WBC (Lökosit) Nedir? WBC Yüksekliği, Düşüklüğü ve Tedavisi

Lökosit (WBC) hakkında merak ettikleriniz ve düşüklük, yükseklik gibi durumlarda yapılması gerekenler; tedavisi, kanser ile ilişkisi, hangi hastalığı belirtisi olabileceği, yükseklik ile birlikte ateşli olma durumu…vs birçok detayı inceleyebilirsiniz.

WBC (Lökosit) Nedir? WBC Yüksekliği, Düşüklüğü ve Tedavisi

Düşüklüğü veya yüksekliğinde çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olan lökosit veya WBC, insan vücudunda bulunan beyaz kan hücrelerinin seviyesini belirleyen kan testidir. WBC değerinin belli bir değerin üzerine çıkması veya altına inmesi bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkmakta ve bu test birçok hastalığın önceden teşhis ve tedavisinde önem arz etmektedir.

WBC, lökosit, beyaz kan hücresi ve akyuvar aynı anlamlarda kullanılan kelimelerdendir. Bu hücreler kanda bulunmakta ve en önemli görevleri ise bağışıklık sistemindeki vücuttaki zararlı organizmalara karşı mücadele etmektir. Sağlıklı bir insanda %1 oranında lökosit kanda bulunmakla birlikte kan testi değerlerinde farklı oranlar WBC değerinin normal seviyesinin belirlenmesinde etkilidir. WBC değerinin normal seviyelerin dışında olması bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına işaret etmekte ve hastalıklar ilerlemeden hastalığın tedavi edilmesine WBC testleri yardımcı olmaktadır.

WBC (Lökosit) Nedir?

Lökosit ya da bilinen kısaltmasıyla WBC nedir kaç olmalı sorusu kan testi yaptırıp bu değerlerle karşılaşanlar için oldukça merak konusudur. WBC testi veya değerleri kanda bulunan ve beyaz kan hücresi olarak adlandırılan hücrelerin seviyelerinin belirlenmesinde uygulanan teste verilen isimdir. Bu hücreler kanda bulunmakla birlikte bağışıklık sisteminde görev almaktadır.

WBC hücreleri bağışıklık sistemini korurken;

 • Zararlı bakterilere,
 • Virüslere,
 • Mikroplara

Karşı mücadele etmekte ve vücutta meydana gelecek hastalıkların önlenmesinde fayda sağlamaktadır. Vücutta meydana gelmesi muhtemel enfeksiyonlar kanda bulunan WBC değerleri sayesinde önlenmekte ve bağışıklık sistemi lökositler ile kontrol altına alınmaktadır.

WBC Testi Ne İşe Yarar?

WBC testi kan tahlilinde beyaz kan hücresi değerlerinin belirlenmesinde öncelikli olarak başvurulan yöntemlerdendir. WBC kan testi sayesinde WBC düşüklüğü ya da WBC yüksekliği ortaya çıkarılmakta ve bu durum tedavi edilmeye çalışılmaktadır. WBC değeri normal seviyenin üstüne çıkar ya da altına düşerse bu durum vücutta enfeksiyonlara davetiye çıkarmakta ve bağışıklık sistemi zarar görmektedir. Doktor muayenesine gidildiğinde hastalıkların belirtisini anlamanın en kolay yolu kan değerlerinde bakılacak lökosit değerleridir.

WBC Testinin Normal Değerleri Hangi Aralıklarda Olmalıdır?

Lökosit değeri kaç olmalı sorusunun cevabı basit bir kan testi ile ortaya çıkarılabilecek sonuçlardandır. WBC testi diğer testlerin aksine çocuk ve yetişkinler için benzer seviyelerde kanda bulunmaktadır. WBC hücre sayısının çocuk ve yetişkinlerde kan testindeki normal değerleri mikro litrede 4500 ila 11.000 hücre arasındadır. Yeni doğan bebeklerde ise WBC hücre sayısının normal arlığı mikro litrede 9000 ila 30.000 arasında olmalıdır.

