Zatürre Ağrısı Nasıl Geçer, Zatürre Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zatürre Ağrısı Nasıl Geçer, Zatürre Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zatürre ağrısına iyi gelen yöntemlerden önce mutlaka zatürre ağrına sebep olan etkenlerin bilinmesi gerekecektir. Zatürre oluşumunun sebebi, akciğerlerdeki yoğun enfeksiyondur. Zatürre hafife alınmaması gereken ve tedavi edilmediği taktirde çok ciddi sonuçlar oluşturabilen bir hastalıktır. Akciğerlerin iltihaplanması sonucunda ciddi ağrılar ve şikayetler ile ortaya çıkmaktadır. Zatürre tedavi edilmediğinde solunum yetmezliği ve hatta ölüme sebebiyet verecek problemler çıkarabilmektedir.

Zatürre çoğu zaman gribal enfeksiyon belirtileri ile karıştırılmaktadır. Bu sebeple önemsenmemesi büyük risk demektir. Daha çok soğuk havlarda soğuk algınlıklarının yeterli tedavi edilmemesi sonucu ile zatürre daha da artacak ve kişi için çok ağır sonuçlara sebebiyet verecektir. Bu sebeple her gribal enfeksiyon yaşandığında mutlaka doktora gidilmesi ve gereken teşhisin doğru konulması gerekmektedir. Daha öncesinden alınan bazı önlemler ve hayat tarzındaki değişiklikler zatürreden korunmak için yeterli gelebilir.

Soğuk havalarda veya kirli havalarda akciğeri korumak adına alınabilecek her önlem zatürre oluşumunu engelleyecektir. Zatürre hastalığı kişide yüksek ateş, titreme, nefes almada zorluklar gibi belirtiler ile ortada çıkacaktır. Zatürre bir bakteri sebebi ile akciğerlere yerleşir ve o bölgede ciddi iltihaplanmalar oluşturur. Viral enfeksiyonların tedavi edilmemesi veya çok ciddi bir şekilde görülmesi zatürre oluşumu için bir zemindir. Özellikle 65 yaş ve üzerindeki kişilerde, çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülme sıklığı fazladır. Ve bu kişiler için oldukça önemli riskler taşımaktadır.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Zatürre belirtileri, zatürre yaşayan kişilere göre değişiklik göstermektedir. Kişinin bedensel olarak gücüne ve bağışıklık sistemindeki gücüne bağlı olarak farklı belirtiler oluşturabilir. Zatürrenin tam teşhisi için mutlaka bir doktor kontrolü gerekmektedir. Doktorun önerdiği tedaviler eksiksiz uygulandığında iyileşme olasılığı yüksek bir hastalıktır. Ancak tedavi kesinlikle yarıda bırakılmamalı tam anlamıyla düzenli bir şekilde devam ettirilmelidir.

Zatüre belirtileri genel olarak şunlardır:

 • Ateş, titreme, terleme ve üşümenin aynı anda hissedilmesi hali,
 • Yoğun ve balgamlı öksürükler,
 • Nefes almada zorluk çekme, nefes darlığı hali,
 • Öksürürken ve hatta nefes alırken dahi göğüste oluşan şiddetli ağrılar,
 • Aşırı yorgunluk ve halsizlik,
 • Devam eden bulantı, kusma ve ishal,
 • Hırıltılı nefes alma durumu vb.

Çok küçük bebeklerde ve yeni doğanlarda zatürre enfeksiyonu belirtileri seyredilmez.  Bunun yerine kusma ve yüksek ateş ile ortaya çıkar. Aynı zamanda çok sık kusma, huzursuzluk ve ağlama durumu görülmektedir. Bebeklerde erken zatürre teşhisi hayat kurtarmaktadır.

Zatürre belirtileri görünene kişilerin en kısa zamanda bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda 2 yaş altındaki bebekler ile 65 yaş üzeri kişilerde zatürre belirtileri gözlemlendiğinde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşundan yardım almaları gerekecektir. Riskli grupta olan kişilerin zatürre tedavileri çoğu zaman hastanede yatış yapılarak serum ve yoğun antibiyotik tedavisi ile uygulanmaktadır. Bazı kemoterapi gören kişilerin bağışıklık sistemlerindeki zayıflık ve kemoterapi tedavisinin yan etkilerinden dolayı zatürreye yakalanma riskleri çok büyüktür.

Zatürre Neden Oluşur?

Zatürreye sebep olan etkenlerin başında bakteriler gelmektedir. Soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonlar sebebi ile vücuda alınan bakteriler akciğerlere yerleşerek iltihaba yol açmaktadırlar. Aynı zamanda bu viral enfeksiyonların bulaşıcı olması zatürre oluşumunu tetiklemektedir. Mutlaka kişisel bakıma dikkat etmeli ve kapalı ortamlarda çok sık bulunulmamalıdır.

Zatürre Tedavileri Nelerdir?

Zatürre tedavilerinden birisi ilaç ve antibiyotik uygulamalarıdır. Doktor önerisi ile yeteri kadar antibiyotik tedavi gören kişiler zatürreden kolayca kurtulabilir. Ancak bazı risk grubundaki kişiler antibiyotik tedavisi sırasında başka komplikasyonlar ile karşılaşmaktadırlar. Tedavi sırasında karşılaşılan bu komplikasyonların başında akciğer apsesi gelmektedir. Akciğer apsesi ile kan bakterileri sorunu zatürre tedavileri sırasında çok karşılaşılan komplikasyonlardır. Bir diğer tedavi yan etkisi ise nefes almada zorluk yaşanmasıdır. Bu sebeple bazı zatürre tedavisi gören kişilere rahat nefes alabilmelerini sağlanmak için nebulizatör kullanılmaktadır.

Zatürreye İyi Gelen Evde Yardımcı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Zatürreye iyi gelen yöntemlerin başında sarımsak gelmektedir. Sarımsak her alanda faydalı bir besindir. İçerdiği yoğun antibiyotik özelliği sayesinde hemen hemen her enfeksiyonlu rahatsızlıkta kullanılması çok işe yaramaktadır. Sarımsakta bulunan maddeler genellikle mantar, bakteri ve virüsleri yok eden ve yararlı bakterilerin güçlenmesini sağalan özelliktedir. Bu açıdan sarımsak her türlü tedavide yardımcı bir besindir. Zatürreye iyi gelen diğer besinler şunlardır:

 • Acı biber,
 • Çemen tohumları,
 • Susam,
 • Sebze suyu,
 • Buhar solunması,
 • Zerdeçal,
 • Fesleğen ve karabiber,
 • Terebentin yağı,
 • Kekik yağı vb.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.