Yıpranmış Saçları Doğal Yöntemlerle Onarmak

Yıpranmış Saçları Doğal Yöntemlerle Onarmak

Yıpranmış saçları doğal tekniklerle onarmak için yağlar, bakım kremleri ve şampuanlar kullanılabiliyor. Kaliteli kremlerin ve şampuanların kullanılacak olması için yıpranma süreciyle ilgili özel olarak önlemler alınıyor. Yıpranan saçların eski haline dönmesini sağlamak için badem yağı, erkeklerde de kadınlarda da kullanıma uygun yağlardandır.

Köke sürülecek olan yağlar farklı, kökten itibaren saçın ucuna kadar sürülecek olan yöntemler farklı bir şekilde kullanıma uygun oluyor. Yıpranmış saçlar için maske kullanılarak, ciltte yapılan bakımlarda olduğu gibi saçın her noktasında bakım yapılması gereklidir.

Yıpranmış Saçlar Nasıl Onarılır?

Saçlarının sürekli olarak yıpranmasına karşı kesme yöntemiyle önlem almaya çalışan bireyler, bu tarz süreçlerde her zaman sorun yaşayacaktır. Açın kesilmesi sadece uzayan bölgelerinin tekrar kırılmasının önüne geçmek için başarılı sonuç alabileceğiniz bir davranıştır. Yıpranmış saç nasıl onarılır? Yıpranmış saçın onarılması için nemlendirme işlemlerinin özellikle düzenli olarak yapılması gerekecektir. Avokado yağı, badem yağı ve zeytinyağı üçlüsünün bir arada kullanılması durumunda, saç için en uygun nem ortamı oluşur ve ortalama yarım saatte tüm yağın emildiği görülür.

Yıpranmış Saçları Onarırken Nelere Dikkat Edilir?

  • Saçların maskeyle onarılmak istenmesi durumunda özellikle o gün içerisinde hiçbir şekilde ısıtan makineler kullanılmamalıdır. Maşa veya fön işlemleri nedeniyle aşırı ısınmadan kaynaklanan mağduriyet yaşayabilirsiniz. Bu tarz durumlar da özellikle saçlarınızın dipten uca dek zaman içerisinde daha hassas hale gelmesine neden olacaktır.
  • Sağlıklı saçların elde edilebilmesi için sadece saça bakım yapılması gerektiği tamamen yanlış bir görüştür. Öncelikle ne yediğinize ve ne içtiğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer sağlıklı besinleri tüketmiyorsanız, bu durumda zaten saçlarınız da sürekli olarak sağlıksız bir şekilde beslenecektir. Ayrıca çevre etkenleri de saça yapacağı etkilerle birlikte direkt olarak saçın yetersiz uzama veya kırılma sorunlarına sahip olmasına neden olacaktır.
  • Çok etkili bir sonuç elde edilebilmesi için doğal veya içeriği itibariyle tamamen organik malzemelerin kullanılması gerekecektir. Bu sayede özellikle maske yapılan günler dışında da maşa ve fön gibi uygulamalar nedeniyle saçınızı yıpratmamış olursunuz.
  • Bakım kürlerinin saç yapısına uygun olmaması durumunda hiçbir kullanıcının istediği sonucu elde etmesi mümkün değildir. Saçın tipine bağlı olarak bakım kürlerini seçerek, bakımı hafta içerisinde 2 ila üç kez yapmalısınız. Böylelikle dipten uca yenilenme ve uzama özelliğini eskisi gibi elde etmesini sağlamış olacaksınız.
  • Saçlarınızı sürekli olarak yıkamaktan ve aşırı sıcak suya maruz bırakmaktan kaçınmanız gerekiyor. Her gün sülfatlı şampuanlar kullanmanız nedeniyle, saçınızın mat hale gelmesine ve her an kırılabilecek bir özelliğe sahip olmasına neden olabilirsiniz.
  • Maskeyi tek seferde uygulamanız halinde geçici sonuçlarla karşılaşmak yerine, direkt olarak düzenli kullanımda aylar boyunca bakımlı olması sağlanabilir. Bakım kürünün uygulanması, aynı gün içerisinde fön çekilmesi ve kimyasal spreylerin saça sıkılması tamamen zararlıdır.
  • Bakımların yapılması için mutlaka öncelikle en erken bir saat önce yıkamış olduğunuz saçınıza uygulamanız gerekecektir. Aksi taktirde temiz olmayan saça bir bakım yapılması durumunda, uzama sürecinde verim elde edilme ihtimali azalacaktır. Uzamasının daha hızlı olabilmesi ve şekil almayla ilgili herhangi bir sorun yaşanmaması için saç kremleri kullanılmadan önce kürleri dağıtmalısınız. Aşırı yıpranmış saçlar için maske yapılırken de aynı şekilde, temiz saça kremler kullanılmadan öncesinde kürler yayılmalıdır.

Yoğurt – Elma Sirkesi – Bal Saç Maskesi

  • 3 yemek kaşığı dolusu yoğurt
  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
  • 1 çorba kaşığı bal

Saç için bakımın en doğal haliyle yapılabilmesi için kullanılabilecek üç besinden de yararlanılabilir. Kuruyan, nemsiz ve cansız görünüme sahip saçlarda bu üç besinin bir kaseye koyup karıştırılması halinde, istenen krema kıvamı elde edilebilir. Yukarıda yer alan malzemelerin bir kaba koyularak karıştırılmasının ardından, parmak uçlarınızla alarak saçınıza yayabilirsiniz.

Sadece dibi için değil, saçlarınızı tutarak kökünden ucuna dek olarak şekilde yağı dağıtmalısınız. Yıpranmış saç uçları nasıl düzelir? Tüm bölgeler için eşit miktarda yapılacak olan dağıtma işleminin ardından, ortalama yarım saat geçmesiyle birlikte saçların yıkanması gerekecektir. Haftada iki kez bu uygulamayı yapmanız halinde, ortalama bir ay içerisinde saçlarınızın normal haline dönmesi ve çok daha şık bir görünüme kavuşması mümkün oluyor.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.