Yüzde Karıncalanma Neden Olur?

Yüzde karıncalanma nedenleri, tedavisi ve çözüm yollarına içeriğimizden bakabilirsiniz. Vitamin dengesizliğinden bağışıklık sistemine kadar birçok nedenden dolayı olabilen karıncalanma önem verilmesi gereken bir sorundur. Yazımızdan gerekli bilgileri okuyarak yüzde karıncalanma hakkında sonuca ulaşabilirsiniz.

Yüzde Karıncalanma Neden Olur?

Yüzde karıncalanma olması vitamin dengesizliklerinden bağışıklık sisteminin zayıflığına kadar pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Yapılan araştırmalara göre B12 eksikliği olan kişilerin yüzde karıncalanma şikayeti ile daha çok karşılaştıkları bilinmektedir. Yüzde karıncalanma şikayeti ile sık karşılaşan kişilerin mutlaka en kısa zamanda nöroloji uzmanı ile görüşmeleri gerekmektedir.

Ayrıca vücutta karıncalanma hakkında yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yüzde Karıncalanma Sinirler Üzerindeki Baskıdan Kaynaklanır

Yüzde karıncalanma olmasının sinirler üzerindeki baskıdan kaynaklanması oldu bilinir. Bu durum vücudun herhangi bir yeri için geçerli olabilir. Sinir üzerinde basınç oluşmasına neden olan hastalıklar arasında:

 • Transvers miyelit,
 • İnme,
 • Alkol bağımlılığı,
 • MS hastalığı,
 • Beyin tümörleri,
 • Nöropati yer alır.

Bu hastalıklara yakalanmış kişiler sıkça karıncalanma, uyuşma, iğne batması ve buna benzer belirtiler ile karşılaşabilirler.

Ortopedik Nedenlerden Kaynaklanan Yüzde Karıncalanma Şikayetleri

Ortopedik nedenlerden yüzde karıncalanma olması vücutta sinir hasarının meydana gelmesine neden olur. Bu durum parestezi gelişmesine yol açar. Sonuç olarak vücudun çeşitli yerlerinde karıncalanmalar meydana gelir. Bazı durumlarda hasta karıncalanma şikayetlerinden farklı olarak başka şikayetlerin görüldüğüne de tanıklık edebilir. Ortopedik nedenler arasında:

 • Boyun ve sırt bölgesinde başta olmak üzere yaralanmalar,
 • Kemik kırıklıkları,
 • Kemik erimesi,
 • Fıtıklı omur diskleri,
 • Karpal tünel sendromu,
 • Dejeneratif disk hasarı yer alır.

Psikiyatrik Nedenler Yüzde Karıncalanmaya Neden Oluyor

Psikiyatrik nedenlerden yüzde karıncalanma olması sık karşılaşılan bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre panik atak hastası olanların yüzde 80’inde yüzde karıncalanma görülüyor. Özellikle atak krizlerinden önce hastalar karıncalanma şikayeti ile karşılaşıyorlar. Karıncalanmaya ek olarak uyuşuk olma, deride yanma ve buna benzer diğer rahatsız edici belirtiler oluşabiliyor. Panik atak hastalarının ataklarını nasıl kontrol etmeleri gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Aksi halde bu kişiler için ciddi tehlikeler söz konusu olabilir. Panik atak krizi geçiren bir kişinin uyması gereken öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 • Panik atak krizi geçirdiğini anlayan birisi güvenli bir yere oturmalı ya da uzanmalıdır.
 • Kriz geçiren kişi sakin olmak için nefes egzersizleri yapmalıdır. Düzenli nefes alıp vermek kişinin sakinleşmesin yardımcı olur.
 • Kriz geçiren kişi negatif duygu ve düşüncelerden uzaklaşmalıdır.
 • Kişi olumlama yapmalı dikkatini atağından farklı şeylere vermelidir.
 • Hastalığın kalıcı tedavisinin sağlanması için hekim kontrolü yapılması ve buna uygun tedaviye başlaması gerekir.

Hastaların gerekli tedavileri yapmaması halinde panik hastası olanların psikolojik ve ruhsal bir takım problemler yaşadıkları görülür. Bu kişiler hastalığın ilerlediği durumlarda kendini yalnız hissederler, eve kapanabilirler. Öyle ki destekleri olmadığını düşünerek intihar etme eğilimi meydana gelebilir. Kişilerin tedavi için mutlaka adım atması gerekir.

Yüzde Karıncalanma Problemi için Ne Zaman Doktora Gidilmesi Gerekir?

Yüzde karıncalanma şikayeti ile doktora gidilmesi bazı durumlarda zorunlu olabilir. Özellikle şikayetin ciddi problemlerden kaynaklandığı durumda ne kadar erken doktora gidilirse o kadar faydalı olduğu bilinmektedir. Erken teşhis ciddi hastalıklarda hayat kurtarıcı olur. Şikayetin sık tekrarlandığı durumlarda ciddi hastalıkların varlığından şüphe etmek gerekir. Kişilerin günlük hayatları bu problem yüzünden aksayabilir. Kişiler işlerini yapmakta zorlanabilirler, öz güven eksiklikleri yaşayabilirler ve buna benzer problemler ile karşılaşabilirler. Karıncalanma yaşanılan bölgede hareket kısıtlığının meydana geldiği durumlarda hastanın en kısa sürede doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Hekim hastalığın teşhisini yaptıktan sonra en uygun tedavi yönteminin uygulanmasını isteyecektir.

