Yüzde Kızarıklık ve Kaşıntı Neden Olur?

Yüzde kızarıklık ve kaşıntı neden olur, hangi hastalıkların habercileridir, nasıl tedavi edilir ve bitkisel çözümü var mıdır? Yüzde kızarıklık ve kaşıntı genellikle kadınların yanlış kozmetik ürünleri kullanımından kaynaklanmaktadır. Kızarıklık ve kaşıntı çözümü için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yüzde Kızarıklık ve Kaşıntı Neden Olur?

Yüzde hem kızarıklık hem de kaşıntı olması kadınlar için genellikle yanlış kozmetik ürün kullanmaktan, genetik faktörlerden ya da çeşitli hastalıklardan olabilir. Eğer yüzde kaşıntı kendini sık sık tekrar etmeye başladıysa mutlaka ciddiye alınması gerekir. Yüzde kaşıntı vakalarının çoğunda ciddi bir neden olmaz. Fakat yinede her ihtimale karşı dikkatli olmak gerekir. Nadiren yüzde kızarıklık ile beraber kaşıntı görülmesi cilt kanserine işaret edebilir. Kimi zamanda kaşıntının altında yatan neden anlıktır ve kendiliğinden geçer. Uzmanlar insanları kaşıntı ve kızarıklık probleminin ciddiye alınması için uyarıyor. Erken teşhis yapılan durumlarda hastalıklar ilerlemeden tedavilerinin sağlanması mümkün oluyor.

Sinirsel kaşıntı nedenlerini de inceleyebilirsiniz.

Hangi Hastalıklar Yüzde Kızarıklık ve Kaşıntıya Neden Oluyor?

Yüzde kızarıklık ve kaşıntıya neden olan hastalıklar arasında en sık görülenlerden bazıları:

 • Diyabet hastalıkları,
 • Kanser,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Deri hastalıkları,
 • Sinir sistemi hastalıkları,
 • Karaciğer hastalıkları,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Psikolojik hastalıklar olarak sıralanabilir.

Bu hastalıklardan yalnızca yüz bölgesinde değil, vücudun diğer bölgelerinde de farklı şikayetler meydana gelebilir. Şikayetlerin giderilmesi için mutlaka hastalığa neyin neden olduğunu bulmak gerekir. Tedavi yapılırken nedeni yönelik plan izlenmesi yerinde olur.

Özellikle Gece Vakti Meydana Gelen Kaşıntılar Kanserin Habercisi Olabilir

Gece vakti meydana gelen kaşıntılar çoğu zaman kanserin belirtisi olarak kabul edililer. Toplumda gece kaşıntıları sık görülmektedir. Özellikle deri lenfoması olan kişiler arasında gece kaşıntı vakaları sık görülmektedir. Deri kanserinde ortaya çıkan ilk vakanın deri kaşıntısı olduğu ortaya çıkmıştır. Kişiler gece uykularından uyanmalarına neden olacak kaşıntı problemleri ile karşılaşabilirler. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya geldiyseniz vakit kayıp etmeden uzman bir hekim ile iletişime geçmeniz gerekir. Kanserde erken teşhis çok önemli bir konudur.

Bu durumlarda kaşıntının nedeni ne olursa olsun, kişinin sağlıklı yaşam tarzını benimseyerek tedaviyi desteklemesi gerekir. Spor yapmak, egzersizi bir yaşam tarzı haline getirmek oldukça önemlidir. Eğer vücut henüz alışmış değilse, yava yavaş spora adım atmak akıllıca olur. Kişinin beslenmesi de en az spor yapmak kadar önemlidir. Mümkün olduğu kadar abur cubur tarzı beslenmeden kaçınmak gerekir. Bunun yerine içeriği doğal olan ve besleyici özellikte gıdaların tercih dilmesi gerekir.

Farklı Kaşınma Tipleri Farklı Hastalıklara İşaret Ediyor

Hastalık tiplerinin farklı kaşıntı türleri ile belirti vermesi söz konusu olabilir. Farklı hastalıklar için tanı konması için mutlaka uzman hekimin konu hakkında karara varması gerekir. Kişi kendi kendine yalnızca belirtilere bakarak hasta olduğunu tespit edemez. Aşağıdaki kaşıntı tipleri ve eşleşme belirtileri yalnızca hangi hastalığa yakalanmış olabileceğinizi tespit etmek için size yardımcı olabilir:

 • Kaşıntının bir bölgeden başlayıp özellikle kasık gibi diğer bölgelere sıçraması halinde mantar hastalığından şüphe edilir.
 • Kaşıntı sürekli kendini tekrar edip, kişide aynı zamanda susuzluk hissine neden oluyorsa, kişide şeker hastalığı olabilir. Şeker hastası olan kişi yeterli miktarda su içmesine rağmen bir türlü suya doyamaz.
 • Kaşıntı anal bölgeye doğru ilerlemişse hemoroit hastalığı söz konusu olabilir.
 • Kişinin kaşıntısı ile beraber derisinin belirli bölgelerinde renk değişikliği varsa deri kanseri olma ihtimali yüksektir.
 • Kaşıntı ile beraber kişi idrar yaparken zorluk yaşayabilir. Karın bölgesinde ağrı olabilir ve idrar rengi olması gerektiğinden aha koyu olabilir. Bu durum genellikle hastanın karaciğerinde problem olduğuna işaret eder.
 • Kaşıntı ile beraber yorgunluk, halsizlik ve enerji düşüklüğü gibi belirtiler meydana gelebilir. Bu durumda kişinin tiroid hormon seviyesine bakmak gerekir.

