Yüz Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Yüz Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Tek taraflı yüz ağrısı veya yüz çevresinde bölgesel diğer ağrılar birçok hastalığın habercisi olabilir. İlerleyen dönemde şiddetlenen ağrılar ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir. Yüz ağrıları genellikle; sert hava koşullarından, başka hastalıklardan ve çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklı oluşmaktadır.

Özellikle kış aylarında yüz ağrılarında artış gözlemlenirken, sert rüzgarlara maruz kalmakta yüzde ileri derecede rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabilir. Yüz ağrısı ilerleyen dönemlerde yüz felcine dönüşerek ciddi sorunlara neden olabilir.

Yüz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Yüz çevresinde bölgesel ya da genel bir ağrının oluşması birçok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Yüz ağrısının yeri, ağrı sıklığı ve ağrı sürelerine göre değişiklik gösteren yüz ağrısının tetiklediği birçok farklı hastalıkta bulunmaktadır. Yüzde tek taraflı ağrılar ve yanak ağrısı çoğu zaman diş ve diş eti rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Yüz ağrılarına doğrudan sebep olan etkenler;

 • Ağızda oluşan yaralardan kaynaklı enfeksiyonlar
 • Midede yaralarının oluşması (ülser vb.)
 • Yüze alınan fiziksel darbeler vb.

Yüz ağrılarına neden olan bu etkenlerin yanı sıra birçok farklı sağlık sorunu da yüz ağrılarına neden olabilmektedir. Yüz ağrılarına neden olan diğer sağlık sorunları;

 • Diş ve diş eti rahatsızlıkları
 • Baş ağrıları (migren vb.)
 • Sinüzit
 • Sinirsel bozukluklar
 • Dış etmenler (rüzgâr, aşırı soğuk vb.)

Yüz ağrılarına dolaylı olarak neden olan diğer unsurlardır. Yüz çevresinde görülen ağrılar hissedilmeye başlandığı andan itibaren uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilmektedir. Yüz ağrıları ağır belirtiler vermeden aniden gelişebilen ve tedavisi oldukça zaman alan birçok hastalığa sebep olabilir. Bu nedenle asla ihmal edilmemelidir.

Ani Yüz Ağrısı (Trigeminal Nevralji) Neden Olur?

Ani yüz ağrısı diğer bir adıyla Trigeminal Nevralji, yüz bölgesini etki altına alan ve çeşitli bozukluklara neden olan nöropatik bir rahatsızlıktır. Yüzde bulunan sinirlerin bir kısmını kapsayan bu hastalık erkeklere göre kadınlarda daha sık görülmektedir. Ani yüz ağrılarının (Trigeminal Nevralji) belirtiler;

 • Yüzün tek tarafında şiddetli ağrı
 • Hızlı yayılma
 • Yüzde elektriklenme hissi

Ani yüz ağrılarının başlıca belirtileridir. Genellikle aniden yüzde yıldırım gibi saplanan bir ağrıdan söz edilebilir. Genellikle tek taraflı hissedilen bu ağrıya;

 • Hava koşulları (sert rüzgâr, soğuk hava vb.)
 • Klima vb. soğutma araçlarına doğrudan maruz kalmak
 • Islak yüzle soğuya ya da rüzgâra maruz kalmak

Sebep olmaktadır. Ancak yüzde sinirsel sıkışmalar ve bazı nörolojik etkenlerde bu hastalığa neden olabilmektedir. Müdahale edilmediği takdirde ani yüz ağrısı ciddi boyutlara ulaşabilir.

Hangi Seviyelerde Ani Yüz Ağrıları Görülür?

Yüz ağrısı için ilaç veya farklı bir tedavi yolu uygulanmadan önce mutlaka hastalığın seviyesi ve çeşidi belirlenmelidir. Yüz ağrıları özellikle Trigeminal Nevralji birçok farklı seviyelerde görülmektedir. Bu hastalığa aynı zamanda çeşitli kaza vb. travmalarda sebep olabilmektedir. Ani yüz ağrıları iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlar;

 • TİP – 1 Yüz Ağrısı: Aniden başlayan ve hızlı reaksiyon gösteren, yüzde elektrik çarpması hissiyle oluşan yüz ağrılarıdır. Ağrısız dönemler görülebilir.
 • TİP – 2 Yüz Ağrısı: Sürekli ağrılar görülür. Ağrılar genellikle sızlama ve yanma şeklinde nükseder. İlaç tedavisi etkili olmayabilir.
 1. seviye ani yüz ağrısında kişide ağrısız dönem bulunmamakla birlikte ilaç tedavisine de genellikle cevap vermemektedir. Bu hastalar mutlaka düzenli doktor kontrolüne gitmeli ve çeşitli tedavi yöntemlerini uygulamalıdır.

Yüz Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

Yüz ağrıları farklı şekillerde belirti verebilmektedir. Hafif diş ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrıları vb. diğer ağrılar yüzde oluşacak bazı rahatsızlıkları işaret ediyor olabilir. Aynı zamanda yüz ağrıları; şakak ağrısı, tek taraflı ağrılar, yanak ağrısı ve elmacık kemiği ağrısı olarak da hissedilebilmektedir. Genellikle yüz ağrıları aşırı bir belirti vermemektedir.

