Vücutta Kaşıntı Neden Olur?

Vücutta kaşıntı dolaşım bozukluğundan tutun diyabet rahatsızlığına kadar birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Vücutta kaşıntı neden olur, nasıl geçer, tedavi yolları nelerdir ve hangi ilaçları kullanmalı? Gibi sorular insanların aklına gelmektedir. Kaşıntı nedenleri için yazımızı detaylı biçimde okuyabilirsiniz.

Vücutta Kaşıntı Neden Olur?

Vücutta kaşıntı olması alerjiler, diyabet ve dolaşım bozuklukları başta olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Vücutta kaşıntı kişilerin hayat standardının düşmesine neden olur. Kişiler öz güven eksikliği gibi bir takım psikolojik problemlerle de karşılaşabilirler. Vücutta kaşıntı problemine çözüm bulmak için öncelikle kaşıntıya neyin neden olduğunu tespit etmek gerekir. Eğer kaşıntıya neden olan etmen bir hastalıksa öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Sonrasında kaşıntı problemi kendiliğinden ortadan kaybolacaktır. Vücutta kaşıntı vakaları çoğu zaman ciddi problemlerden kaynaklanmıyor olsa da yine de dikkatli olmakta fayda vardır. Uzmanlar insanları kaşıntı deyip geçmeyin diyerek uyarmaktadır. Özellikle kendini sık tekrar eden, uzun süreli ve geçmek bilmeyen kaşıntı problemleri önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Ayrıca vajinada kaşıntı neden olur? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cildiniz Kuru ile Kaşıntı Problemi ile Karşılaşmanız Olasıdır

Kuru ciltlerde kaşıntı problemi ile karşılaşmak oldukça yüksek ihtimaldir. Kuru ciltler diğer cilt türlerine göre daha hassas olurlar. Bu nedenle kaşıntı, daha çabuk ağrı hissetme ve buna benzer çeşitli problemler görülebilir. Klima altında çalışmak, sürekli banyo tapmak, mevsim değişikliği, genetik faktörler, ileri yaş, uzun küreli kozmetik ürünü kullanımı gibi etmenlerin kuru cilt oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir.

Kuru cilde sahip olanların ilk önce ciltlerini neyin kuruttuğunu tespit etmesi gerekir. Klimadan kaynaklanan cilt kurulukları için klimadan uzaklaşmak gerekir. Kullandığınız ürünler (özellikle sabunlar) cildinizin kuru olmasına yol açabilir. Kuru ciltten şikayetçi iseniz hangi ürünleri kullandığınızı gözden geçirmenizde fayda var. Uygun ürünler kullanarak cilt kuruluğu problemine çözüm bulabilirsiniz. Böylece kaşıntı problemi de kendiliğinden ortadan kalkmış olur.

Vücutta Kaşıntı için Teşhis Nasıl Konulur?

Kaşıntı için teşhis konması zaman alıcı bir süreç olabilir. Hekim teşhis koyabilmesi için fiziksel muayene yapar. Fiziksel muayenelerin yeterli gelmediği durumlar olabilir. Burada hekime muayeneye ek olarak testler ve diğer görüntüleme tekniklerini yapmak düşer. Kimi zaman yapılan testlerin ve muayenelerin tekrar edilmesi gerekebilir. Testlerin tekrar edilmesi elde edilen sonuçların daha sağlam olmasını sağlar. Hekimler kan testi yapılmasını istedikleri zaman geniş bilgi edinmiş olurlar. Demir eksikliği gibi durumların kaşıntıya neden olduğu durumlar kan testi ile rahatlıkla görüntülenebilir.

Vücutta kaşıntı problemi için böbrek fonksiyonlarını ilgilendiren testler yapılabilir. Çünkü yapılan çalışmalar tiroid anormalliklerinin kaşıntıya neden olduğunu ortaya koymuştur. Hekim göğüs röntgeni çekerek de kaşıntıya neden olan hastalığın ne olduğunu tespit etmek isteyebilir. Göğüs röntgeni çekilirken X ışınlarından faydalanmak gerekir. Özellikle lenf düğümlerini ilgilendiren deri hastalıkları röntgen sayesinde tespit edilebilir.

Vücutta Kaşıntı için Ne Gibi Önlemler Almak Gerekir?

Vücutta kaşıntı için önlem alınması zorunludur. Kaşıntı problemi ile karşılaşmak istemeyen kişilerin ciltlerine çok iyi bakmaları gerekir. Cildinizi her gün düzenli olarak nemlendirmeniz gerekir. Bunun için farklı tipteki krem ve losyonlardan faydalanabilirsiniz. Cildinizi güneşe karşı korumayı hiçbir zaman ihmal etmeyin. Güneş koruyucularının faktörlerinin yeterli olduğundan emin olun. Çocuklar için yapılan güneş koruyucu ürünlerinin yetişkinler için uygun olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Güneş koruyucu kremlerin yalnızca yaz aylarına ait olduğu düşüncesine kapılmayın. Bu kremler hem yazın hem de kışın düzenli olarak kullanılması gereken ürünlerdir.

