Yazışmalarda Kullandığımız Emojilerin 6 Nedeni

A+
A-
Yazışmalarda Kullandığımız Emojilerin 6 Nedeni

Emojilerin kullanım nedenleri ve manaları nelerdir? Özellikle mesajlaşmaların, sosyal medya platformlarının en popüler ikonları neden kullanılır?

Emojiler 1990’lı yıllarda belki dünyada kullanılıyordu. Fakat Türkiye’de kullanımları 98- 99 tarihlerinde başlayan cep telefonları özellikle 200 yılından sonra iki nokta üst üste ve kapalı parantezin yan yana getirilmesiyle popüler hale gelen bir sisteme dayanır.

Emojiler akıllı telefonlardan önce yani 2002- 2003 tarihlerinde kullanılmaya yaygın olarak başlanmıştır. Ve temel birkaç emojiden daha fazlası yoktu. Öncesinde MSN popülerliği ile internetin en fenomen uygulama ve sohbet programında hareketli emojilerin de yapılması, bugünkü akıllı telefonların tabanını oluşturuyor.

Emoji Nedir?

Resim ve harf alt yapısı kullanarak klavye kullanımlarında geçerli olan grafiksel bir ifade biçimidir. Emoji kelimesi Japonca kökenli bir kelimedir. E (Resim) ve Moji (Harf) olarak bir araya gelmiş ve çeşitli sembollerin ifadesi ile anlam kazanmıştır. Kelime manası olarak ‘’resimli harf’’ olarak bilinir.

İlk olarak 1999 yılında Japonya’da kullanılan ve smiley alt yapısından farklı olan emojiler, mobil üretim firması tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Shigeta Kurita isimli firma üreticisinin tasarımı olan ve günümüzde dünyanın en etkili iletişim ifadeleri olarak kullanılan emojiler, neredeyse tüm iletişim platformlarında ve dijital sistemlerde kullanılıyor. Hatta emoji kullanımı yazılı metin sistemlerinde de kullanılmaya başlanarak, emojilerle kitaplar yazılmaya başlandı.

Emoji anlamları 2018 grafiklerinde ve emoji sözlüklerinde benzer ifadeler olmakla birlikte pek çok kişinin aslında farklı anlamlarda kullanıldığı belirlenmektedir.

En sempatik İnsanların İletişim Tarzı

Bazen bir gülümseme bazen tatlı bir bakış pek çok cümleden daha çok şey ifade eder. Genel olarak samimi yapıya sahip insanların kullandığı emojiler, en çok kullanılan emojiye göre karakteristik özelliği de belirler.

Emojilerin gerçek anlamları ve ifadeleri doğru cümlelerle sağlandığında, iletişimde samimiyetin artmasına katkı sağlar. Fakat emojiler gerçek anlamlarından ziyade kişilerde ifade ettiği biçimlerde kullanılıyor. Örneğin en çok konuşulan emojilerden biri ‘’kaka’’ emojisi, kimisi bunu renk ve şekil itibari ile çikolatalı krema olarak algılıyor ve o şekilde kullanıyor.

Dolayısıyla emojilere dokunulduğunda ya da mesaj yazarken telefon sözlüğünden emoji belirmesi, daha ideal kullanımı için oldukça başarılıdır. Emojilerin bu denli popüler olması ve bir iletişim lisanına dönüşmesinin temel nedeni, insanların yüzlerinde beliren gülümsemeleri, mesajlara da yansıtmasından kaynaklanıyor.

Emoji Kullanma Nedenleri Nelerdir?

Emeoji olmadan yazılan cümleler ne kadar samimiyet içerse de, yeterince pozitiflik sunmaz. Ancak orada beliren sarı ve gülümseyen yüzler olduğunda iletişim samimi ve başarılı olur. Ayrıca yazışmalarda anlatılan ifadeler, emoji kullanılmadığında karşı tarafa tam anlamıyla yansımıyor. Çünkü yazışmalar, kitaplardan, eğitimden gelen ve içerisinde ciddiyet içeren etkinliklerdir.

Fakat kitap okurken cümlenin sonuna nokta yerine gülücükler yerleştiren, okuduğu kitabı sevdiğini belirtmek için rengarenk emojilerle süsleyen insanların, mobil sistemde ve dijital çağdaki samimiyetlerinin, sıcaklıklarının bir göstergesidir. Ayrıca uzun yazışmalardan daha kısa sürede sunulduğu için caziptir. Ayrıca emoji ifadeleri;

