Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

A+
A-

Zerdeçal tüketmenin sağlığa yararları/faydaları ve zararlar/yan etkileri nelerdir? Zerdeçalın cilde ne gibi faydaları vardır, nasıl tüketilir; yoğurt ile birlikte kullanımındaki yararları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu’nun konu hakkındaki önerileri ve tüm detaylar…

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Zerdeçalın faydalarının neler olduğu ve zerdeçalın nerelerde kullanıldığı birçok kişinin oldukça detaylı araştırma yaptığı bir konu başlığı olmakla beraber zencefilin tanımının doğru olarak ortaya koyulması da oldukça önemlidir. Zerdeçal bitkisinin ana vatanı Doğu Hindistan olarak bilinmesine rağmen özellikle 1950’lerden sonda dünyanın farklı bölgelerinde üretilmeye de başlanmıştır.

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal nedir sorusu için verilecek cevaba bakılacak olursa; zerdeçal sahip olduğu sarı renk çiçekler ve sivri uçlu yaprakları yanında köksaplarında safrana benzer bir madde taşıyan ve güney Asya başta olmak üzere Asya’nın sıcak iklimlerinde yetişen bir bitkidir. Baharat ve yemek çeşnisi olarak da kullanılan zerdeçal zencefilgiller ailesinin otsu bir bitkisi olmasının yanında çok yıllık bir bitki olarak da ön plana çıkmaktadır. Bilimsel adı “curcuma longa” olan zerdeçal;

 • Hint safranı
 • Sarıboya
 • Safran kökü
 • Kurkuma
 • Curcuma
 • Zerdeçöp
 • Zerdeçav isimleriyle de anılır.

Zerdeçal Bitkisinin Özellikleri

Zerdeçal bitkisi çok yıllık ve boyuna yükselen ve sapları iki bölümden oluşan bir bitkidir. İlk kısım gövdeyi saran, ikinci kısım ise gövdeden ayrılan ve ortalama bir metre uzunluğunda olan kısımdır. YKoyu yeşil renkli olan zerdeçal yapraklarının eni 20-40 cm, yaprakları ise 50-80 cm’dir. Zerdeçal nedir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir sorusuna tek ve özet bir yanıt vermek mümkün olmayıp, faydaları saymakla bitmeyen bir bitki olan zerdeçal faydaları için ayrıntılı bir açıklama yapılması gerekmektedir.

Zerdeçal İçin Curcumin Molekülünün Önemi

Zerdeçal bitkisi son 20 yıldır birçok akademik araştırma ve tez konusu için önemli bir başlık oluşturmayı başarmıştır. Curcumin molekülü zerdeçal bitkisinin %30’unu oluşturmakla beraber, bitkinin etken maddesi olarak ifade edilmektedir. Bu sayede enfeksiyon hastalıkları, kanserler ve bağışıklık sistemiyle alakalı önemli faydalar sağlayan zerdeçal için curcumin molekülü ayrıntılı bir şekilde incelenmekte, bununla ilgili akademik çalışmalar yapıldığı da bilinmektedir. Zerdeçal bitkisi kökleri sökülerek çıkarılır ve ardından yıkanır. Haşlandıktan sonra ise güneşte kurumaya bırakılır.

Zerdeçal Tozu Kullanımı

Son dönemlerde her geçen gün adı daha fazla duyulmaya başlayan zerdeçal içerdiği çok önemli faydalar sayesinde herkesin tanıdığı ve popülerliği gittikçe artan bir baharat olarak nitelendirilebilir. Zerdeçal nasıl kullanılır sorusu için zerdeçalın hem toz olarak hem de kök halinde tüketilebildiği belirtilmesi gereken bir detay olmakla birlikte, zerdeçalın sahip olduğu faydaları bitkinin beslenme uzmanlarının radarına girmesine de neden olmuştur. Sağlık sektörü yanında, beslenme uzmanlarının zerdeçala olan ilgisi durmadan artmakta, bu ilgi sonucunda dünyanın her noktasında zerdeçal kullanımını özendirici çalışmalar yapıldığı da görülmektedir.

