Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

A+
A-
Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini sağlığa faydalı mıdır konu başlığı bu meyvenin tanınırlığının artması ile beraber daha fazla dile getirilmeye başlamıştır. Fiyat aralığının diğer meyvelere göre bir derece daha yüksek olması sebebi ile herkese hitap eden bir yapısı olmadığı da dile getirilmelidir. Fakat faydaları incelendiği zaman gerçekten memnuniyet veren bir etki sahibidir.

Yabanmersini Kuzey Yarım Kürenin oldukça dağlık bölgelerinde yetişmektedir. Son senelerde mikroklima alanları oluşturularak farklı alanlarda da yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu nedenle yaygınlığının bir kademe daha arttığı görülmektedir. Marketlerden ya da bir derece daha lüks ürün satan pazarlardan bu meyveyi satın alarak sağlığınız üzerindeki mucizevi etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Satın aldığınız ürünün taze olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle yaban mersini gibi hassas meyvelerde kuruma ve bozulmalar çok sık meydana gelmektedir. Her iki şekilde de besin değerinde düşüşler meydana gelmektedir. Bu nedenle satın aldığınız mekanın güvenilir olduğundan da emin olmalısınız.

Yaban Mersini ve Temel Faydaları Hakkında Bilgilendirme

Yaban mersini faydaları ve zararları hakkında inceleme yapıldığı zaman bilinçli bir biçimde kullanıldığında faydaların çok daha üst seviyede olduğu görülmektedir. Hem düzgün bir satıcıdan alınması hem de kullanım konusunda uzmanların önerilerine uyuması zararları ortadan kaldırmaktadır. Yaban mersininin insan sağlığına vermiş olduğu olumlu etkilerden bazıları şu biçimdedir;

  • Son dönemlerde insanların en çok muzdarip olduğu hastalıkların başında gelen kanser ile yaban mersini aracılığı ile savaşabilirsiniz. Bu şekilde kanserojen bütün toksinlerden uzun vadede kurtulma imkanını yakalayabilirsiniz.
  • Antioksidan bakımından incelendiği zaman özellikle serbest radikallerin uzaklaştırılması konusunda çok önemli bir yere sahip olduğu da görülmektedir. Bu nedenle kış mevsiminde tüketildiği zaman gribal enfeksiyonlara karşı net olarak korumaktadır. Vücut direncinizin yüksek olması için her kış düzenli aralıklar ile tüketmeniz tavsiye edilmektedir.
  • Ülkemizdeki en büyük sorunlardan bir diğeri de kalp ve damar hastalıklarıdır. Bu hastalıklar sebebi ile sorun yaşıyorsanız veya genetik yatkınlığınız varsa damar sağlığınızı kuvvetlendirebilmek için kısa sürede yaban mersini gibi mucizevi bir besini hayatınıza kazandırabilirsiniz.
  • Cilt sağlığını koruma altına almak ve lekeleri de olabildiğince ortadan kaldırabilmek için olmazsa olmaz etkide olduğu belirtilmelidir. Özellikle cildinde matlık olduğundan yakınan menopoz dönemindeki kadınların sorunlarının çözülmesi için ilk olarak önerilen ve biraz maliyeti olsa da kesin sonuç veren çözüm yollarının başında gelmektedir.

Bu faydalar ile hayatınızda meydana gelen birçok sağlık sorununa karşı adım atma ve kendi sağlığınızı muhafaza etme imkanını elde edebilirsiniz. Normal koşullarda ilaç ile tedavi edilebilecek birçok hastalığı kısa sürede bu doğal yiyecekler ile tedavi edebilirsiniz.

Yaban Mersini Zararları Nelerdir?

Yaban mersini zararları da sıklıkla merak edilmektedir. Çok fazla tüketildiği zaman bağırsak fonksiyonlarında sorun yaratabilmektedir. Bu nedenle yemiş olduğunuz porsiyona dikkat etmelisiniz. Hatta çok tüketildiği zaman ani ishallere dahi sebep olabileceği belirtilmektedir. Uzmanınız size ne kadar önermişse o kadar tüketmelisiniz. Genellikle bir avucun üzerine çıkmaması önerilmektedir.

Porsiyon Hesabı Nasıl Olmalıdır?

Yaban mersini ne kadar yenmeli konu başlığında hesabı avuç ile yapabilirsiniz. Haftada iki defa bir avuç olmak sureti ile tüketebilirsiniz. Verilmiş olan bu porsiyon hesabının dışına çıkıldığı zaman bağırsaklarda sorunlar meydana gelebilmektedir. Porsiyon konusunda dikkatli olmanızın bir diğer sebebi de içerisindeki şeker oranıdır. Şeker oranının yüksek olması sebebi ile çok yüksek porsiyonlarda sık aralıklarda tüketilmesi ilerleyen vadede kilo alımına sebebiyet verebilmektedir.

Nasıl Kullanılmalıdır?

Yaban mersini nasıl kullanılır konu başlığı altında dikkate alınabilecek önerilerden bazıları şu biçimde sıralanmalıdır;

  • Yaban mersinini dilediğiniz gibi öğün aralarında belirli aralıklar ile tüketebilirsiniz.
  • Püresini çıkartarak yüzünüze maske olarak da uygulayabilirsiniz. Maske şeklinde uygulandığı zaman elde edeceğiniz yumuşaklığın oldukça yüksek olacağını ve nem dengesinin de direkt olarak kompanse edileceği belirtilmelidir.
  • Maske olarak uygulamak her hafta biraz maliyetli olabilmektedir. Oldukça küçük bir meyve olduğu için yüzünüze uygulayacak kadar ürün çıkarmak için elinizde bulunan miktarın fazla olmasına özen göstermelisiniz. Bu nedenle meyveyi bulma konusunda sorun yaşıyorsanız direkt tüketmek daha mantıklı olacaktır.

Bu yöntemlerin her biri sağlığınızı geçmişten çok daha iyi hale getirecektir. Hayatınızdan ilaçları olabildiğince çıkarmaya çabalıyorsanız muhakkak yaban mersini gibi doğal antioksidanları hayatınızın bir parçası yapmanız gerekmektedir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.