Yıpranmış Saçlar Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Yıpranmış Saçlar Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Yıpranan saçlara bitkisel çözüm önerileri gün geçtikçe artış göstermekte ve bunun için sıklıkla zeytinyağı kullanılmaktadır. İçinde barındırdığı E vitamini ve antioksidan özelliği ile yıpranmış saçlara iyi gelmektedir. Yıpranmış saçların tedavisi için aloe vera, mayonez, avokado ve elma sirkesi de bir hayli kullanılmakta olup saçı daha güçlü bir hale getirmektedirler.

Yıpranmış saçlar özellikle kadınların en sık yaşadığı problemlerden biridir. Sık boya gören ve değiştirilen saçlar zaman içinde yıpranmaktadır. Saç yıpranmasını azaltan şampuanlar olduğu gibi doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Boyalı ve Yıpranmış Saçlar İçin Evde Bakım

Boyalı saçlara bakım maskeleri ya da şampuan tekniği uygulanarak saçın yıpranma payı azaltılmaktadır. Bakım maskeleri arasında aloe vera ve mayonez bulunmaktadır. Evde düzenli yapılacak olan saç bakımı ile yıpranma oranı azaltılacak olup saçlar daha parlak bir görünüm kazanabilmektedir. Boyalı ve yıpranmış saça sahipseniz saçınızın daha çok zarar görmesini engellemek için dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Saç bakımı için dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Özellikle yaz aylarında güneş altında çok kalmak saçlara da etki etmektedir. Güneş ışınları sebebi ile saç renginiz açılır ve yıpranmaya başlar. Önlem için yazlık şapkaları kullanabilirsiniz. Yazlık şapkalar ile hem saçlarınız terlemez hem de güneşten korunmuş olur.
 • Saçı çok soğuk ya da çok sıcak su ile yıkamak saça zamanla zarar veren etkenlerdir. Saçınızı ılık su ile yıkamalı ve şampuanlama sırasında yumuşak hareketler uygulamalısınız. Aksi takdirde saç köklerinize de zarar verebilirsiniz.
 • Saç şekillendirmek için kullanılan düzleştirici ve maşa gibi aletleri çok sık kullanmamaya ve ısı derecelerinin çok yüksek olmamasına özen gösterin.
 • Saçınızın rengini çok sık değiştirmeyin. Ayda birkaç kez boyanan saçlar özellikle köklerinden bir hayli yıpranmaktadır. Saç boyanızın içinde amonyak olmamasına da özen gösterin.
 • Boyalı ve yıpranmış saçlara sahipseniz evde doğal yöntemler ile saçlarınızı tedavi edebilirsiniz. Ayrıca boyalı saçlar için özel olarak yapılan şampuanları kullanabilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi yıpranmış saçların tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Elma sirkesi saç bakımında, ev temizliğinde ve bazı hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Boya sebebi ile yıpranan saçlar için kuaförler tarafında da elma sirkesi önerilmektedir. Elma sirkesi birçok özelliği ile saçlarınıza iyi gelecek olup saç köklerinizin pH seviyesini eski haline getirecektir. Ayrıca elma sirkesi ile saçlarınız olduğundan daha parlak bir görünüm kazanacaktır. Elma sirkesi tedavisinin hazırlanışı şu şekildedir;

 • Püskürtmeli şişelere 100 ml su ve 100 ml sirkeyi ekleyip çalkalamanız gerekmektedir.
 • Karışımı çalkaladıktan sonra 15 – 20 cm mesafeden saçınıza sıkın.
 • Karışım saçınızda yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra saçınızı durulayın. Birkaç hafta boyunca düzenli bir şekilde karışımı kullandığınız zaman saçlarınız iyileşmeye başlayacaktır.

Kekik ile Saç Maskesi

Kekik ile yapacağınız saç bakımında saçlarınız kuru ve yıpranmış ise eski haline hızlı bir şekilde dönecektir. Kekik bakımı saçlarınız iyileşene kadar uygulamaya devam edebilirsiniz. Kekiğin antiseptik özelliği ve nemlendirici yapısı ile tedavi sonrasında saçlarınız daha güçlü ve parlak bir görünüm elde edecektir. Saç maskesi yumurta, kekik ve zeytinyağı ile hazırlanmaktadır. Karışımın hazırlanması şu şekilde yapılmaktadır;

 • 200 ml kekik çayını 15 dakika kadar demlemeniz gerekmektedir.
 • Kekik demlenirken yumurta sarısı ve 5 gramlık zeytinyağını karıştırmalısınız.
 • Kaynayan kekiğe yumurta sarısı ve zeytinyağını ekleyerek çırpmanız gerekmektedir.
 • Maske kıvamı oluşana kadar çırpmaya devam edebilirsiniz. Karışım kıvamını tutturunca nemlendirdiğiniz saçınıza bu karışımı sürün. Özellikle saç diplerine karışımı iyice sürmeniz gerekmektedir.
 • Karışımı saçınızda 15 – 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile saçınızı durulamalısınız.
 • Haftada 1 ya da 2 kere kekik maskesini yaptığınız zaman saçlarınızdaki değişimi fark edeceksiniz.

Kaktüs ile Saç Bakımı

Profesyonel saç bakımlarında kullanılan kaktüs tedavisini evinizde de yapabilirsiniz. Evde saç bakım önerileri arasında yer alan kaktüs ve Hindistan cevizi yağı ile yıpranan saçlarınızı kolaylıkla tedavi edebilirsiniz. Bunun için Hindistan cevizi yağı ve 30 gram kaktüs jeline ihtiyaç duyulmaktadır. Kaktüs jeli ve Hindistan cevizi yağını maske kıvamına gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir. Karışımı hazırladıktan sonra nemlendirdiğiniz saçınıza karışımı sürmeli ve 20 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı durulamanız gerekmektedir. Saçlarınız iyileşene kadar haftada 2 kere tedaviye devam edebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.