Yüksek Tansiyon Hastası Hangi Doktora Gitmeli?

Yüksek tansiyon ne iyi gelir? Yüksek tansiyon tedavisi nasıl olur? Yüksek tansiyon belirtileri tehlikeli derece kaçtır? Yüksek tansiyon öldürür mü? Yüksek tansiyona dair merak edilenlerin cevaplarına detaylı şekilde yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Hastası Hangi Doktora Gitmeli?

Yüksek tansiyon hastası olanlar için gidilecek doktor dahiliye polikliniği ya da kardiyolojidir. Toplumun büyük bir kesimi yüksek tansiyon probleminden muzdariptir. Yüksek tansiyon hastası olanların en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Çünkü hastalık tedavi edilmezse vücutta ilerler ve diğer ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Yüksek tansiyon hastalığının belirtileri genellikle ayırt edici olmaz ve sinsi ilerler. Bu yüzden kişiler hayatlarını tehlikeye atacak bir durumla karşı karşıya geldikleri zaman hastalıktan haberdar olurlar.

Ayrıca tansiyon hastası hangi doktora gitmeli? Yazımıza bakabilirsiniz.

Tansiyon Neden Yükselir?

Yüksek tansiyon olmasının nedenleri değişkenlik gösterir. Aşağıdaki maddeler hastalığın en sık görülen nedenleri arasında yer alır:

 • Aort darlığı,
 • Diyabet hastalığı,
 • Fazla kilolu olmak,
 • Yeterince hareket etmemek,
 • Genetik faktörler,
 • Bazı ağrı kesicilerin sık kullanılması,
 • Ailede yüksek tansiyon problemi olan bir kişi olması
 • Çok tuzlu yemek,
 • İçerisinde kalsiyum, magnezyum olan besinlerin az tüketilmesi,
 • Doğum kontrol hapı kullanmak,
 • Böbrek damarlarında genetik bozulmalar olması tansiyonunun yükselmesine neden olabilir.

Yüksek Tansiyon Kendini Nasıl Belli Eder?

Yüksek tansiyon hastalığının belirtileri her zaman hasta tarafından kolay tespit edilemeyebilir. Zaten sinsi bir hastalık olan yüksek tansiyonun belirtileri ayırt edici olmadığı için kişi hastalığı başka bir hastalıkla karıştırabilir ya da belirtilere aldırış etmeyebilir. Bazen hastalığın hiçbir semptomu olmadığı da olur. Belirti görülen hastalarda:

 • Yüksek kan basıncı,
 • Çarpıntı,
 • Bacaklarda şişlik,
 • Kulaklarda çınlama,
 • Gece uykudan kalkıp idrar yapma,
 • Burun kanaması,
 • Uyuşukluk hali,
 • Kendini yorgun hissetme,
 • Hareket ederken (özellikle yokuş ve merdiven çıkarken) nefes nefese kalmak,
 • Çarpıntı,
 • Görmede bozukluk meydana gelebilir.

Eğer bu belirtiler siz de varsa, vakit kayıp etmeden hekiminiz ile görüşmeniz gerekir. Hekim hastalığınızın derecesine ve türüne göre, size özel bir tedavi planı hazırlayacaktır. Tansiyon hastalarının hekim önerilerine birebir uyması ve hekim sözünden çıkmaması çok önemlidir.

Yüksek Tansiyon Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek tansiyon hastalığının tedavi edilmesi için temel hedef kan basıncının düşmesini sağlamaktır. Eğer hasta yüksek tansiyona sahipse kan basıncı 140 90 mm üzerinde olacaktır. Çeşitli ilaçlar kullanarak ve hastanın yaşam tarzında bazı değişikliklere giderek hastalık kontrol altına alınabilir. Yaşam tarzında değişiklik yapılması kişinin genel sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir.

Hastanın tedavi süresince yiyip içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Özellikle aşırı tuzlu besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekir. Salamura, turşu, hazır yiyecekler ve abur cubur içerisinde fazla tuz barındıran yiyeceklerdendir. Eğer hasta aşırı kilolu ise, egzersiz yaparak ve sağlıklı bir diyet uygulayarak kilolarını vermesi gerekir. Bu şekilde fazla tansiyon kendiliğinden düşürülmüş olacaktır.

Yüksek tansiyon problemi ile hastaneye gelen hastanın hekim tarafından özel bir tedavi planına tabi tutulması gerekir. Hasta hekim ona tedavi planı kapsamına ne söylüyorsa onu yerine getirmelidir. Hekimin kullanılması istediği ilaçlar uygun zaman ve dozlarda olmalıdır. Hasta hekime danışmadan doz değişikliği yapmamalıdır. Yan etkisi olduğu sebebi ile ilaçlar hekime söylenmeden kesilmemelidir. Eğer ilacın yan etkileri size ağır gelirse hekimiz size daha uygun (alternatif) ilaç yazacaktır.

