Yağlı Ciltlerin Doğal Tedavisinde En Etkili 7 Maske Tarifi

A+
A-
Yağlı Ciltlerin Doğal Tedavisinde En Etkili 7 Maske Tarifi

Yağlı ciltler için doğal maskeler günümüzde evde yapılabildiği gibi kozmetik mağazalarından da satın alınabilmektedir. Doğal maskeler arasında en çok kil, limon ve bal maskesi kullanılmaktadır. Bu maskeler cildin sadece yağ oranın değil aynı zamanda akne, siyah nokta ve cildin parlaması gibi problemlerin de giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Cilt Probleminde Bal Maskesi

Bal maskesi günümüzde yağlı cilt problemi olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen doğal yöntemlerden biridir. Bal maskesi için bal, limon ve süt gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı limon, 1 tatlı kaşığı bal ve 3 çorba kaşığı kadar da sütü karıştırmanız gerekmektedir. Maskenin uygulanışı ise şu şekilde yapılmaktadır;

 • Malzemeleri krem yoğunluğuna gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir.
 • Krem kıvamına gelen maskeyi yüzünüze sürmeniz gerekmektedir.
 • Maskeyi 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin ve kuruduğu zaman soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.
 • Yüzünüzü yumuşak bir havlu ile kurulayabilirsiniz. Karışımın işe yaraması için haftada 2 kere yapmalısınız.

Yağlı Ciltler İçin Adaçayı Maskesi

Adaçayının ferahlatıcı etkisi yağlı ciltler için oldukça faydalıdır. Adaçayı maskesini gerekli malzemeleri kullanarak yüzünüze haftada 1 gün yapmanız gerekmektedir. Birkaç hafta içinde cildinizde olan değişimi fark edeceksiniz. Adaçayı maskesinin yapımı şu şekildedir;

 • Adaçayı maskesi için; 1 çay kaşığı badem yağı, 40 gram yulaf unu ve 20 gram adaçayı yaprağı gerekmektedir. İsterseniz yarım çay bardağı kadar da gül suyu ekleyebilirsiniz.
 • Malzemeleri karıştırdıktan sonra yüzünüze sürmeniz gerekmektedir. Yüzünüzde kullandığınız adaçayı maskesini gözünüze yakın yerlere sürmemeye özen göstermelisiniz.
 • 20 dakika kadar yüzünüzde bekleyen maskeyi sıcak su ile yıkayıp durulayın. Haftada 1 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Yağlı Cilt Tedavisinde Yumurtalı Maske

Yağlı ciltler için öneriler arasında yumurta maskesine sıkça yer verilmektedir. Yumurta maskesi için yumurtanın sarısı kullanılmaktadır. Ek olarak 1 adet salatalık ile yumurtalı maskenizi kolayca hazırlayabilirsiniz. Salatalığı rendeledikten sonra yumurta sarısı ile karıştırarak yüzünüzde 3 dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. 3 dakika sonunda yüzünüzü ılık su ile durulayabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi Önerisi

Yoğurdun cilde faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından sürekli olarak anlatılmaktadır. Yoğurt cilde oldukça faydalı bir malzeme olup birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Yoğurt hem yüzünüzü ferahlatırken hem de pH değerini düzene sokarak yağlı cildinizi tedavi eder. En kolay ve doğal tedavi yöntemi olan yoğurt maskesi şu şekilde hazırlanmaktadır;

 • 30 ml yoğurt (yaklaşık 3 yemek kaşığı)
 • 1 tane salatalık
 • Salatalığı rendeleyebilir ya da püre haline getirebilirsiniz. Hazırladığınız salata ile soğuk yoğurdu karıştırmanız gerekmektedir.
 • Karışımı hazırladıktan sonra maskeyi yüzünüze uygulamalı ve yaklaşık 30 dakika boyunca yüzünüzde tutmalısınız. 30 dakikanın sonunda ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın.
 • Salatalıkların kabuklarını soymayı unutmayın. Haftada 3 kere bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yağlı Cildin Tedavisi İçin Domates Maskesi

Cilt bakımı evde pratik bir şekilde yapılabilmekte olup doğal yöntemler kullanıldığı için daha az maliyetli olmaktadır. Yağlı cilt problemi olan kişiler domates maskesini ciltlerine haftada 1 defa olmak üzere ciltleri dengesini sağlayana kadar kullanmaya devam edebilirler. Domates maskesi için gerekli malzemeler şu şekildedir;

 • Domates
 • Salatalık
 • Limon suyu
 • Domates ve salatalık yarım adet kullanılmakta olup rendelenmesi gerekmektedir. Rendelenen salatalık ve domatese yarım yemek kaşığı kadar limon suyu ekleyerek malzemeleri karıştırmanız gerekmektedir.
 • Karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar bekletin ve ılık su ile yıkayın.

Yağlı Cilt Problemi Sorunu ve Havuz Suyu

Havuz birçok hastalığa iyi gelen bir sebze türüdür. Özellikle göz tedavisinde sıklıkla kullanılan ve önerilen havuç, yağlı cilt problemine de iyi gelmektedir. 1 yemek kaşığı havuç suyu, 1 yemek kaşığı portakal suyu ve 1 çay kaşığı kadar şekeri karıştırarak kolayca maskenizi hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Soğuk su ile duruladıktan sonra haftada 1 kez tekrar edebilirsiniz.

Sandal Ağacı Tozu ile Yağlı Cilt Tedavisi

Sandal ağacı tozunu aktarlarda satılmaktadır. Sandal ağacı suyuna 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu ekleyip karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Maskeyi yüzünüzde kuruyana kadar bekletmeli ve ılık su yardımı ile yüzünüzü durulamalısınız.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.