WBC testinde elde edilen değer normal aralığın üzerindeyse WBC yüksekliği ortaya çıkmaktadır. WBC değer aralığının altında gerçekleşen ölçümler ise WBC düşüklüğü ya da Lökopeni olarak adlandırılmaktadır. Beyaz kan hücrelerinin mikro litre başına 100.000 ve üzerinde ölçülmesinde ise hiperlökositoz hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu durum kan kanseri olarak bilinen löseminin kan testindeki en yaygın belirtisidir.

WBC (Lökosit) Türleri ve Çeşitleri Nelerdir?

WBC yani lökositler farklı tip ve görevlerde kanda çeşitli görevler icra eden hücrelerdir. WBC’deki hücreler kemik iliğinden üremekle birlikte kanda bulunmakta ve bağışıklık sisteminde mücadele etmektedirler. Kanda bulunan WBC türleri şunlardır:

 • Monositler; kanda bulunan en büyük beyaz kan hücrelerinden olan monositler, bakteri virüs ve mantarlara karşı bağışıklık sisteminde mücadele vermektedir.
 • Lenfositler; kemik iliğinden yapılan ve kan hücresinde bulunan lenfositler özellikle kanser oluşumunun engellenmesinde etkili olan beyaz kan hücreleridir.
 • Nötrofiller; WBC’nin yarısından fazlasını oluşturan ve beyaz kan hücreleri arasında büyük bir paya sahip olan nötrofiller vücudumuzda hastalık yapan zararlı bakterilere karşı savaşan lökosit çeşitlerindendir.
 • Bazofiller; Tüm lokositlerin yüzde 1’i civarında bulunan beyaz kan hücrelerinden olan bazofiller bağışıklık sisteminin doğru çalışmasında etkilidir.
 • Eozinofiller; virüsler ve parazitlerin vücuda sokulmamasında etkin rol oynayan lökositlerden olan eozinofiller WBC sisteminin sorunsuz çalışmasında ve zararlı bakterilerin yok edilmesinde görev alırlar.

WBC Yüksekliği ve Düşüklüğünde Hangi Tedaviler Uygulanır?

WBC yüksekliği veya düşüklüğü dahiliye kliniklerinde ölçülen kan testi sonucunda ortaya çıkarılmaktadır. WBC yüksekliğinin ya da düşüklüğünün teşhisi ve tedavisi için öncelikle bu duruma sebep olan hastalığın saptanması önem arz etmektedir. WBC yüksekliğine veya düşüklüğüne neden olan hastalık şayet enfeksiyondan kaynaklanmışsa antibiyotik ilaç tedavisi ile WBC değerleri normal seviyeye çekilmeye çalışılacaktır.

WBC yüksekliği veya düşüklüğü vücutta meydana gelen iltihaplardan kaynaklanmış olabilir bu durumda uygulanacak iltihap giderici ilaçlar ile WBC dengelenmesi başarılı sonuçlar verecektir. Ancak lösemi ve kanser tedavilerinde WBC değerinin aşırı yükselmesi sebebiyle kan değişimi yapmak, kemoterapi tedavisi ve radyoterapi WBC değerlerinin düzenlenmesi için uygulanabilecek tedavi yöntemlerindendir.

WBC Yüksekliği Ne Anlama Gelir ve Neden Olur?

WBC kaç olursa lösemi olur gibi soruların cevapları WBC yüksekliğini anlamaya yardımcı olmaktadır. WBC değerinin kanda mikro litrede 100.000’nin üzerine çıkması lösemi yani kan kanserinin en belirgin göstergesidir. Genellikle kan kanserinin önlenmesi için kemoterapi ve radyoterapi tedavisi hastalara uygulanmaktadır.

WBC yüksekliğine enfeksiyon ve iltihaplar sebep olabileceği gibi aşırı sigara ve alkol tüketimi, stres ve bazı ilaçların yan etkileri de sebebiyet vermektedir. İç hastalıklarında yaptıracağınız kan testleri ile WBC yüksekliğinin esas nedenini öğrenebilir ve beyaz kan hücrelerinin azaltılması için uygun ilaçları ya da doktorunuzun uygun göreceği tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.  

