Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanık için tedavi önerileri ile bu sorunla karşılaştığınızda soruna nasıl müdahale edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ufak bir yanma durumu bile çoğu kez büyük acı verebilir ve en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri hızlı şekilde davranmaktır. Ayrıca yanığın derecesi de tedaviye karar verirken oldukça önemli olacaktır. 3. ve 4. derecede yanık olarak değerlendirilen kazaların evde tedavi edilmesi mümkün değildir.

Bu durum hayati risk taşıyabileceği gibi kişilerde kalıcı hasarlar da bırakabilmektedir. Dolayısıyla sunulacak olan öneriler hafif yanık kazaları içindir. Diğer türlü mutlaka acilen bir hastaneye gidilmelidir.

Yanığa İyi Gelecek Öneriler

Ufak tefek yanık kazaları ile karşılaştığınızda yapabileceklerinizle ilgili bazı öneriler hazırladık. Çoğunlukla yanıklar kaynar sıvılar kaynaklı olmaktadır. Bir şekilde ateşle temas etmek, elektrik veya kimyasallardan ötürü yanık ile karşılaşmak da sıkça görülür. Evde yanık tedavisi için öneriler sayesinde doğru ve etkili biçimde yanıklara müdahale edebilirsiniz.

 • Çiğ patates sayesinde yanıkların acısını geçirmeniz veya hafifletmeniz mümkündür. Yanma sonrası deride kabarcıklar görülebilir. Patates ile bu kabarcıkların oluşmasını da önleyebilirsiniz. Çiğ patatesi kesin ve sonrasında sulu olan bölümünü yanık olan bölgenin üstüne koyun. Patatesi rendeleyerek de yanığın üzerine koyabilirsiniz. Bu şekilde 15 dakika kadar bekletin.
 • Aloe vera bitkisi yanık için en iyi çözümlerdendir; bunun en büyük nedeni ise içindeki maddenin dokuları iyileştirici özelliği olmasındandır. Aloe vera bitkisinin yapraklarındaki jeli yanık için kullanabilirsiniz. Sorunlu bölge jeli emene kadar bekleyin.
 • Sirke antiseptik özelliği ile iyi bir yanık tedavicisidir. Mikrop kapmayı önler ve ayrıca yanık bölgedeki fazla ısıyı alır. Bu şekilde acı azalacaktır. Bir parça pamuğa soğuk sirke döküp yanık bölgenin üzerine tutun.
 • Bal ile yanıkların iz bırakmasını engelleyebilir ve bölgeyi dezenfekte edebilirsiniz. Gazlı ve ballı bezi yanığın üzerine sarın. Bir gün içinde birkaç defa bezi değiştirin. Balı bezin üzerine yayın.
 • Siyah çay içindeki tanin maddesi sayesinde yanığın verdiği ısıyı alır ve daha fazla bölgenin tahriş olmasını engeller. 3 tane siyah poşeti sizin için yeterlidir. Önemli olan çay poşetlerin mutlaka soğuk olması. Buzlu ve soğuk suda bir süre bekletebilirsiniz. Çay poşetlerini ovup yanık üzerine koyun ve üzerini de gazlı bez ile sarın. Aynı gün içinde birkaç defa işlemi tekrarlayın.

Yanığa ne iyi gelir bitkisel çözümler için bu maddelerdeki önerileri deneyebilirsiniz.

Çocuklarda Yanık Durumunda Ne Yapılmalı?

Çocuklarda oluşabilecek yanıklar için anne ve babaların çok dikkatli olması gerekir. Özellikle sıcak cisimler ile temas ederek yanma sıkça görülür. Çocuklarda böyle bir durum karşısında ne yapılmalıdır? Çocuklarda yanık tedavisi için dikkat edilmesi gerekenleri sıralıyoruz:

 • İlk etapta cisimden hemen çocuğu uzaklaştırmak ve yanığın derecesine karar vermek gerekir. Ciddi durumlarda vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.
 • Yanık bölgeyi hemen soğuk su ile temas ettirin.
 • Güneş yanığı gibi fazla önemli olmayan yüzeysel yanıklarda yoğurt ve diş macunu sürülebilir.
 • Yüzeysel nitelikteki yanıklar yaklaşık 10 gün içinde kendi kendine geçer. Acıyı ve ağrıyı azaltmak için yağlı pomatlar ile bölgeyi örtebilirsiniz.
 • Küçük çaptaki sıvıdan yanma vb. durumlar karşısında soğuk su ile temas yeterlidir. Önemli olmayan yanıklar için pomat ya da topikal krem kullanılabilir. Ardından kapalı pansuman yapabilirsiniz.
 • Ciddi vakalarda bu tarz kremler, pomatlar kullanmak tehlikelidir. Rastgele antibiyotik kullanımına kesinlikle başlanmamalıdır.

Durumun ciddi olduğun fark ederseniz evde önemli sorunlara yol açabilecek müdahalelerden kaçınmalısınız.

Yanık Tedavisi İçin İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Yanık tedavisi İbrahim Saraçoğlu hakkında etkili yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz:

 • Sarısından ayırdığınız yumurta akını yanığın üzerine sürün. Yumurta kuruyunca işlemi tekrarlayın.
 • Madescol veya Silverdin tarzı kremler ile yanık izi veya iltihap oluşumunun önüne geçilebilir. Salça, yoğurt ve diş macunundan da mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
 • Yanıklarda soğuk su ve buz ikilisi en bilinen yöntemlerdendir ancak buz kendisi de yanık durumuna yol açabileceğinden direkt temasın fazla uzun sürmemesine dikkat edilmelidir. Ara ara buzu bölgeden çekin.
 • Birkaç çiğ patatesi rendeleyip gazlı bezle patatesi bölgede 12 saat kadar bekletin. Patateslerin her bölgeye sürüşünüzde taze olmalarına özen gösterin. Önceden kalan patatesleri kullanmayın.

Bu yöntemler sayesinde yanık problemini evde kendi kendinize etkili biçimde tedavi edebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.