Cildinizi temizlerken kurutucu özellikte olan sabunları tercih etmeyin. Bunun yerine kendi cilt tipinize özel hazırlanmış özel ürünleri tercih edin. Cildinizi temizlerken durulama aşamasında ne çok sıcak ne de çok soğuk su kullanın. Suyun ılık olmasına özen gösterin. Cilt temizliği elbette çok önemlidir fakat cildi gereğinden fazla temizlemek yalnızca cildin tahriş olmasına neden olur. Aynı kural banyo için de geçerlidir.

Kaşıntınız çok şiddetli ise, kaşımayın. Bunun yerine kaçıntı giderici yöntemlerin neler olduğunu keşfedin. Her duyduğunuz yöntemi kendi üzerinizde uygulamayın. İşlem yapmada önce mutlaka uzman bir hekime danışın. Alerji testi yapın. Daha sonra bu yöntemlerden faydalanın. Kaşınan bölgeye buz koymak bile kaşıntı probleminin ciddi ölçüde rahatlamasına yardımcı olur.

Vücutta Kaşıntı Probleminin Tedavisi için Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Vücutta kaşıntı probleminde tedavi yöntemleri her hasta için duruma göre farklı olabilir. Fakat genellikle ağır seyreden durumlar için ilaç tedavisi yapılması uygun olur. Topikal steroidler ile anti histaminik ilaçlar bu amaçla kullanılmaktadır. Hekimin reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmak sonuç almak açısından büyük önem taşır. Nadir de olsa kimi zaman anti biyotik hapların kullanılması gerekebilir.

İlaç tedavisinin yanı sıra ışık tedavisi adı verilen foto terapi yönteminden faydalanmak da gerekebilir. Cildinizin belirli aralıklarla UV ışınlarına maruz bırakılması fototerapi olarak bilinir. Bu uygulama hastanın kaşıntı problemine tam yanıt alınana kadar devam eder. Kaşıntı kontrol altına alındıktan sonra şikayetin kendini tekrar etmesi oldukça düşük bir ihtimaldir.

Hekimlerin uygulayacağı yöntemlere ek olarak kişinin kendisinin uygulayacağı çeşitli önlemler de faydalı olur. Örneğin dar kıyafet yerine bol ve rahat kıyafetler tercih etmek kişinin kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olur.

Sinirsel kaşıntı nedenlerine bakabilirsiniz.

Vücutta Kaşıntı Problemini Görecek Hassas Kişiler Kimlerdir?

Vücutta kaşıntı probleminin görülme ihtimali yüksek olan kişiler diğer insanlara göre kaşıntıya karşın daha dikkatli olmalıdır. Bu kişiler arasında:

 • Diyabet hastası olanlar,
 • Yaşlı kişiler,
 • HIV hastaları,
 • Kanser hastası olanlar,
 • Gebe olmak,
 • Isırıklar ve sokmalar,
 • Egzaması olan kişiler,
 • Saman nezlesi olan kişiler,
 • Astımı olanlar,
 • Mevsimsel alerjileri olanlar yer alır.

Kaşıntı problemi her cinsten ve her yaştan insanın etkilenmesine neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek mümkündür. Önce neden kaşıntı ile karşılaştığınızı tespit edin daha sonra  bu nedeninin üzerine giderek probleminizi çözmeye çalışın.

Vücutta Kaşıntı ile Beraber Görülen Diğer Belirtiler Nelerdir?

Vücutta kaşıntı problemi ile görülen belirtiler arasında:

 • Kurdeşen,
 • Cilt kanseri,
 • Anemi,
 • Kabarıklık,
 • Kızarıklık,
 • Bölgede hassasiyet,
 • Bölgenin su toplaması yer alır.

Eğer siz de buna benzer belirtileri görüyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız hastaneleri en kısa zamanda ziyaret edin. Hastanelerin cildiye bölümlerinden randevu almanız gerekir. Hekim yapacağı muayene sonrasına neyin yanlış gittiğine dair size gerekli bilgilendirmeleri yapacak ve uygun bir tedavi yöntemi söyleyecektir. Örneğin eğer demir eksikliği yüzünden kaşıntı probleminiz varsa, hekim size demir takviyesi yaptıracaktır.

Vajinada Kaşıntı Hayat Standardının Düşmesine Neden Oluyor

Vajinada kaşıntı kadınların en çok yaşadıkları rahatsız edici durumların başında gelir. Vücutta kaşıntı olarak da bilinen bu durumun altında bir çok neden yatıyor olabilir. Cinsel hastalıklara yakalanmış olmak, hijyene dikkat etmemek ve korunmadan cinsel ilişkiye girmek gibi etmenler yüzünden vajinal kaşıntı yaşıyor olabilirsiniz. Bu hastalıktan kurtulmak için kendi başınıza etkili ve önemli önlemler alabilirsiniz. Bu önlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Naylon çamaşırlar değil, pamuk kumaşından yapılan iç çamaşırlarını giyin.
 • Temizliğe önem verin.
 • Bölgenizi özellikle yaz mevsimlerinde kuru tutun.
 • Sert havlular ve tuvalet kağıtları kullanmayın. Bu ürünler vajinanızın tahriş olmasına neden olabilir.
 • Çok dar kıyafetler tercih etmeyin. Bol ve rahat giyinmeye özen gösterin.
 • Bölgenizi havalandırmaya dikkat edin.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.