Zona Nedir? Zona Hastalığı Bulaşıcımı? Zona Belirtileri ve Tedavisi

Zona Nedir? Zona hastalığı bulaşıcı mıdır, Zona belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? Zona hastalığı tehlikeli midir ve öldürür mü? Zona hastalığının bitkisel tedavisini yazımızdan okuyabilirsiniz.

Zona Nedir? Zona Hastalığı Bulaşıcımı? Zona Belirtileri ve Tedavisi

Zona hastalığının belirtilerinin ne olduğu kişiler arasında en fazla merak edilen konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalık genellikle insanın bacak ve yüz derisinde yer alan mikroplu bir deri hastalığıdır. Herpes Zoster olarak da bilinmektedir. Halk arasına gece yanığı hastalığı olarak da bilinir. Suçiçeği hastalığına sebep olan virüs ile aynı virüs tarafından kaynaklanan bir hastalıktır.

Bu virüsün adı varicella zoster’dır. Tuhaf görünümü ve ciltte kaşıntı, kızarıklık, batma hissi gibi istenmeyen etkileri sebebi ile insanlar Zona hastalığı nedir neden olur sorusunu daha sık sormaya başlamışlardır. Bu hastalığın teşhisi ve tedavisi için uzman bir hekime gitmek şarttır. Sinir iltihaplanmasından kaynaklanan bu hastalık, kişilerin kendi çabaları ile iyileştirebilecekleri bir hastalık değildir.

Aynı zamanda kişilerin iyileşme amaçları ile uyguladıkları bazı tedavi yöntemleri yüzünden hastalıkların belirtileri ilerleyerek hastalık daha da kötü bir hale gelebilir. Bu nedenle de kişiler doktorlarına danışmadan önce hiçbir tedavi yöntemi uygulamamalıdırlar.

Zona Hastalığı Nasıl Oluşur?

Zona hastalığı nedir tedavisi nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Tedavi yöntemlerini açıklamadan önce bu hastalığın ne olduğundan ve nasıl oluştuğundan bahsetmek faydalı olacaktır. Belirttiğimiz gibi bu hastalığa sebep olan virüs zoster adı verilen bir virüs. Ve bu virüs çocuk döneminde suçiçeği olan kişilerin vücutlarına giriyor ve uyuyor. İleri’ki yaşlarda ise kendisini zona hastalığı olarak gösteriyor. Sinir köklerinde çocukluk döneminde vücuda girmesi ile kendini uyku moduna alan virüs, vücut zayıfladığı an kendisini göstermeye başlıyor.

Zona Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi zona hastalığında da uygun ortam oluşmadan hastalık gerçekleşmiyor. Zona hastalığına sebep olan virüs yıllar boyunca kendisini uyku modunda tutabiliyor. Bunun sebebi uygun ortamın oluşmasını beklemesidir. Örneğin bağışıklık sistemi zayıflarsa, zona hastalığı meydana gelebiliyor. Bununla birlikte grip, nezle, diğer enfeksiyonlar gibi hastalıklar zona hastalığını tetikliyor.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı virüsten kaynaklı olarak oluşan ve değişik tipleri olan bir deri hastalığıdır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin ciltleri kaşıntılı olur, döküntüler meydana gelir ve ağrı belirtilere eşlik eder. Zonaya sebep olan virüsün sinir yolları ile deriye ulaştığı bilinmektedir.

Vücudun bazı bölgelerinde görülme olasılığı şiddetli iken, dirsek gibi bölgelerde zona nadir olarak görülmektedir. Deride kendini kabarcıklar şeklinde gösterir. Birkaç hafta kadar sonra deride yer alan kabarcıklar patlar ve yerini kabuklanmış yaralar alır. Kimi zaman hastaların ateş şikayetleri de olmuştur. Sinirlerin zarar gördüğü durumlarda kişilerin ağrı şikayetleri de olabilmektedir.

Zona Hastalığına Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

Temel neden olarak su çiçeğinin geçirilmesine neden olan virüsün olduğunu ve bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğunu belirtmiştik. Bu sebeplere ilaveten daha nadir olarak zona hastalığına sebep olan nedenler de bulunmaktadır. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

 • Dengesiz beslenme,
 • Kanser,
 • Yaşlılık,
 • Stres ve depresyon,
 • Aşırı yorgunluk ile bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • İlaç kullanımı gibi nedenlerin de zona hastalığı için uygun ortam oluşturduğu bilinmektedir.

Zona Tedavisi için Zona Aşısı

Zona hastalıklara ne iyi gelir? Diye merak eden kişiler için aşı seçeneği mevcuttur. Fakat aşı yalnızca bu hastalık ile daha önce mücadele etmemiş olan kişiler için etkili olacaktır. Bu nedenle genellikle yetişkinlerde bu aşı tedavi yöntemi olarak işlemez.