Hangi hastalığa yakalandığınızı anlamanız bütün bu belirtilere rağmen yinede kolay olmayabilir. Hekimiz ile iletişime geçtiğiniz zaman testler ve çeşitli görüntüleme teknikleri sayesinde hekiminiz hangi hastalığa yakalandığınızı kolay bir şekilde tespit edecektir.

Yüzde Kaşıntı Problemi Yüksek Stres Seviyesinden Kaynaklanıyor Olabilir

Yüksek stres seviyesinden kaynaklanan kaşıntı problemi toplumun büyük kısmında görülür. Günümüz dünyasında stresten kaçınmak çok zordur. İşte, özel hayatımızda, okulda hemen her yerde stresle karşılaşabiliriz. Stresten kaçınmak mümkün değildir fakat stresimizi yönetmeyi öğrenebiliriz. Bu sayede stresle beraber gelişen hastalıkların önüne geçilmiş olur. Stresi yönetmek için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

 • Sevdiğiniz işlere vakit ayırın,
 • Stresli olan ortamların içine girmeyin,
 • Olumlu bir tutum sergileyin. Olumsuz düşünmeyin. Hayata olumlu bakın,
 • Eğer depresyon, kaygı bozukluğu ve buna benzer problemler yaşıyorsanız psikolog desteği alın. Gerekirse ilaç tedavisine başlayın,
 • Günlük tutarak içinizdeki duyguları ifade edin,
 • Sizin için strese neyin neden olduğunu tespit edin,
 • Anlamlı ilişkiler kurun,
 • Başkalarına yardım edin,
 • Spor yapın.

Bu maddeleri hayatınıza uyguladığınız zaman, stres seviyenizin nasıl yükseldiğini görünce çok şaşıracaksınız. Maddeleri uygularken süreklilik göstermeye gayret edin.

Saç derisinde kaşıntı neden olur? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yanlış Kozmetik Ürün Seçimi Yüzde Kaşıntıya Neden Oluyor

Yanlış kozmetik ürün kullanımından yüzde kaşıntı olması özellikle kadınlarda gözlemlenen bir durumdur. Yüz için piyasada sayısız farklı tür ürünler bulunmaktadır. Nemlendirici kremler, yaşlanma karşıtı kremler, temizleyici jeller, kapatıcılar, serumlar bu kozmetik ürünlerden yalnızca bir kaçıdır. Bu ürünleri tercih ederken kadınların son dere seçici davranması gerekir. Aksi halde yüzde kaşıntı başta olmak üzere çeşitli problemlerin meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Kozmetik ürün seçerken arkasında bulunan etiketin dikkatli bir şekilde okunması gerekir. Etikette mümkün olduğu kadar az kimyasal maddenin bulunması gerekir. Doğal içeriklerden oluşan kozmetik ürünlerin cilde yapacağı zararlı etki en az olacaktır. Seçtiğiniz ürünlerin içeriğinden başka kullanım tarihlerine de bakmanız gerekir. Kullanım tarihi geçen ürünler ne kadar doğal olurlarsa olsunlar cildinize zarar verirler.

Ürün seçerken çok fazla ürün almamaya özen gösterin. Cildinizi temizlemek için uygun bir temizleyici ile bol su yeterli olacaktır. Temizleyici tercih ederken kendi cilt tipinize göre seçim yapmanız gerekir. Yağlı, kuru ve karma cilt tipine sahip kişilerin seçmeleri gereken ürünler aynı olmayacaktır. Kuru ciltlerin yağ bazlı ürünleri kullanması, ciltlerinin nemlenmesine yardımı olarak daha estetik bir görünüm kazanmalarına neden olur. Tam tersi zaten yağlı cilde sahip olanların yağ bazlı ürünlerden kaçınmaları bunun yerine su bazlı ürünler kullanmalar gerekir.

Tiroid Hormon Seviyeleri Yüzde Kaşıntı Görülmesine Yol Açabilir

Tiroid hormon seviyelerinde yüzde kaşıntı olması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey hormon seviyelerinin ölçtürülmesidir. Hormon seviyeleri tespit edildikten sonra ya hormon artırılması ya da hormon seviyelerinin düşürülmesi gerekir. Hormon seviyesinin artırılması için hekim size çeşitli ilaçlar yazabilir. Hormon seviyesini artırırken bunun beslenme düzeni ile de desteklenmesi gerekir. Hasta ne kadar hekimin önerilerine uyarsa, tedaviden sonuç almak da o kadar mümkün olur.

Hiçbir belirti olmadığını düşünüyorsanız bile çeşitli testlerin düzenli yaptırılması faydalı olur. Yüzde kaşıntı olması halinde bu testleri yaptırabilirsiniz. Bu sayede varsa diğer hastalıklarınızın da ne olduğunu kısa süre içinde öğrenebilirsiniz. Hastalıklarınızı ne kadar erken öğrenirseniz tedaviden sonuç almak o derece kolay olur. Kişinin çok ilaç kullanmasına gerek kalmaz. Vücut daha az zarar görmüş olur.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.