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal birçok yönden oldukça fayda sağlayan bir bitki olmakla beraber kullanım alanlarının da oldukça çeşitli olduğu kolaylıkla söylenebilir. Zerdeçal bilinen kanser türlerinin tamamına yakını, enfeksiyon hastalıkları, diyabet, enfeksiyon ve sayısı 100’ü geçen hastalığa iyi gelirken, buradan hareketle zerdeçalın faydaları;

 • Zerdeçal öncelikle insan vücudu için önemli bir iltihap gidericidir. Çok çeşitli iltihapların giderilmesi ve kurutulmasında önemli faydalar sağlayan zerdeçal, iltihap giderici ilaçların da ana maddelerinden birini oluşturmaktadır.
 • Zerdeçal önemli bir idrar söktürücü olarak da belirtilebilir. Prostat hastaları başta olmak üzere bu tür problemlerde zerdeçal kullanımı oldukça önemlidir.
 • Zerdeçal mide çeperini güçlendirmek için önemli bir bitki olmakla beraber, midedeki gaz problemlerine de birebirdir.
 • Zerdeçal nekahat evrelerini kısaltan önemli bir destek olarak da isimlendirilebilir. Ameliyat, herhangi bir operasyon ya da hastalık sonrasındaki nekahat süresinin kısaltılması için zerdeçal kullanımı tavsiye edilmektedir.
 • Zerdeçal verem ve benzeri hastalıklarda hem önleme hem de hastalık süresinin kısaltılması için önemli faydalar sağlamaktadır.
 • Zerdeçal karaciğer yağlanmasıyla da oldukça aktif ve etkili bir şekilde mücadele eden önemli bir bitkidir. Aynı zamanda karaciğer toksinlerinin dışarı atılması için de mucizevi etkiler de sağlamaktadır.
 • Zerdeçal grip ve soğuk algınlığı tedavisinde oldukça etkili bir mücadele sağlarken, hastalığın henüz başında tüketildiğinde gribe yakalanmamak için de oldukça önemli etkiler sağlamayı başarmaktadır.
 • Astım hastaları için hekimin uyguladığı tedaviye ek olarak önerilen zerdeçal, astım hastalarının oldukça fazla tercih ettiği bir opsiyondur.
 • Deri rahatsızlığı yaşayan kişiler için zerdeçal tüketimi çok önemli bir seçenek olarak hekimler tarafından da hastalara sunulmaktadır.
 • Solunum yollarında yaşanan enfeksiyonlar için önemli bir tedavi kaynağı olarak ifade edilebilen zerdeçal, sarılık konusunda da (bebekler ve yetişkinler) oldukça tercih edilen bir bitkidir.
 • Son dönemlerde zerdeçalın beslenme uzmanları tarafından kansere karşı oldukça önemli koruyucu etkiler sağladığı ifade edilmektedir. Özellikle zerdeçalın içerisinde barındırdığı antioksidanlar pek çok kanser türüyle mücadelede öncelikli konumdadır.
 • Diyabet problemi konusunda zerdeçal kişiye önemli faydalar sağlamaktadır.

Ortadoğu Mutfağında Çok Fazla Kullanılan Bir Bitki, Zerdeçal!

Özellikle zerdeçal içerisinde bulunan “curcumin” maddesi, üzerine birçok araştırma yapılan ve tez konusu oln bir madde olmakla beraber, Ortadoğu mutfağında zerdeçal kullanımının oldukça fazla olduğu da bu noktada belirtilmesi gereken diğer bir detaydır. Ortadoğuda halk hekimliği adı verilen yapıda günlük diyetle beraber kullanılan zerdeçal aynı zamanda haplar şeklinde alınmaktadır. Ortadoğu mutfağında zerdeçal çok yoğun bir şekilde kullanılırken salata ve pilavlarda daha sık kullanılmaktadır.

