Yatak Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

Yatak Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

Yatak yaraları tedavi etme yöntemleri, bu tür bir rahatsızlık yaşayan veya rahatsızlığı yaşayan bir yakınına bakmakla yükümlü olan kişiler tarafından çok iyi bilinmelidir. Yatak yaraları, adından da anlaşılacağı üzere, uzun süre aynı pozisyonda kalmak zorunda kalan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Bunu önlemenin bir yolu olmasa da, tedavi etme yöntemleri bulunmaktadır.

Yatak yaraları genellikle yatalak hastalarda veya geçirdiği bir rahatsızlık sonrasında çok uzun süre aynı pozisyonda kalmak zorunda kalan hastalarda gözlenir. Bu tür hastalıkların tedavisi için profesyonel tedaviler ve ilaçlar yer alsa da, evde kendi imkânlarınızla belirli bir düzeyde iyileşme sağlayabilirsiniz. Spesifik olarak bu rahatsızlığa yol açan durumlar sırasıyla şunlardır:

  • Yaşlılık
  • Tedavisi uzun süren hastalıklar
  • Kötü beslenme ve dehidrasyon
  • Hareketsizlik
  • Zihinsel bozukluklar
  • Yatıştırıcı ilaçların ağır dozda ve uzun süre kullanılması
  • Mesane kontrolü eksikliği
  • Kısmi felç

Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında, meydana gelen yatak yaralarını tedavi etmek için az sonra bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera İle Yatak Yaraları Tedavisi

Aloe vera, iyileştirici özelliği sayesinde yatak yaralarını tedavi edilmesinde büyük rol oynar. Bu zamana kadar aloe vera bitkisinden elde edilen jel, birçok cilt rahatsızlığının ve hastalığın tedavisinde işe yaradığına değinmiştik. Aynı etkileri yatak yaraları üzerinde de gösteren aloe vera, yatak yaralarının hızla iyileşmesini sağlar.

Aloe vera bitkisini yatak yarası tedavisinde kullanmak için öncelikle aloe vera jelini elde etmeniz gerekmektedir. Bu jeli, evinizde kendi yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisinin yaprağından elde edebilirsiniz. Ancak bunun dışında büyük marketlerde satılan hazır aloe vera jellerinden de yararlanabilirsiniz.

Aloe vera jeli, soğutucu etkisi ile kan akışını hızlandırır ve enfeksiyonları önler. Bu etkisinden faydalanmak için aloe vera jelini ilgili bölgeye yedirmeniz gerekmektedir. Düzenli uygulamada istediğiniz etkiyi alabilirsiniz.

Bal İle Yatak Yaraları Tedavisi

Bal, antibakteriyel yapısı sayesinde yatmaktan meydana gelen yaraları önleyerek kısa sürede tedavi eder. Balın yatak yaralarında kullanılmasının en önemli tarafı, kolayca bulunabilen ve uygulanabilen bir yöntem olmasıdır. Bu nedenle en yaygın olarak kullanılan yatak yarası tedavi yöntemidir.

Bal, hemen hemen her mutfakta tüketme amacıyla da sıklıkla kullanılan bir besindir. Ancak balın, yapısı nedeniyle iyileştirici amaçlarla kullanıldığı da gözlenmektedir. Balın yatak yaraları tedavisindeki rolü, uzun süre aynı pozisyonda durma nedeniyle ortaya çıkan ülseri önlemesidir. İçeriğindeki antibakteriyel maddeler ülserle savaşarak kısa sürede yatak yaralarını tedavi eder.

Ancak bal ile yatak yaralarını önlemek de uzun vadeli bir yöntemdir. Bu nedenle, düzenli olarak uzun süre bal ile yaralı bölgeye masaj yaparak tedaviyi sürdürmeniz gerekmektedir. Bu yöntemin yatak yarası ilaçlarından en büyük farkı, tamamen doğal olması nedeniyle hiçbir yan etkisi bulunmamasıdır. Böylece gönül rahatlığıyla çok uzun süre kullanabilirsiniz.

Magnezyum Sütü İle Yatak Yaraları Tedavisi

Magnezyum sütü, yatak yaraları için en az tercih edilen ama en etkili yöntemdir. Bal ve aloe veraya göre çok daha kısa sürede istenen çözümü sağlasa da, temin etme zorluğu nedeniyle tercih edilmemektedir.

Magnezyum sütü, insan sağlığı için onlarca faydası bulunan, son derece şifalı bir maddedir. Magnezyum sütünün en önemli özelliği iyileştirici ve antiseptik olmasıdır. Bu özelliği sayesinde cilt rahatsızlıklarında ve yatak yaralarına iyi gelir ve kesin çözüm sağlar.

Magnezyum sütü, sürüldüğü bölgede bulunan şişkinliği ve kızarıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Magnezyum sütünü yatak yarası tedavisinde kullanmak için yapmanız gereken bir parça pamuğu magnezyum sütüne batırarak yaralı bölgeye uygulamaktır. Bu yöntem ile kısa sürede bölgedeki yara küçülecektir.

Magnezyum sütü, yapısı itibariyle, uzun süre aynı pozisyonda yatmanın getirdiği ülseri tedavi eder. Ülserle savaşarak yatak yaralarının iyileşme sürecini hızlandırır. Bu nedenle bu hastalıktan mustarip olan kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir.

Tüm bu yöntemler, yatak yaralarını doğal yollarla tedavi edebilmeyi amaçlamaktadır. Etkili ve kalıcı bir tedavi sağlayan doğal yatak yarası tedavilerinin en önemli özelliği herhangi bir yan etkilerinin bulunmamasıdır. Bu özelliği sayesinde her bünye tarafından gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Bunun dışında uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerin hepsi aynı güvenilirliği sağlayacaktır. Ancak yaraların iyileşmemesi durumunda doktorunuza danışmayı unutmayın.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.