WBC Yüksekliği Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

WBC yüksekliği kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığın belirtisi olabilir. WBC yüksekliği;

 • Kansızlık,
 • Enfeksiyon hastalıkları,
 • Lösemi yani kan kanseri,
 • Alerjik ve iltihap kaynaklı hastalıklar,
 • Kemik iliği kaynaklı tümörler,
 • Aids, hepatit gibi bulaşıcı hastalıklar

Şeklinde birçok hastalığa işaret etmekte ve WBC yüksekliği doktorunuz tarafından uygulanacak tedavi yöntemleriyle normal seviyeye çekilmelidir.

WBC Düşüklüğü Ne Anlama Gelir ve Neden Olur?

WBC düşüklüğü kanda bulunan beyaz kan hücrelerinin mikro litrede 4500 adetten aşağı seviyede bulunmasıdır. Lökosit düşüklüğü dahiliye kliniklerinde yaptırılan tam kan sayımı testleriyle ortaya çıkarılmakta ve bu durum bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. WBC düşüklüğü kemik iliği tarafından üretilen beyaz kan hücrelerinin az miktarda üretilmesi sebebiyle meydana gelebileceği gibi başka hastalıkların işareti olarak da vücutta düşebilmektedir.

WBC düşüklüğü enfeksiyon ve bağışıklık sisteminden kaynaklanabileceği gibi başka bir hastalık sebebiyle düşebilmektedir. WBC düşüklüğünü önlemek için ilaç tedavisi ve kanda beyaz kan hücre sayısının arttırılması için alternatif besinler tüketilebilir. WBC düşüklüğü kansızlık, baş dönmesi ve sık sık bayılma gibi belirtilerin ortaya çıkmasına etki etmekte ve yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

WBC Düşüklüğü Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Kan değerlerinde WBC düşüklüğü olanlar aşağıdaki hastalıklara yakalanmış olabilirler. Bu hastalıklar şunlardır:

 • Kemik kanseri,
 • Aids gibi bulaşıcı hastalıklar,
 • Kemoterapi tedavisi,
 • Kemik iliği eksikliği ve kemik iliğinden kaynaklı hastalıklar,
 • Radyoaktif ışınlara maruz kalma veya radyasyon tedavisi,
 • Lupus olarak da bilinen ve bağışıklık sisteminin çökmesinden kaynaklanan rahatsızlıklar
 • Viral enfeksiyon olarak da adlandırılan virüslerin sebep olduğu hastalıklar,
 • Bazı kanser türleri ve ilaçların yan etkileri

WBC düşüklüğünde ortaya çıkan başlıca hastalık ve belirtilerdir. Kan değerlerinde WBC eksikliğinin örülmesi halinde bu durum ihmal edilmemeli mutlaka bu duruma sebep olan rahatsızlık erken tanı ile ortaya çıkarılmalı ve uygulanacak tedavi yöntemleriyle WBC normal değerlerine çıkarılmaya çalışılmalıdır.

WBC Yüksekliği ve Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

WBC yüksekliği ve düşüklüğü hastalıklara ne iyi gelir diye merak ediyorsanız aşağıda belirtilen besinleri tüketerek lökosit değerlerinizin normal aralıklara gelmesine katkı sağlayarak kanda bulunan beyaz kan hücrelerinin vücudunuzun savunmasında eski işlevlerine kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

WBC yüksekliğini önlemek için; bol bol meyve tüketmek ve D vitamini bakımından yoğun besin takviyeleri yapmak WBC yüksekliğinin düşürülmesine olumlu etki etmektedir. Özellikle düzenli uyku ve stresten uzak kalmak ve günde en az yarım saat egzersiz yapmak kan dolaşıma ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlamaktadır. Probiyotik bakımından güçlü yoğurt gibi gıdalar arzu edilen WBC değerinin yakalanmasına katkı sağlamakla birlikte eğer çok yüksek WBC değerlerine sahipseniz mutlaka doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlamalısınız.

Lökosit düşüklüğünü önlemek için beyaz kan hücrelerini arttırma işlevi bulunan besinlerin tüketilmesi bağışıklık sistemine oldukça yarar sağlamaktadır. WBC seviyesini yükseltmek için; kavun, çilek, incir, portakal, karnabahar, brokoli, sarımsak, kabak, ıspanak gibi meyveleri tüketmek ve yağsız etler ile süt ve süt ürünlerini düzenli olarak beslenmede kullanmak WBC seviyesinin yükseltilmesinde oldukça fayda sağlamaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.