Zerdeçal Tez Çalışmalarına Girmeyi Başardı

Zerdeçal içerisindeki curcumin maddesi nedeniyle tüm dünyada araştırmaların odağına oturtulurken, Türkiye’de de tez çalışmalarının da konusu olmayı başarmaktadır. Bu sayede;

 • Zerdeçal için kanserle mücadele konusunda radikal giderme ve antioksidan kapasitesinin belirlenmesi ile ilgili önemli araştırmalar yapılmış; belirlenen bu kapasiteler bilinen standartlarla karşılaştırılmıştır. Bunun sonucunda zerdeçal içerisinde bulunan curcumin molekülünün önemli oranda antioksidan ihtiva etmesinden hareketle, zerdeçalın kanserle mücadelede oldukça etken olduğu ifade edilmiştir.
 • Zerdeçal için kanserle mücadele dışında enfeksiyon ve diyabet ile alakalı önemli faydalardan da bahsetmek mümkündür. 100’ün üzerinde hastalığa sağladığı faydalar haricinde zerdeçal bazı hastalıkları gen seviyesindeyken engellemeyi de başarmaktadır.
 • Ayrıca 1 gram zerdeçal da hafızayı önemli ölçüde güçlendirmektedir.

Çocuklar İçin Zerdeçalın Önemi

Zerdeçal sağladığı oldukça fazla fayda yanında çocuklar için zerdeçal faydaları ile ilgili de birçok farklı özellik muhteva etmeyi başarmaktadır. Çocuklar için sabah kahvaltısında ve akşam yatmadan önce içtikleri süte birer kaşık zerdeçal ilavesi hem olası hastalıklara karşı önemli bir koruma sağlarken bağışıklık sistemini de oldukça güçlendirmektedir.

 • Kolon kanseri birincil olmak üzere birçok kanser türü için zerdeçal önemli bir fayda sağlamaktadır.
 • Diyabet hastaları için zerdeçal önemli bir kan şekeri düzenleyicisidir.
 • Enfeksiyonların giderilmesi ve enfeksiyon hastalıklarının daha kısa sürede iyileştirilmesi için zerdeçal tüketimi çok önemlidir.

Geçiş Dönemlerinde Zerdeçal Kullanımının İhmal Edilmemesi

Hem çocuklar hem de yetişkinlerde bağışıklık sistemi için önemli faydalar sağlayan zerdeçal kullanımı özellikle geçiş dönemlerinde kesinlikle ihmal edilmemelidir. Özellikle kış mevsimlerinde hastalıklara yakalanmamak için oldukça fazla tedbir alınırken; kıştan bahara, ya da bahardan kışa geçişlerde genellikle ihmalkâr davranan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu dönemlerde zerdeçal tüketimine ağırlık verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu sayede enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskinin oldukça azalacağını da belirtmektedir. Bu nedenle geçiş dönemlerinde zerdeçal kullanımına ağırlık verilmesi hem çocuklar hem de yetişkinlerde enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini yarı yarıya düşürmektedir.

Günlük Hayatta Zerdeçal Kullanımı

Ortadoğuda, güney Asya’da ve Doğu Hindistan başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında üretilen zerdeçal henüz Türkiye’de üretilmese de diğer tüm baharatlarda olduğu gibi aktarlarda kolaylıkla bulunabilmektedir.

 • Zerdeçal öncelikle pilavlarda ve salatalarda taze olarak kullanılabilir.
 • Yoğurtlu zerdeçalın faydaları araştırmalarında göze çarptığı üzere zerdeçal ve yoğurdun bir arada kullanılması diyet listeleri ve zayıflama açısından oldukça önemli faydalar sağlamaktadır. Özellikle son dönemde oldukça ön plana çıkan “göbek eriten diyet” için zerdeçal ve yoğurt oldukça önemlidir.
 • Zerdeçal eğer çay olarak tüketilecekse tüketim miktarı günde 3 bardağı geçmemelidir. Şu ana kadar zerdeçal tüketimiyle ilgili herhangi bir yan etki görülmemiş olsa da kullanım miktarının aşırıya kaçmaması gerekmektedir. Tüm faydalı yeşil droglar gibi zerdeçal kullanımı da önerilen ölçüler doğrultusunda olmalıdır.

