Yanak Ağrısı Nasıl Geçer, Yanak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yanak Ağrısı nasıl geçer ve ne iyi gelir, elmacık kemiği, tek taraflı yüz ağrısı, yüzün sağ ve sol tarafında sızlama nedenleri. Sol ve sağ elmacık kemiği ağrısı nasıl geçer, hangi doktora gidilir? Yanak kaslarında ağrı tedavisi.

Yanak Ağrısı Nasıl Geçer, Yanak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yanak ağrısını geçiren yöntemlerden önce mutlaka yanak ağrısının neden oluştuğunun bilinmesi gerekmektedir. Yanak ağrısı ağız içindeki bazı dokulardaki hasarlardan meydana gelebilir. Dışarıdan bir darbenin alınmış olması bazı yanak ağrılarına neden olabilmektedir. Aynı zamanda ağız içinde dişlerde veya diş etlerinde bazı iltihaplı sorunların olduğu durumlar da yanak ağrılarına neden olabilmektedir.

Yanak ağrısı denildiğinde çok da önemsenmeyen ancak teşhisinin tam konulmaması halinde ciddi sorunlara sebebiyet veren bir ağrı olacağı bilinmelidir. Bazı yanak ağrıları başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu açıdan yanak ağrısı şikayeti olan kişilerin mutlaka bir tıbbi yardım alması gerekmektedir.

Yanak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Yanak ağrısının nedenleri genellikle fiziksel darbe veya ağız içindeki bazı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Travma durumları yanak ağrıları için geçerli bir sebeptir. Yanak bölgesine alınan bir şiddet veya düşme, çarpmadan kaynaklanan zedelenme yanakta uzun süreli bir ağrıya sebep olacaktır. Psikolojik sebepler de yanak ağrılarını tetikleyen faktörlerdendir. Hiçbir neden olmaması durumunda yanakta hissedilen ağrılar psikolojik olabilir.

Dişlerde ve özellikle çene kemiklerinde, çene kaslarında oluşan sorunlar yanak ağrısına sebebiyet verebilir. Yüz sinirlerindeki tüm problemler yanak ağrısı oluşumu için geçerli nedenlerdendir.

Sol Elmacık Kemiği Ağrısı Neden Oluşur?

Sol elmacık kemiği ağrısı genellikle dikkate alınması gerekilen ciddi bir durumdur. Özellikle yüzün sadece bir tarafında oluşan ağrılar ve yanaklarda hissedilen ağrılar ciddi sorunların habercisi olabilir. Sol elmacık kemiğinde geçmeyen bir ağrı varsa ve bu ağrı genellikle birden ortaya çıkıp aniden kayboluyorsa bir beyin tümörünün ilk belirtileri olabilir. Beyin ile alakalı olma sebebi ise yanaklardan ve yüz bölgesinden geçen tüm sinirlerin direkt beyne ulaşmasıdır.

Beyindeki ana sinirlerin mutlaka bir kaçı yanaklardan geçmektedir. Bu durumda beyin ile ilgili bazı sorunlar genellikle yüz üzerinde tek taraflı ağrılara sebebiyet vermektedir. Bu açıdan bakıldığında sol yanak ağrılarında mutlaka bir nöroloji uzmanına görünmek gerekecektir. Aynı zamanda erken teşhis edilen rahatsızlıkların tedavi edilmeleri çok daha hızlı ve kolay olacaktır. Sol yanak ve sol elmacık kemiği ağrılarına neden olabilecek diğer faktörler ise şunlardır:

 • Açık yaraların ağız içinde oluşturdukları iltihaplı durumlar,
 • Migren ağrısı veya dişte bir ağrının olması,
 • Sinüzitlerde oluşan sorunlar ve sinüzit ağrıları,
 • Yüz veya yüzdeki bazı kemiklerde yaralanmalar sebebi ile çıkan ağrı,
 • Ruhsal açıdan stres altında kalmaktan kaynaklanan kas ağrıları
 • Herkes zoster rahatsızlığı vb.

Elmacık kemiğinde yani yanakta şişlik ile birlikte bir ağrı hissediliyorsa mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekilmektedir. Elmacık kemiğindeki şişlikler genellikle bir darbe sonucu oluştuğu gibi aynı zamanda diğer etkenler nedeni ile de oluşabilir. Dişin apse yapması bu etkenlerin en başında gelmektedir. Bazı diş ağrısı gibi basit nedenlerden dolayı da tek taraflı yüz ağrılarına rastlanmaktadır. Yüzdeki tek taraflı ağrı, elmacık kemiği ağrısı veya yanaklarda oluşan ağrılar için soğuk kompres yapmak güzel bir yöntem olacaktır.

Soğuk kompres genellikle ağrıların ve şişliklerin geçmesine katkı sağlayacaktır. Elmacık kemiği ağrıları için mutlaka bir fizik tedavi uzmanından da yardım alınmalıdır. Bazı yüz kaslarındaki gerginliğin sebep olduğu ağrılarda fizik tedavi işe yarayacaktır. Aynı zamanda bazı yanak ağrılarında ani elektrik çarpması gibi hissedilen ve uzun süreli olmadığı gibi aşırı şiddetli ağrıların sinirsel etkilerden kaynaklandığı bilinmektedir.

Özellikle bu ani şiddetli ağrılar nevralji rahatsızlığının belirtileridir. Nevralji sorunu genellikle yüzdeki bazı sinirlerin bozulması şeklinde oluşur. Yüzde olan ve beyni ileti gönderen sinirlerden bazıları beyne yanlış uyarılar göndermesi sonucu kişi yüzünde şiddetli elektrik çarpma acısı hissedebilir. Bu alanda en iyi tedaviyi bir sinir cerrahı gösterecektir.

Yüz ve Yanak Ağrılarında Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Yüz ve yanak ağrılarının geçmesi için bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bazı bitkiler yanak ağrılarında veya yüz içindeki kasların gevşemesinde oldukça fayda sağlamaktadır. Bazı bitkiler ise içerdikleri antibiyotik özellikleri sebebi ile ağız içindeki enfeksiyonlu durumların iyileşmesinde kullanılır. Bazı bitkiler sinir uçlarını ve sinir sistemi ile ilgili bozuklukları tedavi edecek kadar etkilidir. Yanak ve yüz ağrıları için iyi gelebilecek bitki çayları şunlardır:

 • Civanperçemi çayı,
 • Kekik çayı,
 • Kurtpençesi çayı,
 • Sığırkuyruğu çayı,
 • Karanfil çayı,
 • Adaçayı,
 • Papatya çayı,
 • Melisa çayı vb.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM