Zedelenme Ağrısı Nasıl Geçer, Zedelenme Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zedelenme Ağrısı Nasıl Geçer, Zedelenme Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zedelenme ağrısına iyi gelen yöntemi bulabilmek için zedelenmenin hangi durumda olduğunun iyi bilinmesi gerekmektedir. Zedelenme genellikle yumuşak doku zedelenmesi sebebiyle ortaya çıkan bir sorundur. Vücudun herhangi bir uzvunda çarpa, düşme veya yaralanma gibi şiddet sonucu oluşur. Bazı zedelenmeler olayın olması anında hissedilmez daha sonrasında ağrı şeklinde kendini belli eder. Hatta bazı zedelenme durumları ağrı bir gün sonrasında görülebilir.

Zedelenmelerin en çok görülme nedenleri burkulma, ezilme, morarma ve yırtılma gibi durumlara sebebiyet veren sert hareketlerdir. Zedelenmelerde görülen geçmeyen ağrılarda mutlaka ortopedi ve travmatoloji bölümünden yardım alınması gerekmektedir. Bazı hafif görülen zedelenmelerin kemikler ile ilgili ciddi çıkıklardan oluşması ve tedavi edilmemesi ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Zedelenme Belirtileri Nelerdir?

Zedelenme belirtileri oluşum şekline göre farklılık gösterebilir. Zedelenmeler ve özellikle yumuşak doku zedelenmeleri farklı boyutlarda olabilmektedir. Aynı zamanda zedelenmeler oluştuğu bölgeye göre de değişiklik göstermektedir. Genellikle ağrı, şişme, hareket kısıtlaması ve katılık gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Yumuşak doku zedelenmeleri şiddetine göre belirli sınırlar içinde teşhis edilmektedir.

Hafif zedelenmelerde, doku içindeki bazı lifler yırtılmış olabilir. Genellikle bu gibi zedelenmelerde çok şiddetli ağrı ve şişlik olmaktadır. Hareket kısıtlaması veya katılık görülmemektedir. Orta şiddette olan yumuşak doku zedelenmelerinde ise çok sayıda lif doku içinde yırtılmış demektir. Ve ağrının şiddeti de fazladır. Hareket kısıtlığı ve hareketlerde katılık görülmektedir. Çok şiddetli yumuşak doku zedelenmelerinde doku tamamen yırtılmış demektir.

Aynı zamanda doku ciddi anlamda hasar görmüş ve şişlik, morarma, ağrı gibi şikayetler üst seviyededir. Kişi zedelenen bölgesini hiçbir şekilde hareket ettiremez. Her hareketinde acı daha da artmaktadır. Şiddetli doku zedelenmelerinde mutlaka ortopedi uzmanına görünmek gerekmektedir. Aynı zamanda bu gibi yüksek boyuttaki zedelenmelerde kimi zaman cerrahi müdahale gerekmektedir.

Zedelenmelere Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Zedelenmelere neden olan faktörlerin başında dış etkenler gelmektedir. Ağır, kesici ve sert bir cisim tarafından travmaya uğramak dokularda hasara neden olacaktır. Zedelenmelere neden olan dış etkenler doğrudan bir etki yaratarak dokularda zedelenmeye yol açar. Bazı durumlar ise zedelenmeler için doğrudan etken oluşturmaktadır. Kontrolsüz hareketler ve uzuvların güçleri dışından kullanılmaya zorlanması, dinlendirilmeden kullanım sonucu dokulardaki aşırı yorgunluk direkt etken olarak kabul edilmektedir. Zedelenmelere direkt etki eden sebeplerin başında spor yaralanmaları gelmektedir. Spor yaralanmaları genellikle bilinçsiz yapılan ağır sporlar sonucu oluşmaktadır.

Bazı kazalar da zedelenmeler için direkt etken niteliğindedir. Yüksekten düşmek, ani hareketlerde bulunmak, özellikle motorlu araç kazaları veya bisiklet kazaları gibi sebepler doku zedelenmelerine neden olmaktadır.

Zedelenme Tedavileri Nelerdir?

Zedelenme tedavilerinin başında dinlenmek ve zedelenmiş olan dokuların iyileşmesi için zaman tanımak gelmektedir. Aynı zamanda zedelenen bölgeye buz torbası ile kompres yapılması zedelenme sonucu oluşan ağrıların giderilmesini sağlayacaktır. Zedelenmelerde doktorun önerisi ile alınan ağrı kesiciler oldukça etkili olacaktır. Zedelenme ağrılarına aynı zamanda kas gevşetici ilaçlar da fayda sağlayacaktır. Zedelenme olduğu andan itibaren zedelenme olan dokuyu kalp seviyesinden yüksekte tutmak kan dolaşımının rahat sağlanacağı için ağrı oluşmasını engelleyecektir. Kan dolaşımı ne kadar düzgün sağlanır ise ağrı oluşan bölgedeki oksijen seviyesi artacak ve ağrının hafiflemesi kolaylaşacaktır.

Burkulma veya ezilme gidi dış etkenler ile oluşan zedelenmelerde bazı sargı bandajları kullanmak zedelenen dokuyu dinlendireceği için ağrı sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Burkulma bandajları genellikle ağrı olan bölgeyi sıkarak oradaki kan akışına yardımcı olur ve ağrının da hafiflediği görülür. Zedelenmelerde en etkili yöntem ağrı olan bölgeyi kullanmamaya çalışmak ve dinlendirmek olacaktır. Bu sebeple acil olmayan durumlarda egzersiz ve spor çalışmalarını durdurmak zedelenme ağrılarının dindirmek için işe yaramaktadır. Zedelenen dokular daha fazla zorlandığında daha ciddi sorunlara yol açabilir. Ve bazı ciddi durumlarda cerrahi müdahaleler gerekli olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.