Vücutta Karıncalanma Psikolojik midir?

Vücutta karıncalanma neden olur, psikolojik mi, neyin belirtisi ve hangi doktor bakmaktadır? Vücutta karıncalanma yazımız içerisinden sorun hakkında tüm bilgilere ve çözüm yollarına detaylı olarak bakabilmektesiniz.

Vücutta Karıncalanma Psikolojik midir?

Vücutta karıncalanmanın psikolojik olması mümkündür. Fakat karıncalanma problemi psikolojik nedenlerden farklı olarak bir hastalığa bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Vücutta karıncalanma şikayeti olan kişiler vücutlarına binlerce iğne batıyormuş hissi ile yaşarlar. Bu hisse tıpta parestezi adı verilir ve pareztezinin geçici olan türünün insanlara herhangi bir zararı yoktur. Fakat yine de bu hisse neden olan durumun ne olduğunun tespit edilmesi gerekir.

Boyunda karıncalanma nedenlerine bakabilirsiniz.

Vücutta Karıncalanma Hissine Ne Neden Olur?

Vücutta karıncalanma hissine neden olan etken tamamen sinirler ile ilgilidir. Vücudun her yerinde milyarlarca sinir bulunur. Kol, bacak, yüz ve aklınıza gelen her yerde sinirler yayılmış şekilde bulunur. Kolunu sıkan bir kişi orada bulunan damarlar ile birlikte sinirlerini d sıkmış olur. Bölgenin hissedilmesinin sebebi budur. Kolun sıkılması sinirlerden ve damarlardan gerekli kanın ve oksijenin bölgeye ulaşamaması anlamına gelir. Bu durumda karıncalanma ve uyuşma hissi meydana gelir. Uygulanan basıncın bir süre sonra ortadan kaldırılması ile beraber bölgeye yeniden akış gitmeye başlar. İlk olarak karıncalanma hissi ile ilgili deneyler 1930’lu yıllarda yapılmaya başlanmıştır. Çalışmalar Oxford Üniversitesi tarafından yürütülüyordu.

Vücutta Karıncalanma Hissinin Geçici Olmadığı Durumlar Olabilir

Vücutta karıncalanmanın geçici olmadığı durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda genellikle hastalıkların varlığından söz etmek gerekir. Özellikle travma yaşanmasının ve bunun sonucunda sinir tahribatı olmasının vücudun çeşitli yerlerinde karıncalanma hissine neden olduğu bilinmektedir. Özellikle nörolojik bozukluklardan kaynaklı kronik parestezinin meydana gelmesi söz konusu olabilir. Montreal’de bir üniversite ile hastane arasında çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmalarda yanık vakasına maruz kalmış hastalar incelenmiştir. Bu hastaların yanık vakasından sonra üzerinden 1 sene geçmiş olmasına rağmen uyuşma problemi ile karşılaştıkları saptanmıştır. Özellikle ağır yanık vakalarından sonra sinirler tahrip olmuşsa bu problemle uzun süre baş etmeniz gerekebilir.

Diş Tedavilerinden Sonra Vücutta Oluşan Karıncalanma Problemleri

Diş tedavilerinden sonra vücutta oluşan karıncalanma problemleri ne yazık ki diş tedavilerinin kurbanı olmuş kişilerde olur. Hekimler hasta için işlemden önce anestezi yapar. Anestezi işlemi sırasında uyuşturulması istenen bölgenin dışında çevrede bulunan dokularda istenmeden uyuşabilir. Bu durumda o bölgedeki sinirler zarar görmüş olur. Enjektörün ucunun kaza ile başka yere değmesi gibi talihsiz durumlar da aynı sonuca neden olacaktır. Şırınga kullanılarak verilen sıvılar sinirler üzerinde basınç oluşmasına neden olur. Bu basınç sinir hücrelerinin zedelenmesine neden olarak toksik bir etki gösterebilir.

Karıncalanma Hissetmenizin Nedeni Biber Olabilir

Karıncalanma hissinin altında yatan neden biber olabilir. Tıpkı anestezi ilaçlarının içinde olduğu gibi biberin içinde de kapsaisin adı verilen bir madde bulunur. Bu madde farmalojik anestezi ilaçları ile neredeyse aynı etkiye sahiptir. Çin biberinde de benzer bir madde bulunur. Alkilamid adı verilen madde ağızda karıncalanmaya neden olabilir. Eskiden beri diş ağrısı için tedavide bu bitkilerin kullanılmış olmasının sebebi, bitkilerin içerisinde bulunan etken maddedir. Vücutta karıncalanma bu besinlerin tüketiminden sonra hafif şiddette gerçekleşebilir. Böyle bir durumda endişe edilmesine gerek yoktur. Yalnızca besinin tüketildiği miktar konusunda dikkatli olmakta fayda vardır.

Fıtık Yüzünden Karıncalanma Şikayetleriniz Olabilir

Fıtıktan kaynaklanan karıncalanma şikayetleri çok sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi ciddi hastalıklarda hastalar çoğu zaman uyuşma şikayeti ile hastaneye gelirler. Bu iki hastalık için de ortak nokta sinirlerin basınca maruz kalması yüzünden sıkışmasıdır. Sıkışma hissi hastaların kendilerini uyuşmuş hissetmelerine neden olacaktır. Özellikle fıtık hastalığının ilerlemesi ile birlikte hastalar yüksek şiddette karıncalanma problemi ile karşılaşabilirler.

