Yüzde Kaşıntı Neden Olur?

Yüzde kaşıntı neden olur, nasıl geçer, kullanılması gereken ilaçlar nelerdir ve hangi doktora gitmeli? Genellikle yanlış kozmetik ürün kullanımından kaynaklanan kaşıntı sorunu hakkında çözüme yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz. Yazımızda tüm detaylar yer almaktadır.

Yüzde Kaşıntı Neden Olur?

Yüzde kaşıntı olması şeker hastalıklarından, yanlış kozmetik ürün kullanımından ve genetik faktörlerden meydana gelebilir. Yüzde kaşıntı problemi özellikle kendini sürekli tekrar ettiği zaman ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Kaşıntı her ne kadar günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız bir problem olsa da kimi zaman kaşıntının altında yatan neden daha ciddi olabilir. Uzmanlar kaşıntı deyip geçmeyin diye insanları uyarıyor. İnatçı kaşıntılarda çeşitli testlerin yapılması ve tedavi için kaşıntının altında yatan temel nedeninin bulunması gerekir. Test olarak kan testleri, hormon testleri ve çeşitli görüntüleme tekniklerinden faydalanmak gerekir. Bu testlerin kimi zaman tekrar edilmesi gerekebilir. Özellikle kadınlarda özel günlerde yapılan testlerin sonuçları yanıltıcı olabilir.

Saç derisinde kaşıntı sorunu yaşıyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yüzde Kaşıntıya Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Yüzde kaşıntı olmasına neden olan hastalıklar bulunur. Eğer bu hastalıklara sahipseniz yüz ve vücudunuzun çeşitli bölgelerinde kaşıntı problemi ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Bu hastalıklar arasında:

 • Deri hastalıkları,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Sinir sistemi hastalıkları,
 • Kanser,
 • Psikiyatrik hastalıklar,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Karaciğer hastalıkları,
 • Diyabet hastalıkları yer alır.

Yüzde kaşıntı probleminin ortadan kalkması için öncelikle bu hastalıkların ortadan kalkması gerekir. Bunun içine hastalığa yönelik ilaç kullanımı yapmak gerekebilir. Tiroid hormonu dengesiz olan bir kişi için diyabet hastalığı olan bir kişi için kullanacakları ilaçlar farklı olacaktır.

Kaşıntı Tipiniz Hangi Hastalığa Yakalandığınızı Tespit Etmenize Yardımcı Olabilir

Kaşıntı tipine bağlı hastalıkların tespit edilmesi mümkündür. Fakat hastalıkların kesin tanı konması için mutlaka hastanın uzman bir hekim tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Bu belirtiler ve hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişinin yüzünde kaşıntı varsa ve kendini enerjik hissetmiyorsa, dinlenmesine rağmen hala yorgunsa kişinin tiroid hormonunda bozukluk olabilir.
 • Kaşıntı problemi ile birlikte idrar yapmakta zorluk, karın bölgesinde şişkinlik ve idrar renginde koyulaşma olması kişinin karaciğerinde bir problem olması anlamına gelebilir.
 • Eğer kişinin kaşıntısı ile beraber deri rengi de eskiye nazaran daha koyu ise, kişinin deri kanserine yakalanmış olması bir ihtimaldir.
 • Eğer kaşıntı yüz bölgesinden anal bölgeye doğru gidiyorsa kişinin hemoroit hastalığı olabilir.
 • Eğer kaşıntı uzun süre geçmiyorsa ve kişi kendini sürekli susuz hissediyorsa, su içmesine rağmen kaşıntısı hala geçmiyorsa, kişinin şeker hastası olması ihtimali yüksektir.
 • Kaşıntı kasık gibi bölgelere sıçrıyorsa, kişinin mantar hastalığı olabilir.

Hangi hastalığınızın olduğunu anlamak için kişinin kendi başına hastalık belirtilerine bakması yeterli olmaz. Bunun yerine hekime muayene olmak gerekir. Hekimler dahil yalnızca belirtilere bakarak hastalık için tanı koyamazlar.

Gece Vakti Yüzde Kaşıntı Kanserden Kaynaklanıyor Olabilir

Gece vakti kanserden kaynaklanan kaşıntı toplumda sık karşılaşılan bir durumdur. Deri lenfoması olduğu zaman kişi gece vakti uykudan uyandıran kaşıntı problemi ile karşılaşabilir. Kanser vakalarında ilk bulgu derinin kaşıntılı bir hal almasıdır. Egzama vakalarında da yüzde gece vakti uykudan uyandıran kaşıntı probleminin görülmesine neden olabilir. Yüzde kaşıntı öykünüz bu şekilde gerçekleşiyorsa, vakit kayıp etmeden hekimden randevu almak ve muayene olmak gerekir. Ayrıca bu sırada sağlığınız için doğru tercihler yapın. Sağlıksız beslenmeyin. Kızartma ve yağlı besinler yerine buharda pişmiş ya da haşlanmış besinleri tercih edin. Dışarıdan yemek söylemek yerine evde hazırlanmış ev yemeklerini tercih edin. Günlük olarak elinizden ne gelirse egzersiz yapın. Hafif ağırlıklar kaldırmak, tempolu yürüyüş ve yüzme gibi sporlar sayesinde vücudunuzun daha sağlıklı olmasına katkı sağlarsınız. Dolaylı yoldan kaşıntı probleminiz ortadan kalkar.