Yüksek Tansiyon Hastalığının Tedavisinde Şah Damarı Pili

Yüksek tansiyon hastalığının tedavi edilmesi için şah damarı pili pratik olmasından dolayı tercih edilir. Yüksek tansiyon hastalığının yanı sıra bu pil kalp pili olarak da kullanılabilir. Özellikle kalp yetmezliği derecesi ileri derece olanların bu pilden ciddi fayda sağladıkları bilinmektedir. Pilin yerleştirilmesi içi ufak bir cerrahi müdahale gerekir. Kişi, ameliyattan sonra yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. İşlem kısa sürmektedir ve sonrasında istiharat gerektirmez. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Pilin çalışma prensibinde reseptörlerin uyarılması vardır. Vücutta kan basıncı arttığı zaman uyarılır ve kan basıncının normal seviyeye getirilmesine çalışılır. Uygulamayı nerede yaptıracaksınız bu yerin uzman ve tecrübeli olması gerekir. Konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler sağlığınızın zarar görmesine neden olabilirler.

Şah Damarı Pili Olanlar Dikkat!

Şah damarı pili takıldıktan sonra kişinin pile uyumlu yaşam sürmesi önemlidir. Kişinin hayat tarzını geliştirmesi hem tansiyon hem de diğer şikayetlerinin giderilmesini sağlayacaktır. Bu noktalara dikkat etmeniz faydalı olacak:

 • Beslenme düzeninizi gözden geçirin. Yeterli protein, karb ve yağ alıyor musunuz? Beslenmenizde hazır gıdalar mı taze ve ev yapımı gıdalar mı daha çok yer kaplıyor?
 • Düzenli olarak kontrollerinizi yapmayı unutmayın.
 • Tansiyon ölçümü günde 2 defa yapılmalıdır.
 • Hafif tempo yürüyüş dahi olsa, düzenli yürümeye özen gösterin.
 • Fazla kilonuz varsa diyet ve spor ile kilolarınızdan kurtulun. Eğer fazla zayıf iseniz, ideal kilonuza çıkın. İdeal kilonuzu vücut kitle indeksi ile bulabilirsiniz. Kilo almak için zararlı ve aşırı yağlı besinler tüketmeyin. Bunun yerine kas kütlenizi artırmaya yönelik protein tüketimine ağırlık verin.
 • Şeker hastalığınız varsa, hastalığınızı kontrol altına alın. Tüketmemeniz gereken besinlerden uzak durun.
 • Hastalıklarınızı tedavi ettirin.
 • Kullandığınız başka ilaçlar varsa hekiminizi bu ilaçlar konusunda bilgilendirin.

Yüksek tansiyonu olanlar şah damarı pili yerine tansiyon ilaçlarından d faydalanabilirler. Toplumda bu ilaçların bağımlılık yaptığına dair bazı yanlış kanılar var. Ya da ilaçların böbrek ve karaciğere zararlı olduğu söyleniyor. Oysa tansiyon problemi tedavi edilmediği zaman bütün organlara yüksek basınç nedeniyle zarar verilmiş olur.

Sinüzit için gidilmesi gereken doktorlara bakabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Hastası Olanların İlaç Kullanması

Yüksek tansiyon hastalığı olanlar için ilaç kullanılması en sık faydalanılan tedavi yöntemidir. Toplumdaki yanlış kanılar nedeniyle bazı insanlar ilaç kullanımının yanlış olduğunu düşünseler de esasında yüksek tansiyon ilaçlarından yüksek verim alınır. Eğer hastaların o an kullanılan ilaca hassasiyeti olursa, hekim bu kişilere farklı ilaçlar kullanılmasını önerecektir. Hastalar ilaç yerine kullanılmasının faydalı olduğu sarımsak ve limonu ilaç yerine tüketmemelilerdir. Bu besinler sağlıklı bir beslenme listesinde yer alabilir. Fakat limon ya da sarımsak ilaç yerine geçmez. Hekime söylemeden ilaç kesilmemelidir. Bu durum tedavi yönteminin zarara uğramasına neden olacaktır. Yüksek tansiyon hastalarının ilaç hakkında bütün detaylar konusunda hekimlerini bilgilendirmeleri gerekir.

Yüksek Tansiyon Hastası Olduğumu Nasıl Anlarım?

Yüksek tansiyon hastalığı olduğunu anlamak için hekimin size çeşitli değerlendirmeler yaparak tanı koyması gerekmektedir. Hekim yaptığı incelemeler sonrasında hastalığın şiddeti, seviyesi ve türü gibi detaylar hakkında bilgi sahibi olur. Kan basıncının ölçülmesi gerekir. Kan basıncının 140 90 mm hg üzerinde olduğu durumlarda kişi yüksek tansiyon hastası demektir. Uygulanacak tedavi yöntemlerinde ilk hedef tansiyonunun düşürülmesi olacaktır. Hekim hastaya farklı tedavi yöntemleri sunar. Hasta kendisi için en ideal tedavi yöntemini hekim kontrolünde seçebilir. Hekim hastanın yüksek tansiyon problemi olduğundan emin olmak için elektrodiyogram ve ekokardiyogafi testlerini yapar. Bu testlerin yapılacağı zaman öncesinde hazırlanılması gerekir. Kişi sigara içiyorsa işlemden önce sigara içmemelidir. Alkol kullanılmamalıdır. Ayrıca kahve tüketilmemelidir. Ölçümden sonra hasta dilediği gibi yeyip içebilir. Yapılacak işlemlerin sonucunda kişinin gerçekten hasta olup olmadığı net bir şekilde tespit edilmiş olur.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.