Yanık Ağrısı Nasıl Geçer, Yanık Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yanık Ağrısı Nasıl Geçer, Yanık Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yanık ağrısını geçirebilmek için yanık olan bölgenin kaçıncı dereceden bir yanık olduğunun teşhis edilmesi gerekmektedir. En doğal ve kalıcı tedaviler için yanığın derecesinin bilinmesi en doğru yöntemlerin uygulanması anlamına gelir. Birinci derecede olan yanıklar genellikle cildin üst tabakasındaki derinin zarar görmesi şeklinde oluşmaktadır. Cildin dokusunun hasar görmesi ve sinirlerin bu hasara uğramaması sebebi ile oluşan bölge hassas ve oldukça ağrılıdır.

Hafif olan yanıklarda ve cildin az hasar aldığı yanıklarda doğal yöntemlere başvurmak faydalı olacaktır. Doğal yöntemler ile yanık ağrısını ve acısını hafifletmek mümkündür. Yüksek dereceli yanıklarda cildin üst tabakası tamamen yanar ve yok olur. Cildin alt tabakaları da yüksek derecede zarar görür. Bu gibi yüksek derece yanıklarında mutlaka ciddi medikal tedavi gerektirmektedir. Ciddi boyuttaki cilt yanıkları ileride kalıcı hasarlar bırakabilir. Ve yüksek dereceli yanıkların evde tedavi edilmeye çalışılması daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

Yanık sonucu sinir ve doku kaybı oluştuğunda cilt üzerinde belirgin hasarlar ve his sorunları ortaya çıkacaktır. Daha küçük boyutlu genellikle ev kazalarından oluşan yanıkların tedavisi için doğal yöntemler işe yaramaktadır. Her ne olursa olsun yanık yüzey geniş boyutta ise mutlaka doktora veya bir yanık tedavi merkezine gidilip muayene olunması gerekmektedir. İleride cilt üzerinde kalıcı bir hasar olmaması için her yanık tedavisinde mutlaka bir doktora görünmek doğru bir karar olacaktır.

Yanık Ağrısı Evde Nasıl Giderilir?

 Yanık ağrısı içine evde uygulanacak yöntemlerin başında soğuk su gelmektedir. Yanık oluştuğu andan itibaren o bölgenin soğuk suya tutulması ağrı acısının hafiflemesini sağlayacaktır. Yanık olan bölgenin üzerine uygulanan soğuk su yanık acısını alır ve deriyi serinletir. Yanık üzerine 10-15 dakika ara ile soğuk uygulama yapılması ağrı oluşumunu da engelleyecektir.

Yanık bölgeler için aleo vera bitkisinin içindeki sıvı da çok iyi gelmektedir. aleo vera bitkisi sıvısı doğal bir şekilde bulunamaz ise aleo vera katkılı kremler de yanık tedavisine yardımcı olacaktır. Aleo vera bitkisi yanık bölge için hücre yenileyici etkide ve ağrısını yatıştırıcı bir özelliktedir.

Genel olarak şiddetli yanık ağrıları için ağrı kesici ilaçlar veya ağrı kesici etkileri bulunan merhemler de işe yarayacaktır. Fakat 18 yaş altındaki kişiler ve çocuklar için ağrı kesici olarak aspirin kullanmak daha faydalı olacaktır. Aspirinin kanı sulandırıcı özelliği olması yanık bölgedeki kan akışının hızlanmasını sağlayacaktır. Bu bölgedeki oksijen seviyesinin yükselmesine ve ağrının da hafiflemesine neden olacaktır.

Yanık tedavisinden birisi de evde uygulanabilecek bitkisel yöntemlerdir. Körü tozu yanık bölgeler için çok yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda hardal ve zerdeçal gibi bitkiler de içerdikleri antioksidanlar sayesinde yanık olan bölgede iltihaplı bir durum yaşanmasını önleyecektir.

El Yanıklarında Neler Yapılmalıdır?

 El yanıklarını tedavi edebilmek için mutlaka yanık derecesinin bilinmesi gerekmektedir. Basit ve küçük yanıklarda kolay tedaviler işe yarayacaktır. Birinci derecedeki yanıklar evde basit yöntemler ile iyileştirilebilir ve yanık ağrısının hafifletilmesi sağlanabilir. 2 ve 3. Derecedeki yanıklar için tıbbi müdahale gerekecektir. Mutlaka bir yanık merkezine veya doktora gidilmesi gerekilmektedir.

Yanık Tedavilerindeki Yanlışlar Nelerdir?

Yanık tedavilerinde doğru bilinen yanlışların başında, halk arasında duyulduğu gibi uygulanan yöntemler gelmektedir. Doğruluğu kesin araştırılmadan yapılan ve uygulanan yöntemler geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir.

Yanık tedavisinde en çok uygulanan yanlışlardan birisi yanık olan bölgeye yoğurt veya diş macunu uygulamaktır. Aynı zamanda yanık bölge üzerine standart bir el kreminin sürülmesi de yanlış bir uygulama olacak ve yanık derinin su toplamasını engelleyecektir. Diğer bir zararlı yöntem ise yanık üzerine sürülen zeytinyağıdır. Bu gibi halk arasında işe yaradığı düşünülen yöntemler yanık olan bölgenin enfeksiyon kapmasına ve daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir.  Yanık bölgenin üzerine direkt uygulanan buz yanığı daha da derinleştirecektir. Buzun da en az ateş kadar yakma özelliği bulunması yanık olan doku için ikinci bir yanık anlamına gelecektir. Buz uygulama yanık olan deriyi daha da tahriş edecek ve acıyı arttıracaktır. En güzel soğuk yöntem soğuk su uygulamasıdır.

Kıyafet ile birlikte yanan deride mutlaka kıyafet ile su altına tutulması uygun olacaktır. Hemen kıyafetin çıkarılması, yanık olan derinin kıyafet ile kalkmasına neden olur. Ve bu durum yanığın su toplamasını engeller. Yanıklardaki su toplaması yanığı daha hızlı iyileştiren doğal bir oluşumdur.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.