Zona Ağrısı Nasıl Geçer, Zona Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zona Ağrısı Nasıl Geçer, Zona Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zona ağrısını geçiren yöntemlerin bilinmesinden önce ağrıya sebep olan durumların bilinmesi gerekmektedir. Zona ağrısı genellikle viral bir sinir iltihaplanması sonucu oluşan bir rahatsızlık belirtisidir. Genellikle herpes zoster virüsünün etkilemesi sebebi ile oluşan zona, küçükken suçiçeği rahatsızlığı geçiren kişilerde daha sık görülmektedir. Genellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde çıkman olasılığı yüksektir. 50 yaşın üzerindeki kişiler zona rahatsızlığına yakalanmaları konusunda risk altınadır’lar.

Genellikle herpes zoster virüsü suçiçeği çıkarmış kişilerin omuriliklerinde bulunmaktadır. Buradaki virüs pasif bir şekilde durur. Bu virüsün sinir ağında dolaşması sonucu ile aktif hale gelmesi ile zona rahatsızlığı başlayacaktır. Zona virüsü genellikle vücudun belirli bir kısmındaki sinirler çevresinde dolaşır ve belli bir bölgede ortaya çıkar.

Zona çok ciddi ağrılara sebebiyet vermektedir. Zona ilk olarak cilt üzerinde kırmızı lekeler ve parlak bir isilik görüntüsü ile belirmektedir. Bu aşamada oldukça kaşıntı yapar. Zonanın ilk çıkış belirtisi olan bu aşamada ağrı çok fazla görülmez. İlerleyen zamanda cilt üzerindeki bu parlak kızarıklık su dolu kabarcıklara dönüşür. Çok şiddetli zona ağrıları bu dönemde ortaya çıkar. Ayrıca bu dönemde virüs sebebi ile bu bölgede aşırı şiddette yanma oluşacaktır. Bu durum kabarcıklar sönene kadar devam edecek bir sorundur. Yaklaşık olarak 15 gün içinde kabarcıkların döküldüğü ve söndüğü bilinmektedir. Zona virüsü bulaşıcı bir virüstür. Zona olan bölgeye dokunulmaması gerekmektedir. Mümkün olduğunda hijyen sağlanmalı ve bol, zarar vermeyecek hafif giysiler kullanılmalıdır.

Zona Ağrılarına İyi Gelecek Olan Besinler Nelerdir?

Zona ağrılarına iyi gelecek olan besinlerin başında kuşburnu gelmektedir. Kuşburnu bitkisi zona ağrılarını ve kaşıntılarını azalttığı bilinmektedir. Zona ağrılarını dindirmek için gün içinde 2-3 fincan kadar kuşburnu çayı içilmesi iyi gelecektir. Aynı zamanda kuşburnu bitkisinin ezilmesi ve toz haline getirilmesi ile de kullanımlarında zona ağrılarını geçirebilecek faydası bulunmaktadır. Kuşburnu çayını mümkün olduğunca düzenli kullanmak ve aşırı tüketilmesinden kaçınmak gerekmektedir.

Zona rahatsızlığına iyi gelen diğer besin ise zerdeçaldır. Zerdeçal bitkisi aynı zamanda güçlü bir antioksidan içermektedir. Antibiyotik özelliğe sahip olan bu bitki, zona hastalığının enfeksiyon sebebiyle ortaya çıktığı düşünülürse zona tedavisinde de oldukça işe yarayacaktır. Zerdeçal bitkisi ile hazırlanmış olan çaylar tüketildiğinde zona için iyi gelecektir.

Bal genellikle her derde deva olan besinlerden biridir. Zona ağrıları için de bal tüketilmesi ağrıların ve kaşıntıların azalmasına fayda sağlayacaktır. Bal tüm besin değerleri bakımında güçlü ve zengin bir besin kaynağıdır. Zona rahatsızlığında balın bazı gıdalar ile karıştırılarak yenilmesi halinde işe yarayacağı bilinmektedir.

Zona Ağrılarını Dindirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Zona ağrılarını dindirmek için çarelerin başında buz gelmektedir. Buz torbası ile zona olan bölgeye yapılacak bir kompres ağrının azalmasını sağlayacaktır. Bu geçici bir rahatlama olacağından dolayı öncelikle cilt hastalıkları doktoruna danışılmalı ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Aynı zamanda zona olan bölgeyi sabunlu su ile yıkamak da ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda zona olan bölgeyi yıkamak, tedavi için yardımcı olan yöntemlerden biridir. Q tipli denilen bir oksit kremi zona tedavisi için oldukça etkilidir. Aynı zamanda bazı sinir rahatsızlıklarında kullanılan elektronik sinir ucu tedavisi zona için de kullanılabilir. Başka sinir uçlarının uyarılması ile zona sebebi ile hasar meydana gelen sinir uçlarında ağrının hafiflemesi sağlanmış olur.

Zonadan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekmektedir?

Zona oluşumundan korunmak ve zona çıkmasını önlemek için öncelikle hijyen kurallarına dikkat etmek gerekmektedir. Ve zona rahatsızlığının oluşmasındaki en büyük nedenlerden biri olan stresten uzak durmak gerekecektir. Zona stres yoğunluğunda büyük üzüntülerin ve kötü şartların yaşanması halinde daha kolay beliren bir virüstür. Zonanın ağrılarına en büyük etken sinirlerin iltihap nedeni ile sancılara neden olmasıdır.

Bu açıdan olumlu olmak ve sinirlerin daha sağlıklı çalışması için stresten kaçınmak çok önemli bir korunma yöntemidir. Daha huzurlu ortamlarda bulunmak, nefes egzersizlerini düzenli yapmak, cilt üzerinde yapılan masajlar zona ağrıları için iyi gelecek yöntemlerden ve zonadan korunmak için önceden alınacak olan önlemlerden bir kaçıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.