Zerdeçal Tüketimi Ne Şekilde Yapılır?

Zerdeçal kullanımı genel anlamda toz halinde yemeklere katılarak yapılabildiği gibi çay ve su halinde de tüketilebilmektedir. Zencefilin en faydalı ve en çok önerilen tüketim şekli taze olarak tüketilmesi olmakla beraber toz halinde tüketilen zerdeçal için yağ kaybı olabildiği hususu da belirtilebilir.

Zerdeçal Maskesi Kullanımı

Zerdeçalın belirtilen tüm özellikleri yanında doğal bir anti-bakteriyel olması sivilceler başta olmak üzere ciltlerin sağlıklı ve parlak tutulması için bir hayli önemliyken, akneli cilt tedavisi için de önemli faydalar sağlamayı başarmaktadır. Bu yönde kullanılan zerdeçal maskesi özelliklerine bakılması gerekirse;

 • Zerdeçal maskesi içerisinde bol miktarda C vitamini barındırmaktadır. Bu sayede cildin kolajen üretimi desteklenirken bu sayede cilt elastikiyeti ile ilgili önemli aşamalar kaydedilmektedir.
 • Zerdeçal maskesi cildin tam anlamıyla arınmasını sağlamaktadır. Bu sayede cilt tonunun açılmasını isteyenler bu yönde önemli bir yol kat etmeyi başarmaktadır.
 • Zerdeçal maskesi aynı zamanda kuru ciltlerin çabuk bir şekilde nemlendirilmesi için de anahtar konumundadır.

Zerdeçal Maskesi Yapılması

Zerdeçal maskesi son iki yıldır tüm dünyada oldukça önemli bir kullanım alanına yayılırken, zencefil maskesi içeriği için cilt tiplerinin yapısına göre değişkenlik gösterdiği de belirtilmelidir. Yağlı bir cilde sahip olanlar için zerdeçal maskesi içerisine zeytinyağı ve Aloa Vera eklenmesi kullanıcının oldukça faydasına olacaktır. Standart bir zerdeçal maskesi yapımı için;

 • Süt
 • 1 yemek kaşığı organik süzme bal
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal tozu
 • Elma sirkesi (organik)
 • Pamuk gerekmektedir.

Zerdeçal Maskesi Uygulanması

Zerdeçal maskesi uygulaması gayet basit olmak üzere, haftada iki kez uygulanan maskenin yüz için nemlendirmeden akne tedavisine kadar oldukça geniş perspektifte faydalar sağladığı bilinmektedir. Zerdeçal maskesi uygulaması için;

 • Öncelikle yeterli miktarda elma sirkesi bir pamuğun üzerine dökülüp yüze iyice yedirilmeli ve 5 dakika beklenmelidir.
 • Ardından bal ve zerdeçal tozu birbiriyle karıştırılmalı, gözlere temas ettirilmeden maske yüze sürülmelidir.
 • 20 dakika sonra yüz ılık su ile durulanmalıdır. Yüzde sarımsı bir zerdeçal tozu kaldığı durumlarda sütlü bir pamukla yüz temizlemesi yapılabilir.

Zerdeçal Maskesinin Cilde Olan Faydaları

Zerdeçal maskesi ihtiva ettiği zengin potasyum minerali sayesinde cildin nemlenmesine yardımcı olurken, yüksek C vitamini sayesinde de kolajen üretimini arttırdığı görülmektedir. Aynı zamanda zerdeçal yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden akne ve sivilce oluşumunun önüne geçerken, oluşan iltihaplı sivilceleri de kısa sürede kurutma özelliğine sahiptir. Son dönemde zerdeçal için E vitamini deposu gibi tanımlamalar kullanıldığı da görülmekte, bu yönde göz altı morluklarının hem oluşmasını hem de tedavi edilmesini sağlamaktadır. Zerdeçal yaşlanma karşıtı maskelerin en önemlilerindendir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.