanma problemleri kanser gibi çok ciddi hastalıklardan kaynaklanabilirken bazen de karıncalanma şikayetinin altında yatan tek neden bölgenin üzerine yatmak gibi geçici ve önemli olmayan sebeplerdir. Hekimin tedavi planı hazırlığında mutlaka dikkat etmesi gereken çeşitli etmenler vardır. Bu etmenler arasında:

 • Hastalığın şiddeti,
 • Hastanın yaşı,
 • Hastanın şikayetleri,
 • Hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğu,
 • Hastanın kilosu yer alır.

Vücutta Karıncalanma Problemi için Hangi Tedavi Yönteminin Uygulanması Gerekir?

Vücutta karıncalanma probleminde uygulanacak tedavi yöntemi için hastalığın neden kaynaklandığının tespitinin yapılması gerekir. Hangi tedavi yönteminin uygulanmasına karar verilmiş olursa olsun, hastaya büyük iş düşer. Hasta hekimin önerilerine uymak zorundadır. Aksi halde tedavi süreci olumsuz yönde etkilenir. Hekimin verdiği ilaçlar hiçbir nedenden dolayı hekimin bilgisi olmadan kesilmemelidir. Eğer ilaçların yan etkilerinden şikayetçi iseniz, hekiminizi durum hakkında bilgilendirin. Hekim size zaten ilaca alternatif bir ilaç verecektir.

Vitamin ve mineral eksikliklerinden kaynaklanan problemlerde tedavi yöntemleri uygulanırken beslenme yolu ya da besin takviyesi yolu tercih edilebilir. Eksikliklerin ileri seviyede olmadığı durumlarda besin yolu ile eksikliklerin tamamlanması daha çok tercih edilen bir durumdur. Fakat eksikliğin miktarı çok yüksek ise, beslenme düzenine ek olarak besin takviyelerinin de alınması gerekir.

Vücutta Karıncalanma Problemi Yaşıyorsanız Bu Önerilere Kulak Verin

Vücutta karıncalanma problemi için kulak verilmesi gereken öneriler sayesinde hayat kalitenizin yükselmesini sağlayabilirsiniz. Hem vücutta karıncalanma probleminize çözüm bulabilecek aynı zamanda vücudunuzun genel sağlığı için katkıda bulunacaksınız. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastalığınız varsa, hastalıklarınızın tedavi edilmesi için adım atın.
 • Klima olan ortamlarda mümkün olduğu kadar çalışmamaya özen gösterin.
 • Sağlıklı olmayan duruşa sahip olmayın. Duruşunuzu gün içinde sürekli kontrol edin.
 • Stresli yaşamdan uzak durun. Sevdiğiniz işlerle meşgul olun. Yeni hobiler edinin. Toksik ilişkilerden uzak durun.
 • Kızartma gibi aşırı yağlı yiyecekleri yemeyin. Bunun yerine haşlama ve buharda pişirme yöntemleri daha sağlıklı tercihlerdir.
 • Ofiste ya da okulda oturduğunuz sandalyede yastık olmasına özen gösterin. Yastık bel boşluğunun kavranmasını sağlayacaktır.
 • Uyuduğunuz yatağın konforlu olmasına özen gösterin.

Vücutta Karıncalanma Problemi için Fizyo Terapi ya da Cerrahi Müdahale

Vücutta karıncalanma problemi için fizyoterapi ya da cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Hangi tedavi yönteminin kullanılması gerektiğine hekim, hasta ile birlikte karar verecektir. Eğer karıncalanma probleminin altında ciddi bir hastalık yatıyorsa genellikle cerrahi yöntemlerden faydalanmak gerekir. Cerrahi yöntemlerden faydalanıldığı sırada hekim anestezi uygulayacağı için hiçbir ağrı hissedilmez. Güvenilir bir yöntemdir. Sonuç alma ihtimali yüksektir. Fizyoterapi yöntemi ile karşılaştırıldığı zaman bu yöntemden sonuç almak çok daha kısa sürede gerçekleşir. Fizyoterapi yönteminden sonuç almak için hastalığın seviyesinin ileri olmaması gerekir. Hangi tedavi yönteminin kullanılacağına hekimin durumlara göre karar vermesi gerekir.

Özellikle kireçlenme probleminden kaynaklanan karıncalanma problemleri için fizyoterapi yönteminin kullanılması önerilmektedir. Kireçlenme problemi sürekli tekrar ettiği için hastanın fizyoterapi ve buna ek olarak çeşitli önlemler alması zorunludur.

Ayrıca elde uyuşma ve karıncalanma neden olur? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Sinir Sıkışmasından Karıncalanma Probleminin Yaşanması

Sinir sıkışmasından kaynaklanan karıncalanma en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Travmalar yüzünden sinir sıkışması meydana gelebileceği gibi günlük işlemlerin olması gerektiği gibi yapılmaması da sinirlerin sıkışmasına neden olan etkenler arasında yer alır. Vücudun dirsek kemiğinde bulunan sinirler ile elin ön ve arka kısmında bulunan sinirler uyuşukluk yaşanmasına neden olan temel sinirler arasında yer alır.

Sinir sıkıştığı zaman eğer tedavisi yapılmazsa beraberinde iltihaplanma problemi görülür. İltihaplanma probleminin anında önüne geçmek gerekir. Aksi halde iltihaplar vücudun sağlıklı kısımlarına yayılarak vücudun zarar görmesine neden olur. Hastalar yeterli miktarda b12 almadıkları zaman görülen şikayetlerin şiddetinin arttığı belirlenmiştir. Sürekli ayakta kalmak ve metal zehirlenmesi gibi durumlar sinir iltihaplanmasının sürecini hızlandırmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Yüzünden Uyuşma Problemi Yaşanabilir

Vücutta yaşanan karıncalanmaların karpal tünel sendromundan kaynaklanması söz konusu olabilir. Karpal tünel sendromu genelde elde meydana gelen uyuşmalar için kullanılan bir terimdir. Bu sendroma yakalanan kişilerde önce parmaklarda ağrı şikayeti başlar daha sonra avuç içine kadar ilerler. Hormon bozukluğu olan kişilerde karpal türnel sendromu görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Özellikle tiroid hormonu bozukluğu durumlarda kişiler karpal tünel sendromuna ek olarak diğer çeşitli problemler ile karşılaşabilirler. Rutin iş yapan kişilerde ve duruş bozukluğu olan kişilerde karpal tünel sendromu görülme ihtimali diğer insanlara göre 4 kat daha fazladır.

Vücutta karıncalanma ve elde karıncalanma problemi yaşamak istemeyen kişilerin basit egzersizler yaparak gidermesi mümkün. Hangi bölgede uyuşma meydana geliyorsa o bölgeyi hareket ettirin. Bölgeye giden kan miktarının artırılmasını sağladığınız zaman kısa süre içinde uyuşma problemi son bulacaktır. Hekiminizin önerdiği ilaçları kullanmak da kan dolaşımının kendiliğinden düzelmesine yardımcı olur. Bu ilaçları düzenli kullanmadığınız takdirde sonuç almanız mümkün değildir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.