Stres Seviyesi Yüksek Olan İnsanlar Daha Çok Kaşınıyor

Stres seviyesi yüksek olan insanların daha fazla kaşınması bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Stres günümüz dünyasında kaçınması imkansız görünen bir kavramdır. Stresten kaçınmak her ne kadar mümkün olmasa da stresi yönetmek mümkündür. Stresi yönetmek için aşağıdaki önerileri hayatınıza uygulayabilirsiniz:

 • Olumlu bir tutumunuzun olmasına özen gösterin,
 • Sevdiğiniz işlerle uğraşın,
 • Hobiler edinin,
 • Mümkün olduğu kadar stresli ortamlardan kaçının,
 • Stres kaynaklarının sizin için ne olduğuna karar verin. Gerekirse stres kaynaklarını defterinize not edin,
 • Günlük tutun ve duygularınızı ifade edin,
 • Hastalıklarınız varsa tedavi olmak için vakit kayıp etmeyin,
 • Kaygı durumunuz yüksekse ve depresyon gibi hastalıklar ile mücadele ediyorsanız, uzman bir hekimden destek almaktan çekinmeyin.

Bu maddeleri hayatınıza uygulamayı başarırsanız, stres seviyenizin kendiliğinden normal seviye geldiğini fark edeceksiniz. Dolayısı ile buna bağlı olarak gelişen kaşıntı probleminiz de ortadan kalkacak.

Rahimde kaşıntı neden olur? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yüzünüzdeki Kaşıntının Sebebi Kozmetik Ürünler Olabilir

Kozmetik ürün kullanımı ile gelişen yüz kaşıntısı genellikle kadınlarda meydana gelen bir durumdur. Yüz için yüzlerce farklı çeşit kozmetik ürün türü vardır. Kremler, losyonlar, makyaj ürünleri, temizleyici ürünler bu ürünler arasından en çok tercih edilenler arasında yer alır. Bakım yapmak, temiz olmak adına alıp kullanılan ürünler her zaman cilt sağlığınız için faydalı olmayabilir. Ürünlerin içerisindeki kimyasal maddeler kişilerin alerjik tepkime vermesine neden olarak cilt kaşıntısı problemine sebebiyet verebilir. Ürünlerin içeriği tamamen organik olsa dahi, farklı nedenlerden kaynaklı olarak ciltte kaşınma problemi ortaya çıkabilir. Ürünün kullanım tarihinin geçmiş olması, ciltte bulunan gözenekleri kapatması ve buna benzer sebepler cilt sağlığı için olumsuz değerlendirilmektedir.

Kozmetik ürün tercih ederken mutlaka arkasındaki etiketi okuyarak içerisinde olan maddelerin ne olduğuna bakın. Kimyasal ürünler yerine organik içerikli ürünler tercih edin. Kozmetik ürünleri kullandıktan sonra, gece yatmadan önce mutlaka yüzünüzdeki ürünleri tamamen temizledikten sonra uyuyun. Cildinizi düzenli olarak temizleyin ve hijyenine dikkat edin. Aksi halde cildinizde egzama, kaşıntı, sivilce, izler gibi istenmeyen hastalıklar meydana gelebilir.

Tiroid Hormon Bozukluğu Olanlarda Yüz Kaşıntısı Görülüyor

Tiroid hormonu kaşıntısı genel kaşıntı vakalarına bakıldığı zaman toplumda görülme ihtimali oldukça yüksek olan vakalar arasında yer alıyor. Bu hormon yüzünden yalnızca yüzde değil, vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntı problemi ile karşılaşılabiliyor. Tiroid hormon bozukluğu olup olmadığını anlamak için bunun testlerine girmek gerekiyor. Test sonucunda 3 farklı seçenek bulunuyor:

 • Hormon seviyesinin az olması,
 • Hormon seviyesinin çok olması,
 • Hormon seviyesinin ideal aralıkta yer alması bu seçeneklerdir.

Eğer hormon seviyeniz zaten olması gerektiği aralıkta yer alıyorsa, bu durumda endişelenmeniz gerekmez. Ama hormon seviyesi olması gerektiğinden yüksek ya da az ise, çeşitli problemlerle karşılaşmanız olasıdır. Hastaneye giderek hormon seviyenizi ölçtürün. Hekim duruma göre size tedavi planı çıkartacaktır. Hormon seviyenizin normal olduğunu düşünüyor olsanız dahi, teste girmeyi ihmal etmeyin.

Hekim ilaç vererek ya da eksik vitamin ve mineraller için beslenme planı önererek eksikliklerinizi tamamlamanızı isteyecektir. Vitamin takviyesi ilaçlarını, her ne kadar takviye olsalar bile kendi başınıza kullanmamanız gerekir. İlaç kullanmadan önce mutlaka uzman hekimin önerisini alın. Yüzde kaşıntı için hazırlanan doğal kürler de aynı şekilde hekime sormadan kesinlikle kişi tarafından uygulanmamalıdır. İçindeki maddeler organik dahi olsa kaşıntı gibi çeşitli problemlerle karşılaşmanıza neden olabilir hatta cildinizde tahrişe neden olabilir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.