Yağlı Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı ciltlere bakım önerileri dikkate alındığı zaman parlamaların en aza düşürülmesi mümkün kılmaktadır. Sadece bakım önerileri ile değil aynı zamanda beslenme alışkanlıklarınız üzerinde yapmış olduğunuz revizyonlar ile de cilt sağlığınız üzerinde olumlu değişiklikler yapma imkanını elde edebilirsiniz.

Yağlı ciltlerin yaşanma oranına bakıldığı zaman kuru ciltlerden çok daha geç yaşlandıkları görülmektedir. Kırışıklıkların ortaya çıkması da diğer cilt türlerine göre daha geç olmaktadır. Bu nedenle belirli noktalarda kuru cilde göre daha avantajlı olduğu dile getirilmelidir. Düzgün bir bakım ile uzun seneler genç görünme imkanını elde edebilirsiniz.

Bakım Ürünleri Nasıl Seçilmelidir? Hangi Bakım Ürünleri Tavsiye Edilmektedir?

Yağlı ciltler için bakım ürünleri incelendiği zaman özel olarak üretilmiş olanların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Normal ciltler için tasarlanmış olan ürünlerin yağlı ciltlerde işe yaramayacağını bilmelisiniz. Özellikle sebum dengesini kurabileceği ürünlerin tercih edilmesi uzun vadede cildinizdeki yap dengesinin çok daha iyi bir seviyeye gelmesini mümkün kılmaktadır.

  • Kullanacağınız ürünün özellikle alın ve burun kısmında bulunan yağın temizlenmesi konusunda yüksek performanslı olması gerekmektedir.
  • Temizleme işlemleri sırasında cilt tahriş edilmemelidir.
  • Paraben içeren kimyasalların kullanılmaması gerekmektedir. Çok hassas ve yağlı bir cilde sahip olan kişilerin ürün seçimini daha detaylı yapmaları gerekmektedir.
  • Kozmetik ürünler sizin yüzünüzde tahrişe sebep oluyorsa muhakkak doğal ürünlere yönelmelisiniz.

Bakım ürünleri seçilirken bu detayların da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Cildinizde alerjik reaksiyonlara sebep olacak ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Bu konuda alerji testi yapılmış olan ürünlerin tercih edilmesi kişiler için çok daha uygun olacaktır.

Yağlı Ciltlere Özel Suna Dumankaya Tarifleri

Yağlı cilt bakımı Suna Dumankaya tarafından sunulan tariflerin başında şu gelmektedir;

  • 1 tatlı kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı domates suyu
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Elde edilen bu karışım ile kişilerin ciltlerinin çok daha temiz bir hale gelmesi mümkün kılınmaktadır. Suna Dumankaya’nın tariflerinde yer alan ürünlerin seçimi konusunda da oldukça dikkatli olunmalıdır. Tam olarak doğal yapıda olmayan yağlardan ya da bitkisel ürünlerden yapıldığı zaman elde edilecek verimin düşük olacağını bilmelisiniz.

Yukarıda belirtilmiş olan karışımın sadece yağ dengeleme özelliği söz konusu değildir. Aynı zamanda lekelerden arındırmak için de kullanabilirsiniz. Cildinizi lekelerden arındırmak için bu formülü düzenli olarak uygulanmalısınız. Her gün içeriğin taze olarak üretilmesi gerekmektedir. Aksi halde içeriklerin oksitlenmesi sonucunda cildinize zarar verebilecek bir raddeye geleceği de eklenmesi gereken detaylar arasında kendini göstermektedir.

Uygulama konusunda da düzenden şaşmamalısınız. Haftada 3 kere muhakkak uygulanması gereken bu maskenin cildinizin ışıltısını almadan yağdan arındıracağı da eklenmelidir. Kullanan kişilerin büyük bir beğeni ile bahsettikleri de ayrıca dile getirilmelidir.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yağlı cilt nasıl temizlenir konu başlığı yalı cilde sahip olan kişiler için en büyük öneme sahip olan noktaların başında gelmektedir. Özellikle cilt temizliğinin aksatılması konusunda yağlı ciltlerde hem sivilceler hem de siyah noktalar kendini gösterebilmektedir.

Cilt temizliğini sabah ve akşam olmak üzere düzenli bir biçimde gerçekleştirmelisiniz. Fakat yağ dengesini yeniden tutturabilmek için muhakkak haftada bir kere peeling ya da kil maskesi de yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde elde edilecek olan verimin çok daha yüksek olacağı ayrıca belirtilmesi gereken detaylar arasındadır. Özellikle kil maskesinin kullanım sıklığı konusunda dikkatli olunmalıdır. Sık kullanan kişilerde ciltte fazla kurumalar ve hatta tahrişler de meydana gelebilmektedir.
Beslenme Nasıl Düzenlenmelidir?

Yağlı ciltler için öneriler kapsamında beslenmenizi de bir düzene oturtmanız önerilmektedir. Özellikle yağlı beslenme alışkanlıklarına sahip olan kişilerin ciltlerinde ortaya çıkacak olan etki gözlemlendiği zaman sivilcelenmelerin çok daha üst seviyede olduğu görülmektedir. Beslenme düzeninin şekillendirilmesi için hem yiyeceklerdeki ya oranının en aza indirilmesi gerekmektedir hem de su tüketiminin en üst raddeye çıkması lazımdır.

Bu şekilde yandan değil canlı ve sağlıklı duruş sebebi ile cildiniz parlayacaktır. Şeker oranı yüksek olan yiyeceklerin kesinlikle sık tüketilmemesi gerekmektedir. Bu yiyecekler de kişilerin beslenme düzenlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Verilen bu beslenme detaylarına ve bakım önerilerine uyum sağlandığı zaman birkaç y içerisinde cildinizde gerekli olan düzelmeyi kısa sürede elde edebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.