 • Sınırlı sayıdaki kelimelerin anlamını, doğrudan kişiye iletebilir. Dolayısıyla uzun uzadıya anlatmak yerine, kısaca emoji kullanmak daha başarılı ifade sağlıyor.
 • Sözsüz iletişim biçimi olarak emojiler, mesela karşınızdakine aklımdasın ve sana bir selam vermek istedim demek yerine tatlı bir gülümseme ile duyguların aktarılmasını da sağlar.
 • Emojiler duyguların ince anlamıyla ve nazik şekilde sunulmasını sağlar.
 • Sanal iletişim dünyasında sıcak ve samimi dil kullanımı sağlamaya ve siber duvarların geçilmesine olanak sunar. Direkt iletişimlerde olduğu gibi duygu ve düşüncelerin samimi şekilde karşı tarafa geçirilmesi için kolay bir yöntemdir.
 • Emojiler kodlanarak, çoklu ilişkilerde ortak dil oluşturulmasına olanak sunar. Özellikle çalışma ortamlarında ekip üyeleri arasında tek düze çalışmalar gayet sıkıcı olabilir. Bu nedenle karikatür, video, görsel vb. eğlenceli ya da komik emojiler kullanmak, sözsüz iletişimin kodlu iletişime dönüşmesine olanak sunar.
 • İletişimi güçlü bireyler oluşmasını sağlar. Gülümseme, dünyanın her yerinde aynı güzelliğe ve sıcaklığa ve samimiyete sahiptir ve aynı duyguları ifade eder. Özellikle yeni iletişimlerde de samimiyetin sağlanması için önemlidir.
 • Sıkıcı iletişimleri eğlenceli hale getirir ve uzun süren sohbetlerde onaylama cümleleri veya sıkıcı tekrarlar yerine sempatik gülücükler sunmanızı ve sohbetin daha eğlenceli olmasını sağlar.
 • Whatsapp sembolleri ve anlamları, yeni çağın en popüler ve en samimi iletişimlerini oluşturur. Kişiler arasındaki doğrudan iletişim ve samimiyetin niteliğini belirten Whatsapp, kullanılan emojiler ile duyguların ifade edilmesinde, atmosferlerin daha eğlenceli hale dönüştürülmesinde oldukça etkilidir.
 • Emojiler ayrıca global bir lisan taşır. Uluslararası dil olarak kullanılan emojiler, sözsüz iletişimin en geniş kapsamda ifade ediliş biçimidir. Kısacası yeni çağın samimiyet lisanı olarak ifade edebiliriz.

Emojilerin Anlamları Nelerdir?

En klasik ve sempatik gülen yüz, ilk emojilerden olan ve tebessümü ifade eden emoji zamanla çeşitlendirilmiştir. Günümüzde 10 farklı kategoride değerlendirilen emojiler;

 • Insanlar
 • Doğa
 • Yiyecek- içecek
 • Aktivite
 • Kutlama
 • Seyahat- gezi
 • Obje- sembol
 • Bayraklar
 • Yeni emojiler
 • Ten renkleri

Belli başlı kullanılan emojiler arasında; gülen yüz, kahkahayla gülen emoji, kalpli göz, gör kırpan flörtöz yüz, şakacı ve eğlenceli yüz, şımarık emoji, düşünen emoji, tebessüm emojisi, öpücük atan emoji gibi çok sayıda ifade bulunuyor.

Ülke bayrakları ile geçtiğimiz yıllarda tüm ülke ve bayraklara yer veren emoji sistemleri, uluslararası kullanım ağını daha da genişletmiştir. Tüm emojilerin anlamı, emojiler sözlüklerinde yer aldığı gibi klavyelerde kullanım esnasında ve yazılan cümlelere göre kodlanmış şekilde ifade edilebilir.

Dini semboller, burçlar, inanç sistemleri gibi pek çok çeşitlilikte bulunan emojiler, kişiler arasındaki iletişimin daha kısa sürede, etkili ve samimi olması için ideal bir iletişim sistemine sahiptir.

Ayrıca;

 • Ying Yang
 • İbadet Yeri
 • Ortadoks haçı
 • Menora
 • 6 şualı yıldız
 • Kabe
 • Kalpler
 • Japonca terimler
 • Çince semboller
 • Biyolojik ve çevresel semboller

Gibi çok sayıda emoji bulunuyor. Akıllı telefonların klavyelerinde otomatik olarak sunulan emoji klavyesi bazı mobil cihazlarda sözlük bölümlerinden ayarlanarak kullanılabilir. Son derece eğlenceli, samimi, sıcak ve iletişimde duyguların aktarımında oldukça başarılı bir sistemdir.

Emojiler Neden Bu Kadar Popüler ve Başarılı?

Dr. Owen Churces yaptığı araştırmalarda “Kişiler, gerçek ifadelerini sanal alemde en iyi Emoji üzerinden yansıttığı için Emoji bu kadar başarılı.” Mobilde kendimizi en iyi ifade araçlarından birisi artık Emojiler’’ olarak değerlendiriyor.

Avusturalyalı doktor, emojilerin kişiler ve iletişimler üzerinde yarattığı olumlu etkilerin de son derece başarılı olduğundan bahsediyor.

11 96 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir deneyde 12 kişilik bir ekip iki bölüme ayrılarak bilgisayar aracılığıyla iletişim kurmaları sağlandı. Her iki gruba da çeşitli ödevler verilerek, emojilerin etkileri belirlenmeye çalışıldı. Sonuçlarda; bir bölümü ifadelerle anlaşırken, ikinci grup ifadeleri (smiley) kullanmadan iletişim sağlamaya devam etti.

Deney sonucunda emojileri, ifadeleri kullanan grupta yer alan kişilerin ödevleri daha hızlı ve başarılı bitirdikleri gözlemlendi. Ayrıca emoji grubunun ödevleri yaparken daha çok eğlendiği de deney sonuçları arasında verilen bilgiler arasında yer aldı. Diğer grubun ise hem ödevleri daha geç bitirdiği hem de eğlencesiz iletişim modları ile etkili iletişim kuramadıkları belirlendi.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.