Fıtık hastalıkları kendiliğinden iyileşmez. Mutlaka uzman bir hekimin hastayı öncesinde muayene etmesi ve sonrasında gerekli tedavi yöntemlerini uygulaması gerekir. Aksi halde hastalık daha fazla ilerleyerek hastaların daha büyük sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Özellikle boyun fıtıkları ile birlikte görülen boyun karıncalanmalar vücudun kol ve el gibi diğer bölgelerine sıçramasına neden olabilir.

Başta karıncalanma neden olur? Detaylar yazımız içerisindedir.

Darbe Alındığı için Karıncalanma Olması

Darbe ile birlikte görülen karıncalanma problemleri özellikle trafik kazası gibi şiddetli vakaların sonrasında görülebilir. Bununla beraber evde sizin elinizi kolunuzu hatta belki başınızı bir yere çarpmanıza bağlı olarak karıncalanma olabilir. Darbe almak için daha elverişli olan bölgeler bu problemden daha çok etkilenecektir. Darbenin şiddeti ile birlikte hastada morarma kanama ve buna benzer yan şikayetler meydana gelebilir. Hastanın darbe alan bölgeyi incelemesi ve gerekli tedavi planlarının yapılması gerekir.

Vücutta Karıncalanma Olan Bir Hasta için Tedavi Planı Nasıl Yapılmalıdır?

Vücutta karıncalanma olduğu zaman hastalar için tedavi planı yapmak şarttır. Her hasta için uygulanacak olan tedavi planı daha farklı olacaktır.. Çünkü her hastanın karıncalanma problemi aynı nedene bağlı olarak ortaya çıkmıyor olabilir. Hekim ilk önce problemin neden kaynaklandığını tespit etmeli daha sonra da hasta ile birlikte uygun bir tedavi planı yapmalıdır. Hekim tedavi planını hazırlarken aşağıdaki unsurlara dikkat etmelidir:

 • Hastanın yaşı,
 • Hastanın kilosu,
 • Hastalığın şiddeti,
 • Hastalığın seviyesi,
 • Hastanın şikayetleri ve çok daha fazla etken vücutta karıncalanma probleminin ortaya çıkmasında belirleyici etkenler olacaktır.

Vücutta Karıncalanma Olan Bir Hasta için Hangi Tedavi Yöntemlerinden Faydalanmak Gerekir?

Vücutta karıncalanma olduğu zaman hastalar için uygulanabilecek tedavi yöntemleri farklı farklı olacaktır. Hangi yöntemden faydalanılıyorsa hastanın mutlaka hekimin önerilerine birebir uyması gerekir. Eğer hasta hekimin yaptığı plana uymazsa tedavi süreci olumsuz ilerleyecektir. Eğer basit nedenlerden dolayı karıncalanma problemi ile karşılaşılmışsa çoğu zaman fizyo terapi yapmak yeterli olur. Eğer kişinin hastalığı ileri seviyeye gelmiş ise fizyo terapiden sonuç almak mümkün olmayabilir. Her şeyden önce hastanın durumu genel değerlendirilir ve hastaya en faydalı ve en az zararlı olacak yöntemin seçilmesi gerekir.

Eğer vücudunuzda kireçlenme olduğu için karıncalanma problemini yaşıyorsanız hastalıklarınız yüksek ölçüde kendini tekrar eder. Kişinin hastalığın tekrar etmemesi için çeşitli önlemler alması şarttır. Aksi halde istenmeyen şikayetler ile karşılaşmamak işten bile değildir. Kişilerin yapması gerekenler sağlıklı bir yaşamın öğelerinden farklı değildir.

Vücutta Karıncalanma Olan Bir Hasta için Uygulaması Kolay Sağlıklı Yaşam Önerileri Nelerdir?

Vücutta karıncalanmaya karşı sağlıklı yaşam önerileri hem genel sağlığınıza katkı sağlayarak sizin daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacak hem de şikayetlerinizin giderilmesine yardımcı olacak. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Eğer herhangi bir hastalığınız varsa beklemeden hastalıklarınızı tedavi ettirin.
 • Mümkün olduğu kadar stresli bir yaşam tarzından uzaklaşarak stressiz yaşamı tercih edin. Hobiler edinin. Sevdiğiniz işleri yapın.
 • Sağlıklı olmayan aşırı yağlı ve hazır gıdalar tüketmeyin. İşlenmiş ve hazır gıdaların içerisinde yer alan kimyasal maddeler, vücudunuzda birikim yaparak sağlığınızın bozulmasına neden olacaktır.
 • Duruş pozisyonunuza dikkat edin. Duruş bozukluklarının vücutta karıncalanma başta olmak üzere çeşitli problemlere neden olduğunu unutmayın.
 • Üzerinde uyuduğunuz yastığın konforlu olmasına özen gösterin. Mümkünse iş yerinde otururken dahil sırtınız için bel boşluğunuza gelecek şekilde yastık kullanın.
 • Klima açık ise vücudunuza doğrudan temas etmesinden kaçının. Mümkünse doğal hava tercih edin.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.