Yüzde Karıncalanma Problemine Çevresel Etkenler Neden Oluyor Olabilir

Yüzde karıncalanma yaşanmasına neden olan çevresel etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Özellikle B grubu vitaminleri ile magnezyum eksiklikleri hastanın yüzde karıncalanma problemi yaşamasına neden olabilir.
 • Aşırı sıcaklık ve soğukluk yüzünden yüzde geçici karıncalanmalar olabilir. Bu karıncalanma problemleri uzun sürmez ve kendiliğinden geçer.
 • Multipl skleroz sinir hasarının meydana gelmesine neden olan bir hastalıktır. Nadiren yüz karıncalanması şikayeti ile beraber hasta MS olduğunu öğrenebilir.
 • İlaç tedavileri yüzünden karıncalanma problemi bir yan etki olarak görülebilir. Eğer herhangi bir hastalık yüzünden ilaç kullanıyorsanız ve hastalıklar yan etki yapıyorsa, konu hakkında hekiminizi bilgilendirmeniz gerekir. Hekim size alternatif ilaç kullanılmasını önerecektir.
 • Migren hastalığının bir belirtisi de yüzde karıncalanma meydana gelmesidir.
 • Zararlı kimyasallara maruz kaldığınız için karıncalanma problemi yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle çalıştığınız iş yerinde zararlı kimyasallar varsa bu durumla sıkça karşılaşılır. Mutlaka koruyucu kullanın.

Sinir Sıkışması Yüzünden Yüzde Karıncalanmalar Meydana Gelebilir

Sinir sıkışmalarından karıncalanma olması can sıkıcı olabilir. Çünkü çoğu zaman sinir sıkışmaları ile beraber ağrı gibi yan şikayetlerde meydana gelir. Özellikle travmalardan sinir sıkışmaları meydana gelebilir. Bu travmalar trafik kazası olabileceği gibi evde yüzün ya da başın bir yere çarpılması bile travma olarak sayılabilir. Değerlendirme için hekimin testler yapması gerekebilir. Sinir sıkışması ilerlediği zaman sinir iltihaplanması gibi ileri derece bozukluklara neden olabilir. Bu kişilerin sağlıklarına dikkat etmesi ve hekimlerinin verdiği önerilere uyması gerekir. B12 alımı miktarının artırılması ve sağlıklı beslenmek sinir iltihaplarına iyi gelir.

Sol kolda karıncalanma hakkında bilgiler yazımızdadır.

Yüzde Karıncalanmaları Gidermek için Neler Yapmak Gerekir?

Yüzde karıncalanmaların giderilmesi için yapılacaklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Karıncalanma hissi olduğu zaman basit egzersizler yapın. Bölgeye giden kan dolaşımı miktarının artırılması temel amaç olmalıdır.
 • Hareketli bir yaşam tarzınız olmasına özen gösterin. Günde yarım saatlik yürüyüş bile sağlığınız üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 • Şikayetlerinizin altında nedenin ne olduğunu anlamaya çalışın. Hastalığın temel nedenini gidermeye yönelik tedavi yöntemlerini uygulayın.
 • Böbrek yetmezliği, şeker hastalığı ve buna benzer ciddi hastalıklarınızı tedavi ettirin. Hastalıklarınızı kontrol altında tutmaya özen gösterin.
 • Vitamin ve mineral eksikliklerinizi giderin. Gerekirse besin yöntemi ile eksik mineral ve vitaminlerinizi alabilirsiniz. Hekimin önerisi olursa çeşitli takviyeler de kullanarak tedavi olabilirsiniz.
 • Uyuşma hissi geldiği anda sıcak ve soğuk kompres yapabilirsiniz. Soğuk kompres yapacaksanız cildinize doğrudan buz uygulamasını kesinlikle yapmayın. Yoksa soğuk yanığı problemi ile karşılaşabilirsiniz.
 • Dolaşım bozukluğundan kaynaklanan karıncalanma hissi için, hastalığın ileri seviye olduğu durumlarda ilaç kullanmak gerekebilir. Eğer dolaşım problemi yoğun değilse basit egzersizler yapılması yeterli olur.

Yüzde Karıncalanmaları Gidermek için Bu Lapa Tarifini Deneyebilirsiniz

Yüzde karıncalanmaların giderilmesi için lapa tarifi hem doğal bir yöntemdir hem de yan etkisi yoktur. Fakat yine de herhangi bir tarif denediğinizde doğal kür olsa bile öncesinde hekiminize başvurun. Her kür tarifinin herkes için uygun olması mümkün değildir. Bu kür tarifi için gerekli olan malzemeleri aktarlardan ya da marketlerden temin edebilirsiniz. Ozon yağı, zencefil, nane yağı lapa için yeterlidir. Özellikle el ve yüz bölgesinde uyuşmalar için lapa tarifinin çok etkili oldu bilinmektedir.

Kür tarifinin düzenli olması halinde yüzde karıncalanma probleminden kurtulabilirsiniz. Tercihen her gece yatmadan önce bu lapayı karıncalanma olan bölgeye uygulayın. Uygulama yaptığınız bölgenin üzerini kapatın. Bir kere deneme yaptıktan sonra karıncalanma şikayetiniz geçmiyor ve yanı sıra alerji belirtileri veriyorsanız lapayı uygulamaya devam etmeyin. Lapa içindeki malzemelere alerjiniz varsa uygulama yapmaktan kaçının.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.