Çocuklarda ise etkili bir tedavi yöntemidir. Zona aşısı ise etkisini 5 seneye kadar gösterebiliyor. Belirli yaşın üzerindeki kişilere mutlaka zona aşısı yapmaları öneriliyor. Özellikle 60 yaşın üzerindeki kişiler mutlaka zona aşısı olmalıdırlar.

Kimler Zona Aşısı Olmamalıdır?

Daha önce de belirtildiği üzere daha önce zona virüsüne maruz kalmış kişilerde zona aşısı etkili olmaz. Çoğu yetişkinlerde bu aşının işe yaramama sebebi budur. Bununla birlikte bazı insanlara zona aşısı olmaları özellikle önerilmemektedir. Bu kişiler;

 • Bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler,
 • Kanser tedavisi gören kişiler,
 • Steroid tedavisi uygulayan kişiler.

Bu kişilere zona aşısı önerilmemesinin sebebi aşının içerisindeki canlı virüslerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıdır.

Zona Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk arasında Zona hastalığı öldürürmü gibi sorular sıkça sorulduğundan bu hastalığın tedavisi de insanlar arasında daha sık merak edilir olmuştur. Genellikle tedavi yöntemi olarak ağızdan alınan antiviraller kullanılır. Bu hastalığın tedavi edilmesinde B vitamini takviyesi yapmak son derece önemli olduğundan, doktorunuz size b vitamini takviyeleri de verebilir.

Zona Hastalığı Tehlikeli bir Hastalık mıdır?

Zona hastalığı tehlikeli midir diye sorduğunuzu sorar gibiyiz. Hastalığın sebep olduğu can sıkıcı ağrılar genellikle hastalığın daha ciddiye alınmasına ve daha tehlikeli olduğunu düşündürmektedir. Hastalıkların tümü tedavi edilmediği durumlarda elbette tehlikelidir.

Zona hastalığı için de diğer hastalıklar için de durum aynıdır. Eğer zona hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız, zaman kayıp etmeden doktorunuz ile iletişime geçmeli ve tedavi olmalısınız. Doktora giderek düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanız da zona ve diğer hastalıkların önlenmesi için son derece önemlidir.

Zona Tanısı Hastalara Nasıl Konulur?

Zona hastalığı görüntüsünden kolaylıkla anlaşılabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle tanı koymak çok zor olmaz. Hasta kişilerin ciltlerinde için sarımsı renkte sıvılar bulunan, küçük kabarcıklar vardır. Bu kabarcıklar minik minik ve derinin bir kısmında yuvalanmış görüntüsü verir.

Hasta kişiler doktora gittiklerinde genellikle derilerinin özellikle kabarcık olan yerlerinde kaşıntı olduğundan şikayet ederler. Kaşıntı ile beraber tipik olarak bazı hastalar ağrılarının olduğundan yakınırlar. Bu hastaların sinirlerinin zarar gördüğünü ve bu nedenle ağrı yaşadıklarını tahmin etmek zor değildir. Ağrıları olan hastalara genellikle doktorlar b vitamini takviyesi yapmaktadır.

Zona Diğer Hastalıklara Sebep Olan Sinsi bir Hastalık mıdır?

Özellikle ağrı konusu bu hastaların kafalarını karıştırmakta ve Zona hangi hastalığın habercisi diye sormalarına sebep olmaktadır. Oysa ki bu durum başlı başına bir hastalıktır, başka bir hastalığın varlığına işaret etmemektedir. Fakat zona hastalığının bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Yani bağışıklık sistemi zayıf olan bir kişi iseniz, zona da başta olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma ihtimaliniz doğal olacaktır.

Grip, nezle ve diğer enfeksiyon hastalıkları bağışıklık sisteminin zayıf olduğu noktalarda ortaya çıkmaktadır. Fakat bu durum zonanın gribe, nezleye ya da diğer hastalıklara sebep olduğunu göstermez. Bu durum yalnızca bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte diğer hastalıkların oluşması için de uygun ortamın oluştuğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle genel sağlığı korumak son derece önemlidir. Genel sağlığın bozulması ile birlikte, en ufak bir virüs bile, normal zamanda hasta etmeyeceğine rağmen, bağışıklık sisteminin zayıflaması yüzünden kişileri uzun süreler yatağa düşürebilir.

Zona Hastalığı Bulaşıcı bir Hastalık mıdır?

Pek çok insan zona hastalığının bulaşıcı bir hastalık olup olmadığını merak etmektedir. Fakat zona bulaşıcı bir hastalık değildir bu nedenle endişe etmeye gerek yoktur. Fakat burada mutlaka dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Bu noktaya bilhassa daha önce suçiçeği geçirmemiş olan kişilerin dikkat etmemesi gerekmektedir. Eğer zona hastası olan bir kişiyi tanıyorsanız ve bu kişi ile deri yolu ile temasa geçmiş iseniz o zaman bu hastalık size suçiçeği olarak geçebilir.