Ancak yüz ve yüz çevresinde ani ağrılar ve bölgesel ağrılar zaman içinde ciddi yüz hastalıklarına sebep olabilir. Yüz ağrısı bitkisel tedavi yöntemleri uygulanarak hafifletilebilse de medikal tedavi şarttır. Bu nedenle olası yüz ağrıları için mutlaka uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Yüz Ağrısı Tedavileri Nelerdir?

Yüz ağrısına ne iyi gelir, hangi tedavi yöntemleri uygulanır? Gibi sorular birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Yüz ağrıları ilerleyen seviyelerde yüzde çeşitli bozukluklara, kaymalara, konuşma ve yeme zorluğuna neden olabilmektedir. Yüz ağrılarında tedavi yöntemi ve şekli hastaların durumuna göre belirlenmektedir. Bu nedenle standart bir tedavi yönteminden bahsedilemez. Eğer yüz felci gibi ciddi bir rahatsızlık yaşanmışsa bu durumda uygulanacak tedavi yöntemi sinir hasarına göre belirlenmektedir. Bunun için ilaç tedavisi ve çeşitli egzersizler uygulanabilir. Yüz ağrıları oldukça kapsamlı ve farklı biçimlerde oluştuğu için uygulanan tedavi yöntemleri de bu doğrultuda değişiklik gösterecektir.

Yüz Felcinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Yüz kaslarının hareket etmesine yardımcı sinirlerin çeşitli nedenlerle hasar görmesi kişide yüz felcine neden olabilmektedir. Yüz rahatsızlıkları arasında en tehlikelisi ve tedavi süreci zorlu geçen bir rahatsızlıktır. Yanak ağrısı nedenleri ve yüzde bölgesel gerilmeler bu hastalığın başlıca belirtileridir. Yüz felci iki farklı şekilde oluşabilir. Bunlar;

 • Merkezi (santral) yüz felci
 • Kısmı (periferik) yüz felci

Şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Merkezi yüz felci, beyinin hasar almasından kaynaklı olarak oluşmaktadır. Genellikle yüzle birlikte farklı bölgeleri işlevlerinde de bozukluklara neden olur. Periferik yüz felci ise daha bölgesel ve dış etkenlerden kaynaklı yüz felcidir. Periferik yüz felci, merkezi yüz felcine göre daha kolay ve hızlı tedavi edilebilir.

Yüz Ağrılarından Nasıl Korunulur?

Yüz ağrılarının genel sebebi yüzün özellikle kış aylarında korunmamasından kaynaklanmaktadır. Her mevsimde ve her yaş grubundan insanda yüz ağrıları farklı nedenlerle görülebilmektedir. Bu ağrılardan korunmak ve olası ciddi yüz hastalıklarına yakalanmamak için;

 • Islak ve nemli yüzle dışarıya çıkmayın
 • Yüzü mutlaka koruyun (atkı vb.)
 • Klima, pervane vb. araçlara doğrudan maruz kalmayın
 • Sinir, stres ve gerginlikten kurtulmaya çalışın

Bazı durumlarda bu etkenlere dikkat etseniz bile yüz ağrılarıyla karşılaşmak mümkündür. Özellikle çene ağrısı, boyna doğru inen ağrılar ve göz bölgesinde ağrılar stres ve gerginlikten kaynaklı oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı nörolojik aksaklıklarda yüz ağrılarının başlıca etkenleridir.

Yüz Ağrıları Kimlerde Daha Sık Görülür?

Yüz ağrılarını genellikle kadınlarda daha sık görülmekle birlikte her yaş grubundan ve cinsiyetten insanda yüz ağrıları oluşabilmektedir. Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki yüz ağrılarına özellikle Trigeminal Nevralji rahatsızlığına 40 yaş üstü kadın bireylerin daha sık yakalandıkları gözlemlenmiştir. Erkeklerde bu oran daha düşüktür.

Yüz Ağrıları Hangi Hastalıkları Tetikler?

Yüz ağrılarında meydana gelen bölgesel ağrılar birçok farklı hastalığın sinyalini veriyor olabilir. Başlı başlına yüzdeki sinirlerle ya da beyinle ilgili bir problem olabileceği gibi yüz ağrıları;

 • Kulak, burun, boğaz rahatsızlıkları
 • Göz ve dişte oluşacak hastalıklar
 • Kas ve sinir hastalıkları
 • Nörolojik rahatsızlıklar

Yüz ağrılarıyla işaret ediliyor olabilir. Yüz ağrıları belirtilerine göre farklı birçok hastalığı da tetikleyebilir. Bu nedenle mutlaka yüz ağrısında uzman bir doktora görünmekte yarar vardır.

Yüz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yüz ağrıları genellikle nörolojik tabanlı rahatsızlıklardır. Bu nedenle başlıca tercih edilmesi gereken bölüm nörolojidir. Yüz ağrısı için hangi doktora gidilir sorusuna bir alternatif olarak da ağrının şekli ve boyutuna göre muayene olunacak doktor tercih edilmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. nigar ergenç dedi ki:

  Lütfen yardım edin yüzüm çok ağrıyor yıllardır geçmiyor sebebi bulunamıyor😔