Yanıkların Evde Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanıkların Evde Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde yanık tedavisi uygulamak, yüzlerce yıldır dünyanın pek çok yerinde uygulanan bir yöntemdir. Birçok kişi, ev işleriyle uğraşırken ya da hayatın günlük akışında basit yanıklara maruz kalmıştır. Büyük kazalar geçiren kişilerin yanıkları ise daha ağır yanıklar olarak ifade edilir. Yaralar, yanık derecelerine göre sınıflandırılır. 1. Derece yanık tedavisi elbette en basit olanıdır.

Yanık tedavisi uygulamak için, halk arasında birden fazla yöntem söylenir. Bu yöntemlerin oldukça etkili olanları olsa da, aralarında yanlış bilgiler de bulunur. Halk arasında yapılan yöntemlerin başında buz uygulamak gelir. Ancak bu yanlış bir uygulamadır. Soğuk, yanığa iyi gelse de bu tedaviyi uzatan bir yöntemdir. Böyle durumlarda, soğuk su uygulaması yapmak çok daha etkili sonuç verir.

Yanıklar Neden Olur?

Yanıkların oluşmasında birden çok sebep vardır. Ocakta sıçrayan yağdan, yangın kazalarına kadar birçok olay yanığa sebebiyet verebilir. Yanıkların neden olduğuna dair örnekleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Asit, küllü su, tiner ya da benzin gibi kimyasallar
 2. Sıcak metal, cam ya da diğer sıcak objeler
 3. Ateş
 4. Elektriksel olaylar
 5. X-ray sebepli radyasyon ya da kanser tedavisindeki radyasyon alımı
 6. Güneş ışığı ya da morötesi ışınlar veren lambaların yaydığı ultraviyole ışık
 7. Kaynar su ya da buhar

Yanıklar Nasıl Derecelendirilir?

Yanıklar, vücutta yarattığı tahribata göre derecelendirilir. Bazı yaralar sadece küçük kızarıklara sebebiyet verse de, bazıları kemiklerin de yanmasına kadar ciddi sonuçlar gösterebilir. Yanıkların derecesine göre anlamı şu şekilde sıralanabilir:

 1. Derece Yanıklar: Derinin üst katmanını etkileyen, düşük dereceli yanıklardır. Kızarık, şişlik ve acı gibi sonuçlar doğurabilir. Basit tıbbi müdahalelerle giderilebilir niteliktedir. Bu yanıkların tedavisi 1 hafta içinde sonuçlanır. Güneş yanıkları da 1. derece yanıklar arasında yer alır.
 2. Derece Yanıklar: Hem üst derinin hem de alt derinin etkilendiği yanık türüdür. Sadece kızarıklıklara değil, ciltte beyaz lekelere de sebebiyet verebilir. Deride çoğunlukla içi su dolu kabarcıklar oluşur. Acı daha şiddetlidir ve 2. Derece yanık tedavisi evde yapılırken dikkat edilmezse iz kalabilir.
 3. Derece Yanıklar: Derinin içindeki yağ tabakasına kadar yanık oluşabilir. Bazen beyaz bazen de kömür gibi siyah lekeler ortaya çıkar. Cilt, genelde balmumu gibi görünür. Sinirlerin tahrip olmasıyla, uyuşukluk, hissizlik gibi belirtiler görülebilir. Nefes almakta güçlük çekmek de bu yanık tipinin özelliğidir.

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanık olayları, ilk yardım gerektiren durumlardandır. Yanıklar 1. ve 2. Derecede ise, evde tedavi uygulanabilir. Ancak çok şiddetli acı ve ağrılarda ve 3. ve 4. Derece yanıklarda hastaneye gidilmesi gereklidir. Yanıkların evde tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken konular vardır. Örnek olarak evde yanık tedavisi yapılırken bilinen en büyük yanlışlardan biri hemen vazelin sürmektir Vazelin yoğun kıvamıyla cildin nefes almasını engeller ve yanığın geç iyileşmesine sebebiyet verir. Yanığı yara bandıyla kapatmak da aynı sonucu doğuracaktır. Yanığa buz uygulamak da cildi hassaslaştırır. Tedavi sürecinizi uzatan bu yöntemlere ek olarak, yumurta akı uygulamak da kötü yöntemlerden biridir. Yanıklar hassastır ve yumurta akı bakteri içerebilir. Böyle durumlarda enfeksiyonlara davetiye çıkarabilirsiniz.

Doğal Çözümlerle Yanık Tedavisi:

Yanıklar için uygulayabileceğiniz birden fazla yöntem bulunur. Bu yöntemler kimyasal ve doğal olmak üzere ikiye ayrılır. Yanıklar için özel merhemler ve haplar geliştirilmiştir. Doktor onayıyla bu ilaçları kullanarak hızlı sonuç almanız mümkündür. Ciddi yanıklarda da hastanede uygulanan yöntemler tıbbi ve kimyasal yollarla olacaktır. Ancak evde tedavi uygulamak isterseniz, doğal yöntemlerle yanığı iyileştirebilirsiniz. Yanık acısına ne iyi gelir sorusu da bu durumlarda sorulmaktadır. Yanık tedavisinde kullanılabilecek doğal yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Soğuk su: Yanığın olmasıyla 5-6 dakika soğuk su altında yanan bölgeyi bekletmek ve serin duş almak iyi gelecektir.
 2. Aleo Vera: Doku büzücü ve iyileştirici etkisi bulunan aleo verayı yanık tedavisinde kullanabilirsiniz. Aleo vera yaprağını kesin ve sulu kısmını yanık bölgeye uygulayın.
 3. Çiğ patates: En eski yöntemlerden biridir. Çiğ patatesin rendelenerek yanık bölgeye en az 15 dakika uygulanmasıyla tedavi gerçekleşir.
 4. Bal: Doğal ballar da yanık tedavisinde kullanılır. Bir gazlı beze bal sürerek yanık bölgeye uygulayınız. Bu bezi günde 2-3 kere değiştirebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.