Yani zona hastalığı diğer insanlara bulaşmaz fakat suçiçeği olarak bulaşır. Suçiçeği hastalığı geçirmiş kişilerin vücutları bu virüsü tanıdığı ve bu virüse karşı bağışıklık kazandığı için bu kişilerin endişe etmesine gerek yoktur. Toplumun neredeyse hepsinde yani yüzde 90 ında su çiceği hastalığı küçük yaşlarda geçirilmiştir. Bu nedenle bu kişilerin vücutlarında çokta bu virüse karşı savunma mekanizması hazır olarak bulunuyor. Bu da zonayı bulaşıcı bir hastalık olma kategorisinden çıkarıyor.

Zona Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülüyor?

Derimiz vücudumuz da yer alan en büyük organdır. Zona da bir deri hastalığı olduğundan, görülebileceği alanlar çok çeşitlidir. Zona vücudun herhangi bir bölgesinde kendisini gösterebilir. Baş bölgesi, yüz bölgesi ve kol bölgesi zonanın en sık olarak görüldüğü bölgeler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kimi bölgelerde yer alan zonalar kişilere zor zamanlar yaşatabilir.

Özellikle dil ve ağız içinde oluşan zonalar yüzünden kişiler yemek yeyemeyebilir ve konuşurken zorlanabilirler. Bununla birlikte göz çevresinde görülen zona döküntüleri de tam bir baş belası olabilir. Kişiler görmekte zorlanabilirler. Kulakta yer alan zonalar kişilerde duyma problemlerine ve kulak çınlaması gibi rahatsız edici problemler ile karşılaşmalarına sebep olabilir.

Zona Hastalığından Kaynaklanan Döküntüler Kişiden Kişiye Değişiyor

Kişilerin yaşı ve cinsiyeti gibi faktörler ile birlikte zona döküntülerinin farklı şekillerde görülmesine sebep olabiliyor. Bağışıklık sistemi güçlü olan genç yaşta kişilerin vücutlarında zona hastalığından kaynaklanan döküntüler fazla yayılım gösteremiyor. Küçük bir bölgede silik bir şekilde kendisini gösteriyor.

Bununla birlikte bağışıklık sistemi daha zayıf olan yaşlı insanlarda zona döküntüleri vücudun büyük kısmına yayılmış bir şekilde oluyor. Ayrıca bu döküntülerin içerisinde genellikle sarımsı bir rengi olan sıvılar oluyor. Hatta kimi durumlarda zona döküntülerinin içerisinde kan görüldüğü de olmuştur. Bu durum genellikle yaşlı kişiler için geçerli olup, bağışıklık sisteminin düşük olması için illa yaşlı olmak gerekmemektedir. Herhangi bir hastalığınız varsa, vücudunuz zayıf ise, zona hastalığına yakalandığınızda belirtilerini daha da yoğun hissedeceksiniz demektir.

Zona Ağrılarını Gidermek için Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Zona hastalığı kişilerde dayanılmaz ağrılara sebep olabilir. Bunun sebebi kişinin sinirlerinin zarar görmüş olmasıdır. Bu ağrıların giderilmesi için uygulanan bazı tedavi yöntemleri sayesinde ağrılarınızı hafifletmeniz mümkün.

 • Ağrıyan bölgenize soğuk pres yapın. Eğer soğuk pres için buz kullanacaksanız, deriniz ile buz arasına mutlaka bir bez, peçete benzeri tahrişe sebep olmayacak ve temiz olduğundan emin olunan bir nesne koymaya özen gösterin.
 • Doktorlar tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar,
 • Antidepresanlar (Mutlaka bir doktor tarafından reçete edilmiş olması gerekir),
 • Akupunktur uygulamaları.

Zona Hastalığı Ne Zaman İyileşir?

Zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri uygulandığında hastalık tahmin edilenden daha kısa sürede bile iyileşebilir. Akupunktur bu tedavi yöntemlerinden birisidir. Her hastalığın iyileşme süresi, hasta kişilerin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. 30 yaşında bir insan ile 2 yaşında zona hastasının iyileşme süresi elbette bir olmayacaktır.

Genellikle bu hastalığın iyileşmesinde yaş önemli bir kriter olmaktadır. Genç hastalar 2 ile 3 hafta gibi bir sürede iyileşebilirlerken yaşlı olan kişiler genellikle 6 ila 9 hafta arasında bir sürede iyileşebilirler. Kişilerin yaşam tarzları ve çevresel faktörlerde iyileşme konusunda önemli rol oynar. Kimi hastalarda hastalık iyileşmesinden sonra tekrar edebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.